HAYAT BİLGİSİ 1.SINIF KONULAR

Aşağa gitmek

HAYAT BİLGİSİ 1.SINIF KONULAR

Mesaj  Admin Bir Çarş. Mayıs 24, 2017 10:30 am

ÜLKEMİ SEVİYORUM ÜLKEMİ SEVİYORUM5. 5. ÜNİTE ÜNİTE

Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Kimin, nerede yaşadığını söyleyiniz.
Yaşadığımız Yer Nerede yaşıyorsunuz? Bu yeri nasıl tarif edebilirsiniz?
Ben Ali. Köyde yaşıyorum. Muhtar, köydeki yöneticidir.
Ben Dilek. İlçede yaşıyorum. İlçemizi kaymakam yönetmektedir. İlçemiz bazı mahallelerden oluşmaktadır. İlçemize birçok köy bağlıdır.  

109
Yaşadığımız yerler; köy, ilçe ve il gibi farklı adlar almaktadır. Yerleşim yerlerinin bu şekilde ayrılması idari yapılanma olarak adlandırılır. İdari yapılanmadaki birimler, orada yaşayan nüfus sayısına göre adlandırılır. Her birimin, devleti temsil eden bir yöneticisi vardır. İdari yapılanmaya göre köy en küçük birimdir. Köy, seçimle yönetime gelen muhtar tarafından yönetilir. Köyden sonra, daha büyük yerleşim yeri olan ilçeler gelir. İlçede yönetici olarak kaymakam bulunur. İlçelere birçok köy bağlıdır. Kaymakam, ilçenin ve bağlı köylerin yöneticisidir.
Ben Emine. Benim yaşadığım yer il merkezidir. İlin yöneticisi validir. İlimize bağlı birçok ilçe vardır.
Benim adım Yunus. Biz Ankara’da yaşıyoruz. Dedemler ise Düzce ilinin, Akçakoca ilçesinin Dadalı köyünde yaşıyorlar.

110
İdari yapılanmadaki en büyük birim ildir. İl, vali tarafından yönetilir. İlçeler, illere bağlıdır. Vali, ilindeki ilçe ve köylerin de yöneticisidir.  Ülkemizdeki idari yapılanma aşağıdaki gibidir.
Yaşadığınız yerle ilgili bir araştırma yapınız. Aşağıdaki soruları yanıtlayınız. 1. Yaşadığınız ilin, ilçenin ve köyün (veya mahallenin) adı nedir? 2. İlinize bağlı başka hangi ilçeler (en az üç ilçe) vardır? 3. Yaşadığınız yerin önemli özellikleri nelerdir? Bu yeri nasıl tanıtırsınız? 4. Bazı il merkezleri birden fazla ilçeden oluşmuş olabilir. Böyle bir ilde yaşıyorsanız eviniz ve okulunuz aynı ilçede midir? Değilse okulunuz ve eviniz hangi ilçelerde bulunmaktadır? 5. Yaşadığınız yerin yönetiminden kim sorumludur? E K N İ T İ L K

111
Tarihî ve Turistik Yerler Hiç turistik bir gezi yaptınız mı? Nereleri gezip gördünüz? Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Gezilip görülecek yerlerin nereler olduğunu belirleyiniz.
Anıtkabir
2. TBMM Binası
Ankara Kalesi
Eski Ankara evleriRoma Hamamı
Tatilde Ankara’ya gittik. Anıtkabir, Ankara Kalesi, 2. TBMM Binası, Roma Hamamı, eski Ankara Evleri gibi yerleri gezdik.

112
Ülkemizde bizden önce yaşayanlara ait çok sayıda şehir kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca doğal güzellikleri çok olan bir ülkeyiz. Birçok insan bu yerleri gezip görmek ister. Buralara turistik yer, buraları gezen insanlara da turist denir. Ülkemizde atalarımızdan kalan önemli yer ve yapılar da vardır. Bunlar tarihî yerler olarak adlandırılır. İnsanlar buraları da gezip görmek ister. Aşağıda tarihî ve turistik yerlere örnekler verilmiştir. İnceleyiniz. Bunlardan gezdiğiniz yerler varsa arkadaşlarınıza anlatınız.
Çifte Minare, Erzurum
Kaçkar Dağları, RizePeri bacaları, Nevşehir
Pamukkale, Denizli Nemrut Heykelleri, Adıyaman

113
İnsanlar tarihî özellikleri ve doğal güzellikleri olan yerleri gezip görmek isterler. Bu yerlere geziler düzenlerler. Gittikleri yerde alışveriş yapar, para harcarlar. Bundan, orada yaşayanlar gelir elde ederler.
E K N İ T İ L K Çevrenizdeki tarihî ve turistik yerlerle ilgili bir araştırma yapınız.  Tarihî yerlerin önemini belirtiniz. Doğal güzelliklerin özelliklerini açıklayınız. Bu yerlerle ilgili resimler toplayınız.  Elde ettiğiniz bilgi ve resimleri sınıf panosunda sergileyiniz.
Bir yerin tarihî ve turistik yer olduğunu nasıl anlarsınız? Bu yerlerin önemi nedir? Tartışınız.
Selimiye Cami, Edirne
Damlataş Mağarası, Antalya
Dolmabahçe Sarayı, İstanbul

114
Ulaşım yollarının yayalar ve her türlü taşıt araçları tarafından kullanılmasına trafik denir. Yollarda düzeni sağlamak için trafik kuralları konulmuştur. Bu kurallara uyulmadığında kazalar olur. Kazalarda yaralananlar, sakat kalanlar ve ölenler olur. Bunun için herkesin trafik kurallarını öğrenmesi ve bunlara uyması gerekir.
Mayıs ayının ilk cumartesi günü başlayan hafta, “Trafik Haftası” kabul edilmiştir. Bu haftanın önemi trafik kazalarına dikkati çekmektir. Bu nedenle çeşitli etkinlikler yapılır. Kazaları önlemek için sürücü ve yayalar bilgilendirilir. Alınması gereken önlemler tartışılır. Uyarılar yapılır. Afişler hazırlanır.  
Trafik Haftası Trafik kurallarına uymak neden önemlidir?
E K N İ T İ L K Trafik Haftası’nda, okulunuzda ve çevrenizde hangi etkinlikler yapıldı? Ailenize anlatınız.

115
Yiyecek olarak çeşitli ürünlerden yararlanırız. Bunların bazıları yakın çevremizdeki bahçelerde ve tarlalarda yetiştirilir. Çevrenizde meyve ağaçları ve sebze bahçeleri görmüşsünüzdür. Şehir dışı yolculuklarda buğday, ayçiçeği, nohut gibi bitkilerin tarlalarına rastlamışsınızdır. Aşağıda, ülkemizde yetişen bazı ürünler verilmiştir. İnceleyiniz.
Yetiştirdiğimiz Ürünler Sizce domates, biber gibi sebzeler ağaçta mı, tarlada mı yetişir?
Buğday Domates Şeker pancarı
Elma Ayçiçeği Kavun
Mısır Nohut Havuç

116
Üzüm Çay Kiraz
Patates Fasulye Zeytin
Kayısı Fındık Pirinç (Çeltik)
Şeftali Portakal İncir Her ürün, her yerde yetişmez. Bunun için incelediğiniz ürünlerden bazılarını çevrenizde göremeyebilirsiniz. Örneğin portakal, kışı soğuk olmayan yerlerde yetişebilir.

117
3. Çevrenizdeki hangi ürünün, nasıl yetiştirildiği hakkında bilginiz var mı? Bildiğiniz bir ürünün nasıl yetiştirildiğini arkadaşlarınıza anlatınız.
E K N İ T İ L K 1. Çevrenizde hangi ürünler yetişmektedir? Araştırınız. Araştırma sonucu belirlediğiniz ürünleri yukarıda incelediğiniz ürünlerle karşılaştırınız. Benzer ve farklı ürünleri belirtiniz. 2. Aşağıdaki ürünlerden ağaçta yetişenleri, resmin altındaki kutucukları boyayarak gösteriniz.
Lahana Erik Mercimek
Karpuz Ayva Bal kabağı
Mandalina Muz Ceviz

118
Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Arkadaşlarınızın ne hakkında konuştuklarını anlatınız.
Ülkemiz Türkiye Bayrağımızın özellikleri nelerdir? Açıklayınız.
Dünya üzerinde, farklı insanların yaşadıkları değişik ülkeler vardır. Bizim ülkemizin adı Türkiye’dir. Yaşadığımız bölge, il, ilçe ve köy (veya mahalle) ülkemizin birer parçasıdır. Ülkelerin yönetim merkezlerinin bulunduğu yer, başkent olarak adlandırılır. Bizim başkentimiz Ankara’dır.
Dünyada ne çok ülke varmış.
İşte! Ülkemiz Türkiye burada.
Başkentimiz Ankara’nın yerini de  buldum.

119
Bildiğiniz gibi her ülkenin bir bayrağı ve millî marşı vardır. Bayrağımız, Türk bayrağı; millî marşımız, İstiklâl Marşı’dır. Bayrak ve İstiklâl Marşı, devletimizi temsil eden değerlerimizdir. Bu yüzden onlara her zaman, her yerde saygı gösteririz. Bayrağımız, dikdörtgen şeklindedir. Kırmızı zemin üzerinde beyaz bir ay ve yıldızdan oluşur.
2. Türk bayrağına ve İstiklâl Marşı’na neden saygı gösteririz? Açıklayınız. 3. Ülkemizdeki illerden biri olan Ankara’yı diğer illerden ayıran en önemli özelliği nedir?
E K N İ T İ L K 1. Aşağıdaki beyaz alana bayrağımızın resmini çizip boyayınız.

120
Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Gördüklerinizi anlatınız. Neler yapıldığını ve nedenini açıklayınız.
Vatanımızın kurtuluşu ve devletimizin kuruluşuyla ilgili önemli günler vardır. Birer dönüm noktası olan bu günleri, bayram olarak kutlamaktayız. Bu bayramlar millî bayram olarak adlandırılmaktadır.
Millî Bayramlar Sizce resimdeki çocuk hangi bayram için hazırlık yapıyor olabilir?
Haydi çocuklar! Sınıfımızı süslemeye başlayalım. Cumhuriyet Bayramı yaklaşıyor.
İş bölümü ve yardımlaşma işimizi kolaylaştırdı.
Görev aldığım için çok mutluyum.

121
Millî bayramlarımızdan biri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’dır. İkincisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Bir diğeri 19 Mayıs ******’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’dır.
Millî bayramlarımız, Millî Mücadele olarak adlandırılan Kurtuluş Savaşı ve onun sonucunda kurulan devletimiz ile ilgilidir. Bunlar ******’ün önderliğinde gerçekleşmiştir. Bu nedenle millî bayramlara katılmamız ve coşku içinde kutlamamız gerekir. Bu, ülkemizi ne kadar sevdiğimizin de bir göstergesi olacaktır. 19 Mayıs 23 Nisan 29 Ekim

122
19 Mayıs, ******’ün gemiyle İstanbul’dan ayrılarak Samsun’a çıktığı gündür. ******, Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Savaş sırasında alınması gereken kararlar vardı. ******, bu kararları milletin vermesini istiyordu. Bunun için ******’ün liderliğinde, 23 Nisan’da, Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Böylece kararları millet adına temsilcileri almaya başlamıştır.
******, ülkemizin cumhuriyetle yönetilmesini istemiştir. Bunun için savaştan sonra, 29 Ekim’de cumhuriyet ilan edilmiştir. Böylece ******’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

123
Bayram hazırlıkları için ve bayram töreninde okulunuzda neler yaptınız? Çevrenizde bayram kutlamaları için neler yapıldı? ****** ve millî bayramlar arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? E K N İ T İ L K Hangi millî bayram etkinliklerine katıldınız? Bu bayram ile ilgili izlenimlerinizi evde ailenize anlatınız.  İzlenimlerinizden yararlanarak resim defterinize bir bayram kutlama resmi yapınız. Katıldığınız bayramla ilgili aşağıdaki cümleleri tamamlayınız. Bayram kutlamalarında kendimi ............... ........................................................ hissederim. Çünkü,

124
Aşağıdaki resimleri inceleyiniz. Gördüklerinizi anlatınız. Neler olduğunu açıklayınız.
Dinî Bayramlar Hangi bayramlarda evlerde çeşitli tatlılar, yemekler hazırlanır?
Anne ne yapıyorsun?
Bayram için baklava hazırlıyorum.
Peki! Bana bayramlık ne aldınız?
Babaanne, yine bayram harçlıklarımızı hazırlamışsın.
İyi bayramlar dedeciğim.

Millî bayramlar dışında kutladığımız bayramlar da vardır. Bunlar, Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) ve Kurban Bayramı’dır. Bu bayramlara dinî bayramlar denir. Dinî bayramlarda en yeni giysiler giyilir. Evlerde özel yemekler hazırlanır. Bayram şekerleri alınır, tatlılar yapılır. Bayramlaşmaya gelenlere ikramlarda bulunulur. Akrabalara ve komşulara ziyarete gidilir. Herkes birbiri ile bayramlaşır. Çocuklara hediye ve harçlık verilir. Bayramlar, akrabalar ve komşular arasındaki iletişimi geliştirir. Sevgi, saygı, birlik ve beraberlik duygularını sağlamlaştırır. Bu nedenle bayram kutlamalarına katılmak önemlidir. E K N İ T İ L K 1. Aileniz Ramazan ve Kurban bayramlarına nasıl hazırlandı? Bu bayramları nasıl kutladınız? Bunu bir resim veya defterinize yazacağınız bir metinle anlatınız. 2. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı kutlamalarıyla ilgili duygularınız ve anılarınız nelerdir? Sınıfta arkadaşlarınıza anlatınız.


5. ÜNİTE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI A. Aşağıdaki soruları, doğru resmin altındaki kutucuğu işaretleyerek cevaplayınız. 1. Hangi yerleşim yeri köydür?
2. Hangisi tarihî bir yerdir?
3. Hangisi millî bayram kutlamasıdır?

127
B. Hangisi veya hangileri yaşadığınız çevrede yetişen üründür? İşaretleyiniz.
C. Aşağıdaki ifadelerden doğru olanları, “X” ile işaretleyerek gösteriniz. 1. İdari yapılanmadaki en küçük birim köydür. 2. İlçeler, illere bağlıdır. 3. İnsanların gezip görmek istediği doğal güzellikleri olan yerler, turistik yerlerdir. 4. Trafik Haftası’nın amacı usta sürücü yetiştirmektir. 5. Mısır, ağaçta yetişen bir üründür. 6. Portakal ülkemizde her yerde yetişebilir. 7. İstiklâl Marşı ve Türk bayrağı devletimizi temsil eder. 8. Millî bayramlar, Kurtuluş Savaşı’mızla ve onun sonuçlarıyla ilgilidir. 9. 29 Ekim’de, Büyük Millet Meclisi açılmıştır. 10. Millî bayram hazırlıklarından biri de evde tatlıların ve güzel yemeklerin yapılmasıdır.

128
Ç. Aşağıdaki sorularda doğru yanıtı bulup işaretleyiniz. 1. Aşağıda yerleşim yerleri ile yöneticileri eşleştirilmiştir. Hangi eşleştirme doğrudur? A. Köy-Muhtar                B. İlçe-Vali C. İl-Kaymakam
2. Hangisi turistik bir yer olamaz? A.  B. C.
3. Aşağıdaki şehirlerden hangisi ülkemizin başkentidir? A. İzmir B. İstanbul C. Ankara 4. Aşağıdaki özelliklerden hangisi Türk bayrağına aittir? A. Mavi, kırmızı ve yeşil zemin, beyaz ay yıldız B.  Kırmızı zemin, beyaz ay yıldız C. Beyaz zemin, kırmızı ay yıldız 5. Hangisi dinî bayramlardan biridir? A. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı B.  Ramazan Bayramı C. 29 Ekim Cumhuriyet Bayram
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2916
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz