baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RESÛLULLÂH EFENDİMİZİN ŞEFÂATİ

RESÛLULLÂH EFENDİMİZİN ŞEFÂATİ Empty RESÛLULLÂH EFENDİMİZİN ŞEFÂATİ

Mesaj  Admin Cuma Ocak 05, 2018 10:59 pm

RESÛLULLÂH EFENDİMİZİN ŞEFÂATİ: Resûlullâh Efendimizden (s.a.v.) şefâatini istemek peygamberlerin ve selef-i sâlihînin sünnetidir. Resûlullâh Efendimizin (s.a.v.) dünyâyı şereflendirmesinden önce, dünyâyı şereflendirmesinden sonra, berzâh hayâtında (âhirete irtihâlinden kıyâmete kadar) ve âhirette ondan şefâat talep edilmiştir, edilmektedir ve edilecektir.
Resûlullâh Efendimizin (s.a.v.) dünyâyı şereflendirmesinden önce şefâati:
Hz. Âdem aleyhisselâm, Cennet’te yasaklanan şeyi unutarak yedikten sonra yeryüzüne indirilince:
“Yâ Rabbi, senden Muhammed sallallâhü aleyhi vesellemin hakkı için beni bağışlamanı istiyorum” diye duâ etti. Allâhü Teâlâ:
“Yâ Âdem, (henüz yaratmadığım hâlde) Muhammed’i sen nasıl bildin” buyurdu. Hz. Âdem:
“Yâ Rabbi, sen beni kudretinle yaratıp bana ruh verdiğinde başımı kaldırdım. Arş-ı a‘lâ’nın direklerinde “Lâ ilâhe illallâh, Muhammedün Resûlullâh” yazılı olduğunu gördüm. Bildim ki sen isminin yanına ancak mahlûkâtından sana en sevgili olanın ismini koyarsın.” Allâhü Teâlâ buyurdu:
“Doğru söyledin yâ Âdem, muhakkak o mahlûkâtımdan; melekler insanlar ve cinlerden bana en sevimlisidir. Sen onun hakkı için benden bağışlanmanı istedin. Seni mağfiret eyledim. Eğer Muhammed olmasaydı seni yaratmazdım. O senin zürriyetinden gelen peygamberlerin sonuncusudur.”
Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:
“Cebrâîl aleyhisselâm bana geldi ve dedi ki:
‘Allâhü Teâlâ buyurdu ki:
Yâ Muhammed, eğer sen olmasaydın cenneti yaratmazdım. Eğer sen olmasaydın cehennemi yaratmazdım.”(ed-Dürrü’l-Munazzam, M. Mazhar en-Nakşibendî k.s.)
İSİMLERİMİZ: Erkek: Âdem, Kız: Havvâ
/ FAZİLET TAKVİMİ Cuma-02-Ocak-2015-
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics