HADİS-İ ŞERİFLER H.Ş : Kul kırk yaşına ulaşınca

Aşağa gitmek

HADİS-İ ŞERİFLER H.Ş : Kul kırk yaşına ulaşınca

Mesaj  Admin Bir Paz Mart 25, 2018 7:15 am

H.Ş : Kul kırk yaşına ulaşınca, Allah onu cinnet cüzzam ve alaca hastalığı gibi üç belâdan emin kılar. Elli yaşına gelince, Allah ondan hesabı hafifletir. Altmış seneye ulaşınca, Allah onu kendisine inâbe ile rızıklandırır. Yetmiş seneye erişince, gök ehline onu sevdirir. Seksen yaşına gelince, Allah hasenâtını sâbit kılar ve günahlarını siler. Kul doksan seneye ulaştığında ise Allah onun geçmiş ve gelecek günahlarını mağfiret eder ve kendisini âile halkına şefaatçi kılar. Gökten nidâ eden biri şöyle seslenir: “Bu kul, yeryüzünde Allah’ın esiridir.” (Ramazül Ehadis.C.1,S.38/2)

Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Muhakkak her ağacın bir meyvesi vardır. Kalbin meyvesi de çocuktur. Ve muhakkak Allâhü Teâlâ çocuğuna merhamet etmeyene merhamet etmez.” (Feyzu’l-Kadîr.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN BİR HUTBESİ
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bir hutbesinde buyurdular ki: “Ey insanlar, günler geçiyor, ömürler tükeniyor, bedenler eskiyor. Ve muhakkak gece ve gündüz, okların hedeflerine koşuştuğu gibi koşuşuyor. Uzakları yaklaştırıp her yeniyi eskitiyor. Ey Allâh’ın kulları şu sözlerimde nefsin arzu ve isteklerinden alıkoyacak, sâlih amellere rağbet ettirecek (nasîhatler) vardır.”
�Ensâr’dan bir zât Resûlullah Efendimize (s.a.v): “İnsanların en akıllısı kimdir?” diye sorması üzerine “Ölümü en çok hatırlayan ve ona en iyi şekilde hazırlanan kimselerdir. İşte bu kimseler dünya şerefi ve âhiret kerâmetlerine nâil olarak bu dünyadan giderler.” buyurdular. (Edebü’d-Dünyâ ve’d-Din

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz