baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ANNE HAKKI ÖDENİR Mİ

ANNE  HAKKI  ÖDENİR  Mİ Empty ANNE HAKKI ÖDENİR Mİ

Mesaj  Admin Paz Mayıs 13, 2018 12:01 pm

ANNE HAKKI ÖDENMEZ
Hz. Peygamber (sav) mescidde minbere çıktığında üç kez üst üste 'amin' dedi. Daha sonrada şöyle açıkladı; "Ben minberdeyken Cebrail geldi ve 'ramazan ayı gelmesine rağmen içki gibi günahları işlemeye devam eden adamın burnu sürünsün' dedi, bende âmin dedim. 'Anne veya babasından biri veya ikisi yanında ihtiyarlamasına rağmen onların duasını alamayan ve cennete giremeyen adamın burnu sürünsün' dedi, âmin dedim."
Anne ve babalar affa vesiledir. Cennete girebilme sebebidir. Bilenler ve hakkını verenler için.
Hz Aişe (ra) Kâbe'nin avlusunda sırtında annesini taşıyan birini görür. Adam büyük bir heyecanla annesini taşıyor ve tavaf ettiriyor. Manzarayı gören Hz Aişe (ra) Peygamberimize "Bu adam bu haliyle bu kadının hakkını ödemiş midir?" diye soruyor. Hz. Peygamber (sav) "Hayır" buyuruyor, "Kendisini doğuran kadının bir sancısının hakkını bile ödememiştir." Anne hakkı o kadar fazladır.
Sahabeden biri sordu; " Ey Allah'ın elçisi Allah katında en makbul ibadet nedir?" Efendimiz cevap verdiler; "Vaktinde kılınan beş vakit namaz ve baba ile anneye iyilik".
KEŞKE ANNEM SAĞ OLSAYDI...
Evet, Efendimiz aynen böyle buyuruyor. Kim ömrünün uzamasını (bereketlenmesini veya ilahi takdir esnasında fazlalaşması yönünde hüküm verilmesini) istiyorsa anne ve babasına iyilik etsin. Kim de rızkının artmasını istiyorsa baba ve annesine iyilik etsin.
Hz. Peygamber (sav) bir ara içinde hissettiği bir özlemi sahabesiyle şöyle paylaşmıştı: "Keşke anne ve babam veya ikisinden biri sağ olsaydı, bende namaz kılıyor olsaydım. Anne ve babam o anda bana seslenselerdi ve 'Muhammed! Muhammed!' deselerdi. Ben de onlara beklemeksizin namaz içindeyken 'Efendim, efendim' deseydim."
Aslında bu hadis bile Hz. Peygamber'in baba ve anneye karşı duyduğu büyük özlem ve sevgiyi göstermeye yeterlidir.
Öyle diyor, Kâbe avlusunda annesini sırtında taşıyan adam. Bu manzarayı gören halife Ömer seyrediyor. Adam annesiyle koşar adım tavaf yaparken sürekli böyle diyor: "Ben annemin hamalıyım". Hz. Ömer sessizce şöyle mırıldanıyor: "Keşke benim de annem olsaydı da onu sırtımda gezdirip, 'Ben annemin hamalıyım' deseydim."
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com