EN HAYIRLI İNSAN VE AMELLER

Aşağa gitmek

EN HAYIRLI İNSAN VE AMELLER

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mart 24, 2018 9:12 pm

EN HAYIRLI İNSAN VE AMELLER
İbn-i Ömer’den (radıyallâhü anhümâ) rivâyet olundu: Ashâb-ı Kirâm’dan biri Peygamber Efendimiz’e (sallallâhü aleyhi ve sellem) gelip “Yâ Resûlallah, insanların Allâhü Teâlâ’ya en sevimli olanı kimdir ve hangi amel Allâhü Teâlâ’ya en sevimlidir?” diye sordu.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) şöyle buyurdular: “İnsanların Allâhü Teâlâ’ya en sevimli olanı insanlara en faydalı olanıdır. Allâhü Teâlâ’ya amellerin en sevimli olanı da Müslüman kardeşini sevindirmen, bir sıkıntısını gidermen, borcunu ödemen veya açlığını gidermendir. Bir ihtiyacını karşılamak için bir kardeşimle beraber yürümem, bir ay şu mescidimde îtikâf yapmamdan daha sevimlidir.
Kim öfkesine hâkim olursa Allâhü Teâlâ onun ayıp ve kusurlarını örter. Allâhü Teâlâ, intikam almaya gücü yettiği hâlde sabreden kimsenin kalbini kıyâmet gününde îmân ve emniyet ile doldurur.
Kim de kardeşinin bir ihtiyacını görmek için onunla beraber olur ve ihtiyacını giderirse ayakların kaydığı günde Allâhü Teâlâ onun ayaklarını sâbit kılar; kaydırmaz.” (Taberânî, el-Kebîr
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz