PEYGAMBERİMİZ RAMAZAN AYINDA DAHA CÖMERTTİ

Aşağa gitmek

PEYGAMBERİMİZ RAMAZAN AYINDA DAHA CÖMERTTİ

Mesaj  Admin Bir Paz Mayıs 20, 2018 3:10 pm


PEYGAMBERİMİZ RAMAZAN AYINDA DAHA CÖMERTTİ
Abdullah İbn-i Abbâs (radıyallâhü anhümâ) buyurdu ki: “Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) insanların en cömerdi idi. Cebrâîl Aleyhisselâm ile görüşüp onunla Kur’ân-ı Kerîm’i okudukları Ramazân-ı şerîf ayı geldiğinde cömertliği daha ziyâde olurdu.
Ramazân-ı şerîfte her gece Cebrâîl Aleyhisselâm gelir, Resûlullah Efendimizle Kur’ân-ı Kerîm’i ders olarak okur ve müzâkere ederdi. İşte bu sebeple Resûlullah Efendimiz, bu ayda hayrı her tarafa ulaştırmakta, esmesi mâniaya uğramayan mübârek rüzgârdan daha cömertti.” (Sahîh-i Buhârî)
“Resûlullah Efendimiz (s.a.v.), Ramazân-ı şerîf girdiğinde bütün esirleri serbest bırakır, her isteyene isteğini verirdi.” (el-Câmiu’s-Sağîr)
Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
“Size en cömert olanı haber vereyim mi?” Ashâb-ı Kirâm: “Evet, Yâ Resûlallah” dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:
“Cömerdlerin en cömerdi Allâhü Teâlâ’dır.
Ben ise Âdemoğlunun en cömerdiyim.
Benden sonra insanların en cömerdi ise, öğrendiği ilmi yayan kimsedir. İşte bu kimse kıyâmet günü tek başına bir ümmet olarak ba’s olunur (diriltilir).�Bir başka cömert de canıyla, bütün varlığıyla Allah yolunda cihâd eden kimsedir. (Müsned-i Ebû Ya‘lâ)
Peygamber Efendimizin (s.a.v.) cömertliği Ramazân-ı Şerîfte diğer aylara göre kat kat ziyâdeleşirdi. Zîrâ Allâhü Teâlâ’nın bu ayda kullarına ihsânı da ziyadeleşir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ise Allâhü Teâlâ’nın sevdiğini sevmek fıtratında yaratılmıştır. Kitabların en şereflisi olan Kur’ân-ı Kerîm, cömertlik ve güzel ahlâka teşvîk eder. Peygamberimizin (s.a.v.) ahlâkı ise Kur’ân idi. Bu sebeple Ramazân-ı şerîfte cömertliği daha ziyâde olurdu./
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3097
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz