baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O GÖZ BENİM TALEBELERİME SEVGİ İLE BAKTI.

O GÖZ BENİM TALEBELERİME SEVGİ İLE BAKTI. Empty O GÖZ BENİM TALEBELERİME SEVGİ İLE BAKTI.

Mesaj  Admin Perş. Haz. 08, 2017 2:34 am

*"O GÖZ BENİM TALEBELERİME SEVGİ İLE BAKTI."*
Birgün sarhoşun birisi meyhaneden çıkmış evine giderken zikr sesleri duyuyor. Zikrin ne olduğunu bilmiyor, ses nereden geliyor diye merak edip sesin geldiği yere gidiyor. Pencereden içeriye başına uzatmış.
Bakmış ki, orada Abdülkadir Geylani hazretlerinin talebeleri bir araya gelmiş zikir yapıyorlar, sohbet ediyorlar, Allahdan bahsediyorlar.
O da bakmış,
-" YA RABB"i bunlar ne güzel insanlar." demiş ve evine gitmiş, evde de ölmüş.
Ertesi gün cenazesini kaldırıyorlar, kabre koyuyorlar.
Melekler
-"Cehenneme götüreceğiz." diyorlar.
Gavs-ı Âzam Abdülkâdir Geylani hazretleri,
-"nereye götürüyorsunuz?" diyor.
-"Bu adam berbat, bu adamın yeri ancak ateş olur." diyorlar.
Gavs-ı Azam hazretleri; -"Başını vermem, vücudunu ne yaparsanız yapın, diyor. Çünkü o baş, o göz benim talebelerime sevgi ile baktı."
-"Benim talebelerime sevgi ile, muhabbetle bakan gözü ateş yakmaz. Başını vermem ama geri kalanını ne yaparsanız yapın, beni alakadar etmez." demiş.
-Ya Gavs, olur mu öyle şey ? baş bir tarafta vücut bir tarafta olmaz.
-CENAB-ı HAKK"a arzedin demiş.
- YA RABB"i, ne yapacağız bu mevtayı ? demişler.
**ALLAH"ü Teala da buyurmuş ki, 'baş ne tarafta ise vücut da o taraftadır.'*
* Dolayısıyla, kim olduğumuz değil, kiminle olduğumuz önemlidir. Ve kimi sevmek, kimi sevmemek lazım olduğunu da iyi seçmeliyiz. Ahirette nerede ve kimlerle olmak istiyorsak, buna dünyada karar vermeliyiz."*
*[İnsan âhirette, Dünya'da sevdiği kişilerle beraber olacaktır...Sevdiklerine bak, âhirette de gideceğin yeri gör.!.]*
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com