Sınıf Yükseltme Nasıl Olur

Aşağa gitmek

Sınıf Yükseltme Nasıl Olur

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 01, 2017 6:19 pm

Sınıf Yükseltme

Madde 49 — (Değişik: 20.8.2007/26619 RG) İlköğretimde 1-5 inci sınıflara devam eden öğrencilerden beden ve zihince gelişmiş olup bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar, sınıf/şube rehber öğretmeni ve varsa okul rehber öğretmeninin önerisi ile velinin görüşü alınarak öğretim yılının ilk ayı içinde sınıf yükseltme sınavına alınırlar. Başarılı olanlar bir üst sınıfa yükseltilirler.

Bu sınav, okul müdürünün başkanlığında sınıf öğretmeni ve bir üst sınıfın öğretmeniyle varsa okul rehber öğretmeninden oluşan komisyon tarafından yapılır. Okulda bu komisyonu oluşturacak sayıda öğretmen bulunmaması durumunda, sınavın yapılacağı yer ile sınav komisyonu, okulun bağlı bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce belirlenir.

(Değişik üçüncü fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Sınav sonucu tutanakla tespit edilir. Bu tutanak, okul yönetimince öğrenci işleri dosyasında saklanır. Başarılı olanların durumu e-okul sistemine işlenir.

Sınıf yükseltme sınavına değişik sınıflarda olmak üzere birden fazla da girilebilir. Ancak sınıf yükseltme bir kez yapılır.
İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 49 maddesinde öğrencinin bir üst sınıfa atlatılması hakkında bir takım şartlar ve yapılması gerekenler vardır.

İlkokula devam eden öğrencilerden zihin, beceri ve fiziki gelişim olarak sınıf arkadaşlarının üzerinde olan öğrenci için rehber öğretmen yada sınıf öğretmeni tarafından teklif verilir. Velisinin görüşü alınır.Okul müdürü başkanlığında sınıf öğretmeni, bir üst sınıfın öğretmeni varsa rehber öğretmenin oluşturduğu komisyon tarafından sınıf yükseltme sınavı yapılır.Başarılı olması durumda bir üst devam eder.

Belirtilen öğretmenlerden biri yoksa.İl yada İlçe MEM tarafından sınav yapılır.

Sınıf yükseltme eğitim-öğretim yılının ilk ayı içinde yapılır.Yapılan sınavın sonucu tutnak ile tespit edilir.Tutanak öğrenci işleri dosyasında saklanır ve sonuç e okula işlenir.

Sınıf yükseltme işi farklı sınıflarda bir kaç kez yapılır fakat sınıf yükeltme bir kez yapılır

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2916
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz