EVLÂDA MERHAMET

Aşağa gitmek

EVLÂDA MERHAMET

Mesaj  Admin Bir Paz Mart 25, 2018 7:23 am

EVLÂDA MERHAMET
Evlâdın ana-babasına itâat ve ikrâm etmesi gerektiği gibi, ana-babanın da evlatlarına güzel muâmele etmeleri, şefkat ve merhamet göstermeleri lâzımdır. Zîrâ onların böyle yapmaları, evlâdın kendilerine itâat etmesine vesîle olur.
Cenâb-ı Hakk’ın azâbından kurtulmalarına dahî sebeb olur.
Evlâda şiddet ve öfke ile söz söylememek, kötü muâmele etmemek ve tahammül edemeyeceği işi emretmemek lazım gelir. Şöyle ki, evlâdının itâat etmeyeceğini anladığı zaman -Cenâb-ı Hakk’ın azâbına dûçâr olmasına sebep olur diye- ona bir şey emretmemelidir. Hattâ salih kimselerin şöyle dedikleri rivâyet olunur: “Bana isyân eder ve Allâh’ın azâbına müstehak olur, buna da ben sebeb olmuş olurum diye korktum. Otuz sene kadar evlâdıma bir şey emretmedim.”
Evlâda muhabbet etmek gerektir. Zîrâ hadîs-i şerîfte “Evlâda muhabbet etmek, cehenneme perdedir. Evlâda ikrâm etmek, sırâttan geçmeye vesîledir ve onlar ile yemek yemek, cehennemden berâettir.” buyurulmuştur.
Diğer bir hadîs-i şerîfte “Çocuklarınızı çok öpünüz. Çünkü sizin her öpmenize karşılık cennette bir derece vardır.” buyurulmuştur.
Bir gün Akra’ bin Hâbis (radıyallâhü anh) Hazretleri, Fahr-i Âlem (sallallâhü aleyhi ve sellem) Hazretlerinin meclis-i saâdetlerine geldiğinde, Peygamber Efendimizi, torunları Hasan ve Hüseyin (radıyallâhü anhümâ) Hazretlerini
severlerken görünce “Yâ Resûlallâh, benim on evlâdım vardır. Lâkin hiçbirini öpmem.” dedi. Fahr-i Âlem Efendimiz Hazretleri “Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz.” buyurdular.
Çarşıdan eve bir şey getirdiğinde bütün evladını bir tutmalıdır. Ancak turfanda olan şeylerde evvela kız evladına vermek müstehaptır. Onların kalbleri daha yufka olduğu için merhameten onlara önce verilmelidir.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz