KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN’IN ÇEKMECESİ

Aşağa gitmek

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN’IN ÇEKMECESİ

Mesaj  Admin Bir Salı Kas. 11, 2014 7:54 pm

KÂNÛNÎ SULTAN SÜLEYMÂN HÂN 1566 (H.974) SENESİNDE VEFÂT EDİNCE, CENÂZE NAMAZINI EBÜSSÜ'ÛD EFENDİ KILDIRDI. KILINAN CENÂZE NAMAZINDAN SONRA KÂNÛNÎ'NİN HAYATTA İKEN YAPTIRDIĞI SÜLEYMÂNİYE CÂMİİ BAHÇESİNDEKİ TÜRBESİNE GELİNDİ.

CENÂZE KABRE KONULDU. BU SIRADA BİR ÇEKMECE GETİRİLİP KABRE KONULMAK İSTENDİ. ŞEYHÜLİSLÂM EBÜSSÜ'ÛD EFENDİ MÜDÂHALE ETTİ. ÇEKMECENİN NİÇİN KONULDUĞUNU, DÎNİMİZDE KIYMETLİ BİR ŞEYİN CENÂZEYLE GÖMÜLMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞINI SÖYLEDİ. SULTAN SÜLEYMÂN HANIN, VEFÂTIN DAN BİR GÜN ÖNCE VASİYET EDİP BU ÇEKMECENİN KENDİSİ İLE GÖMÜLMESİNİ İSTEDİĞİNİ BİLDİRDİLER.

EBÜSSÜ'ÛD EFENDİ, MUTLAKA İÇİNDEKİLERİN GÖRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ, KIYMETLİ BİR ŞEY VARSA GÖMÜLEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ. ÇEKMECE EBÜSSÜ'ÛD EFENDİYE VERİLİRKEN, ELDEN KAYIP DÜŞTÜ VE İÇİNDEKİLER DÖKÜLDÜ

KÂĞITLARIN HER BİRİNDE BİR FETVÂ VE ALTINDA ŞEYHÜLİSLÂMIN İMZÂSI VARDI. EBÜSSÜ'ÛD EFENDİ, YAZILARIN ALTINDA KENDİ İMZÂSINI GÖRÜNCE; "EY SÜLEYMÂN! SEN KENDİNİ KURTARDIN AMA, BİZ NE YAPACAĞIZ?" DİYEREK AĞLAMAYA BAŞLADI. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN’IN ÇEKMECESİ

KÂNÛNÎ SULTAN SÜLEYMÂN HAN, YAPACAĞI HER İŞİ ŞEYHÜLİSLÂMA SORMUŞ VE ALDIĞI FETVÂYA GÖRE HAREKET ETMİŞTİ. DELÎL OLARAK DA, ALDIĞI FETVÂLARIN YANINDA GÖMÜLMESİNİ VASİYET ETMİŞTİ.

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2919
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz