Gelincik Otu Sağlığa Faydaları Nelerdir

Aşağa gitmek

Gelincik Otu Sağlığa Faydaları Nelerdir

Mesaj  Admin Bir Paz Nis. 08, 2018 3:07 am

Gelincik Otu
Gelincik Otu, yazın kırlarda yetişen ve genellikle kırmızı renkli çiçekler açan gelincikgiller ailesine ait bir yıllık otsu bir bitkidir. Gelincik otu bitkisinin boyu 80-90 cm civarında olmaktadır. Gelincik otu çiçekleri hem bitkisel boya yapımında hem de ilaç yapımında kullanılmaktadır. Bu gelincik otu kurutulduktan sonra kurabiye, börek, ekmek gibi diğer hamur işlerine lezzet katmak için kullanılabilir. Çoğu Avrupa ülkesinde fırıncılık sektöründe kullanılan bir bitki çeşididir.
Gelincik Otu Sağlığa Faydaları Nelerdir
Gelincik otu astım, bronşit ve boğmaca gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanımı çok yaygındır. Gelincik otundan yapılan çay, soğuk algınlığına bağlı olarak balgam ve öksürüğe iyi gelen doğal bir çözümdür.
Gelincik otu, zihin yatıştırıcı, sakinleştirici ve gevşetici özelliklere sahip çeşitli alkaloidler içermektedir. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda gelincik otu sinirlilik ve ajitasyon gibi bozukluklar tedavisinde yararlı olduğu bilinmektedir.
Anksiyetenin neden olduğu huzursuzluk, uykusuzluk, endişe ve diğer ilişkili bozuklukların tedavisinde gelincik otu fayda sağlamaktadır.
Gelincik Otu

Yapılan bazı çalışmalarda gelincik otunun, hafif şekildeki ağrıların geçmesi için etkili bir bitki olduğu ispatlanmıştır.
Romatizma, siyatik, nevralji ve kas ağrıları gibi eklem rahatsızlıklarına gelincik otu iyi gelmektedir. Eklemlerde meydana gelen şişlikler de çok faydalıdır.
Gelincik otu, mide ağrıları, hazımsızlık, gaz, kolik ve kabızlık gibi şikayetler ve diğer sindirim sistemi bozukluklarını hafifletmeye ve bu şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.
Gelincik otu cilt sağlığı rahatsızlıkları içinde çok faydalı bir bitkidir. Nemlendirici özelliği ile ciltte meydana gelen kaşıntıya ve kuruluğa sebep olan cilt sorunlarının tedavisinde yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte saç bakımında ve saçta meydana gelen kepek sorununda da gelincik otu kullanılabilir. Gelincik otu kaynatılıp suyunu kepekli saçlarınıza sürerseniz kepekten kurtulmada yardımcı olmaktadır.
Ayrıca gelincik otu kanser rahatsızlıklarında da fayda sağlamaktadır..

Gelincik keskindir. Cila edici, çekici ve açıcıdır. Kan tükürme ve kan kusmayı keser.

Yanıkları iyileştirir. Çıbanları temizler. Deri soyulmasını önler. Arpayla yada bulgur ile pişirip yeseler kadınların sütünü artırır. Gelincik çiçeğini sıkıp suyunu çıkarıp o suyu bütün hararetli hummalarda kullanılırsa faydasını görürler.
Adı geçen su içildiğinde uyku getirir ve rahatlık verir. Boğazın hararetini ve dilin karalığını giderir. Bunun için suyu içmeli veya o su ile ağız ve boğazı çalkalamalıdır.
Ayrıca nefes darlığı, bronşit, astım ve göğüs nezlesine faydalıdır.

Gelincik otunun astım, boğmaca, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.
Soğuk algınlığına bağlı balgam ve öksürük tedavilerinde kullanılabilir.
Yaşam  şartların bazen neden olduğu stres, uykusuzluk,sinirlilik hallerinin yorgunluk  hissinin tedavisinde, bir çok faydası görülmektedir. Kişi vücudunda rahatlama ve sakinleştirme sağlar.
Yapılan araştırmalara göre gelincik otunun eklem ağrılarına, siyatik ve romatizma ağrılarına, kas ve eklemlerde meydana gelen şişliklere bile çok yararı bulunduğu tespit edilmiştir.
Gelincik Otu

. Hızlı bir yara iyileştiricidir.
Gelincik otunun nemlendirici özelliği olduğundan cilt sağlığına da çok faydası görülmüştür. Ciltte meydana gelen kuruluk, kaşıntı ve tahriş olmuş yumuşak doku rahatsızlıklarının tedavisini sağlamakta ve cildin gerekli nemini karşılamaktadır.
Saç bakımında da etkisini gösteren gelincik otu kepekli saçları tedavi etmek için yaprakları kaynatılıp saça sürülür. Bu işlem düzenli yapıldığı takdirde saçın tamamen kepeklerden korunduğu bilinmektedir.
Gelincik otu yapraklarıyla yapılan çay ve şurubun sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca mutfaklarda yaprakları ile yapılan yumurtalı, soğanlı, yoğurtlu hafif yaz yemekleri yapılmaktadır.
Gelincik otu börek, çörek ve simit yapımında da kullanılabilir. Mevsim sebzeleri ile hafif nahoş tadıyla salataların içinde bile kullanılabilmektedir.
Gelincik otunun Avrupa'da çoğu fırıncılık sektöründe kullanılan bir tohum olduğu bilinmektedir.
Aynı zamanda gelincik otunu diğer bitkilerle karıştırıp kuş yemi olarak ta kullanmak mümkündür.

Yasal Uyarı: Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır.

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz