Zilhiccenin İlk On Günü Ne Yapılır

Aşağa gitmek

Zilhiccenin İlk On Günü Ne Yapılır

Mesaj  Admin Bir Paz Ekim 06, 2013 11:40 am

ZİLHİCCENİN İLK ON GÜNÜ NE YAPILIR?

ZİLHİCCE AYININ BİRİNDEN ONUNA (YANİ KURBAN BAYRAMININ İLK GÜNÜNE) KADAR,HER GÜN SABAH NAMAZLARINDAN SONRA:

10 SELAVATI ŞERİFE:

"ALLAHÜMME SALLİ VE SELLİM VE BARİK ALA SEYYİDİNA MUHAMMEDİN VE ALA ALİ SEYYİDİNA MUHAMMED."

10 İSTİĞFAR:

"ESTAĞFİRULLAHE'L -AZIYM EL-KERİM ELLEZİ LAİLAHE İLLA HÜVE'L-HAYYE-L-KAYYÜME ETÜBÜ İLEYK VE NES'ELÜHÜ'T-TEVBETE VE'L-MAĞFİRETE VE'L-HİDAYETE LENA İNNEHÜ HÜVE'T-TEVVABÜ'R-RAHIYM."

10 TEVHİT:

"LA İLAHE İLLALLAHÜ VAHDEHÜ LA ŞERİKE LEH.LEHÜ'L-MÜLKÜ VE LEHÜ'L-HAMDÜ YUHYİ VE YÜMİT.VE HÜVE HAYYÜN LA YEMÜTÜ BİYEDİHİ'L-HAYR VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY'İN KADİR." OKUNUR.

Hiçbir günde yapılan sâlih amel Allâhü Teâlâ’ya, Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan sâlih amelden daha sevimli olamaz. Sünen-i Tirmizî

Hacca gidemeyen mü’minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazîlettir. O bakımdan Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10. günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemelidir. Bu mendubdur. Hiç olmazsa 8’inci gün ile beraber, 9’uncu günü (Arefe günü) oruçlu olmak lâzımdır.

Arefe günü sabah namazından bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından Teşrîk tekbîri (Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe ilallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2919
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz