ÇOK YEMEKLE SAĞLIK BİR ARADA OLMAZ

Aşağa gitmek

ÇOK YEMEKLE SAĞLIK BİR ARADA OLMAZ

Mesaj  Admin Bir Paz Mart 25, 2018 7:39 am

ÇOK YEMEKLE SAĞLIK BİR ARADA OLMAZ
Midenin, yenilen yemeği kolaylıkla sindirmesi için ilk önce ağıza alınan yemek iyi çiğnenmelidir. Böyle olmazsa dişlerin yapacağı zor işi mide yapar, bu yüzden mide pek çabuk bozulur. Midenin sağlam olması, sağlığın ve dinçliğin özüdür. Bu sebeple mideyi yormamak için hiç olmazsa yılda bir ay onu dinlendirmek gerekir. Nitekim Allâhü Teâlâ, Ramazân-ı şerîfte oruç tutmayı bize emir buyurmuştur.
Oruç, yalnız yememek-içmemek değil; gözüyle, diliyle, her şeyiyle oruç tutmaktır. Tutulan oruç yalnız mideyi dinlendirmekle kalmaz, kılınan namaz, yapılan hayırlar sebebiyle insan pek çok dereceler kazanır.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) Hazretleri, Mısır hükümdarı Mukavkıs’a mektup göndererek onu Müslüman olmaya davet ettiğinde Mukavkıs, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hazretlerine pek çok değerli hediyeler yollamıştı. Bunlarla beraber bir de hekim göndermişti. Hekim, Medîne’de hiçbir hasta bulamayarak günlerce boş kaldığından, gelip olup biteni Peygamber Efendimiz Hazretlerine anlattığında: “Biz acıkmadan yemeyiz. Doymadan yemekten kalkarız. Bu yüzden hasta düşmeyiz.” buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) Hazretleri: “Çok yemekle sağlık ve sağlam kalmak bir arada olamaz.” buyurmuştur. Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Etli, yağlı yemekleri (çok yemek)ten sakınınız ki (böylelikle gözünüz ve gönlünüz nurlanarak) ebrârın (Allah dostlarının) makamına kavuşasınız” buyurmuştur.
Pek çok hastalıklar tok iken yemek yemekten ileri gelir. İşte böyle olduğunu Peygamber Efendimizin (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Doyduktan sonra yemek yemek, alaca hastalığına sebep olur.” sözü de bunu bize bildirmektedir.
Dünyada çok yemek yüzünden ölüp gidenler, açlıktan ölenlerden daha çoktur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Her derdin başı mideyi doldurmak, her hastalığın ilacı çok yemekten sakınmak; perhiz etmektir.” buyurmuştur.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz