SEHİV SECDESİ

Aşağa gitmek

SEHİV SECDESİ

Mesaj  Admin Bir Paz Mart 25, 2018 7:33 am

SEHİV SECDESİ
Sehiv secdesi, namazda unutma veya gafletle yapılan bir noksanlık veya fazlalıktan meydana gelen hatayı düzeltmek için yapılması vâcip olan secdedir.
Sehiv Secdesinin İcabettiği Yerler: Sehiv secdesi namaz içindeki bir vâcibin terk edilmesinden veya geciktirilmesinden, farzın ise sadece geciktirilmesinden dolayı lâzım gelir. Farzın terk edilmesinde ise, sehiv secdesi kâfî gelmez; namazın yeniden kılınması lazımdır. Namazın sünnetlerinden herhangi biri terkedilmiş ise sehiv secdesi lâzım gelmez. Bir kimse namazda gizli okunacak yerde âşikâr okusa, vitir namazında kunutu terk etse veya dört rek’atli bir namazda birinci oturuşu unutarak terketmiş olsa, sehiv secdesi yapar. Böylece noksanını tamamlamış, hatasını düzeltmiş olur.
Sehiv Secdesi’nin Yapılışı: Sehiv secdesi icab ettiği zaman, Kâde-i ahîrede “Ettehıyyâtü”yü okuduktan sonra iki tarafa selâm verilir, “Allâhü Ekber” diye tekbîr getirerek arka arkaya iki secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulup, “Ettehıyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtinâ; Rabbenağfirlî...” duâları okunarak selâm verilir. Sehiv secdesi yapacak kimse imamsa, yalnız sağ tarafına selâm verip sehiv secdesi yapar. (Muhtasar İlmihal, Fazilet Neşriyat
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz