İLMİHÂL: KAZÂ NAMAZLARI

Aşağa gitmek

İLMİHÂL: KAZÂ NAMAZLARI

Mesaj  Admin Bir Cuma Mart 30, 2018 5:38 pm

İLMİHÂL: KAZÂ NAMAZLARI
Erkek ve kadın her akıllı müslümanın bâliğ olduktan (ergenlik çağına girdikten) sonra, diğer dînî vazîfelerle beraber beş vakit namazı hiç terk etmeden edâ etmeleri farzdır. Kat’iyyen terk etmemeye gayret etmelidir. Kur’ân-ı Kerîm’de
Cenâb-ı Hak elli beş yerde her müslümana namazla emretmektedir. Ayrıca otuz üç yerde, namaz zekâtla beraber emrolunmaktadır.
Namaz hakkında emrin bu kadar çok tekrar edilmesi, namazın fazîlet ve sevâbının büyüklüğünü, terk edenler için de, cezâsının çok ağır olacağını gösterir.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîflerinde “Kıyâmet gününde kulun en evvel sorguya çekileceği şey, namazdır.” buyurmuşlardır. Bu hadîs-i şerîf, namaz hesabını tam verenlerin diğerlerinde kolaylık göreceğini, veremeyenlerin zorda kalacağını bildirmektedir.
Bir insan, bir vakit namazın yerine milyonlarca lira sadaka verse veya birinin iki rek’at namazı yerine bir başkası yüz rek’at namaz kılsa, namaz borcunu ödemiş olmaz.
Namaz kime farz olmuşsa, onun tarafından kılınmak sûretiyle ancak edâ edilir. Bir kimse vaktinde kılamadığı namazlarını hiç zaman geçirmeden kazâ etmeli, bu namazı kazâya bıraktığı için de ayrıca tevbe ve istiğfâr etmelidir.
Namaz borcu olan kimse, borçlarını hesaplar. En sonundan başlayarak kazâ edip bitirir. En evvelinden başlamak câiz ise de, en kâmil yaşta kazâya kalanların cezâsının daha ağır olacağından dolayı önce onları affettirmek düşüncesiyle sonundan başlayarak, kazâ etmek evlâdır. Kazâ ederken yalnız farzlar ve vitir kılınır. Sünnetler kazâ edilmez.
Kazâ namazı, kerâhet vakitleri hâricinde, her zaman kılınabilir. Kazâ borcu olan; beş vakit namazın sünnetleri, teheccüd, evvâbîn, duhâ, tesbih namazları ve mübârek gecelerde kılınan hâcet namazlarını ve sâir nâfileleri kılabilir.
Bunları kılmasında hiçbir mahzur yoktur. (M. İlmihal
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz