BUGÜN DÎNİNİZİ İKMÂL ETTİM

Aşağa gitmek

BUGÜN DÎNİNİZİ İKMÂL ETTİM

Mesaj  Admin Bir Paz Nis. 22, 2018 10:30 pm

BUGÜN DÎNİNİZİ İKMÂL ETTİM
Resûlullah Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) Arafat Dağı’nda “Kasvâ” adlı devesinin üzerindeyken “…İşte bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’a râzı oldum...” meâlindeki Mâide Sûresi’nin 3. âyet-i kerîmesi nâzil olunca Sahâbe-i Güzîn (rıdvânullâhi aleyhim ecmaîn) Hazretleri sevindiler; yalnızca Hazret-i Ebûbekir ağladı. Ona: “Ey Ebûbekir! Bugün Hak Teâlâ dînimizi kemâle erdirdi ve bize nîmetini tam olarak ihsan buyurduğu için sevinilecek gündür; niçin ağlıyorsunuz?” dediler.
Hazret-i Ebûbekir (radıyallâhü anh), ârif ve son derece akıllı bir zat idi. Onlara şöyle cevap verdi:
“Her kemâlin zevâli, her tamâmın noksanı vardır. Zîrâ, bir iş tamam olunca noksanlığı yaklaşır. Tamam oldu denildiğinde noksanı gözetmelidir.
Bu Mâide Sûresi’nin 3. âyet-i kerîmesinde size din ve kemâl göründü; lâkin bana Fahr-i Âlem’in dünyadan zevâli göründü. Bir usta binâyı tamamlayınca ona yol verilir. Hazret-i Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) din sarayını yapmaya gelmişti.
Bu sarayın birinci duvarı namaz, ikinci duvarı zekât, üçüncü duvarı oruç, dördüncü duvarı hacdır. Kapısı gusüldür. Temeli îmandır. Tavanı ihlâstır. Kapısının alt eşiği tevâzu, üst eşiği mülâyemettir (yumuşak huyluluktur). Kapısı tevekküldür. Kilidi küfür, anahtarı kelime-i şehâdettir. Derecesi yüceliktir. Sarayın içi saâdet, dışı şekâvettir. Her kim ki din sarayının kapısından, küfür kilidini, kelime-i şehâdet anahtarıyla açıp İslam sarayı kapısından içeri girebilirse saâdete nâil olur. Her kim bu kilidi açamayıp da dışarıda kalırsa -neûzübillah- şekâvet içinde kalır. İşte Hazret-i Resul-i Ekrem (sallallâhü aleyhi ve sellem) bu İslâm sarayını yapıp kemâle ulaştırınca bu âyet nâzil oldu.”
Bu âyet-i kerîmenin ağırlığından Server-i Âlem’in devesinin dizine kadar kuma saplandığı rivâyet olunur. Fahr-i Kâinât Efendimiz (s.a.v.) “Veda Haccı” diye meşhur olan bu hacc-ı şerîflerini edâ edip, Medîne-i Münevvere’ye döndükten sonra dünyada sadece 83 gün kaldılar. (Menâkıb-ı Çehâr-Yâr-i Güzîn
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3049
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz