İSLÂM’DA İLK MÎRAS TAKSÎMİ

Aşağa gitmek

İSLÂM’DA İLK MÎRAS TAKSÎMİ

Mesaj  Admin Bir Salı Ocak 23, 2018 12:09 pm

Ashâb-ı Bedir:…………. EVS BİN SÂBİT
Evs bin Sâbit (radıyallâhü anh) Hazretleri Ensâr’dan ve Hazrec kabilesinin Meğâle oğullarındandır. Peygamber Efendimizin (sallallâhü aleyhi ve sellem) şâiri meşhûr Hassân bin Sâbit’in (radıyallâhü anh) kardeşidir.
İkinci Akabe Bey’atinde ve Bedir Gazâsı’nda hazır bulunmuş ve Uhud Gazâsı’nda şehîd olmuştur. (Esmâ-i Ashâb-ı Bedir)
İSLÂM’DA İLK MÎRAS TAKSÎMİ
Nisâ Sûresi’nin “Erkeklerin, ana baba ve en yakın akrabanın bıraktığından nasipleri, kadınların da ana baba ve en yakın akrabanın bıraktığından nasipleri vardır. Azından da çoğundan da farz kılınmış birer pay vardır.” meâlindeki 7. âyet-i celîlesi Evs bin Sâbit (radıyallâhü anh) ve hanımı hakkında nâzil olmuştur.
Şöyle ki: Câhiliyye devrinde Araplar “Mızraklarıyla çarpışmayan ve yurdunu müdâfaa etmeyen vâris olamaz” derler ve binâenaleyh kadınları ve gerek erkek, gerek kız çocukları vâris tanımazlarmış. Ensar’dan Evs bin Sâbit (radıyallâhü anh) Uhud Gazâsı’nda şehid olunca geride zevcesi Ümmü Kahle ile üç kızı kalmıştı. Vasîleri olan amcazâdelerinden iki adam gelip bütün mîrâsı almışlar, zevcesine ve kızlarına hiçbir şey vermemişler. Ümmü Kahle (r.anhâ), bu hâli Resûlullah Efendimize (sallallâhü aleyhi ve sellem) şikâyet etmiş, Peygamberimiz de: “Haydi evine git bakayım, Allah ne hükmedecek” buyurmuştu.
İşte bunun üzerine bu âyet-i kerîme nâzil oldu ve Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) vasîlere haber gönderip:�“Evs’in malından hiçbir şeye dokunmayınız” buyurdu. Sonra Nisâ Sûresi’nin 11. âyeti nâzil oldu ve malı ona göre taksîm ettiler. (Elmalılı, Hak Dîni Kur’an Dili Tefsiri, Fazilet Neşriyat)
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3052
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz