Süleymaniye Camiinin açılışını Mimar Sinan’ın yapmasını isteyen Kanuni’ye,

Aşağa gitmek

Süleymaniye Camiinin açılışını Mimar Sinan’ın yapmasını isteyen Kanuni’ye,

Mesaj  Admin Bir Perş. Haz. 07, 2018 12:00 am

Süleymaniye Camiinin açılışını Mimar Sinan’ın yapmasını isteyen Kanuni’ye, Koca Sinan şöyle demiştir: “Sultanım! Hattat Karahisarî bu cami-i şerifi hatlarıyla tezyin ederken gözlerini feda etti. Bu şerefi ona bahşediniz.”

Yaptığı muazzam camiye kendini hatırlatacak bir imza bile koymamış, kabrini bile Süleymaniye külliyesinin dışında inşa ettirmiş ve hep tevazunun yamaçlarında gezinmiştir.

Dünyanın en muhteşem mimari şaheserlerinden biri olan Selimiye Camii’ni tamamladığında adının kitabeye yazılması teklifine ise şu karşılığı vermiştir Koca Sinan: “Ben kim oluyorum ki Allah’ın evine ismimi koyayım!..”

Lakin atlanılan bi nokta da vardır,bir uçak vasıtası veya uydu görüntülerinden kuş bakısı bakıldıgında kabrinin adeta bi ressamın resminin altına attıgı imza gibi durması kendi imzasını kabri vasıtasıyla vermiş olmasıdır. Böyle bi dehadır işe kocasinan.

Ya da belki de en isabetli olan gerçek ve atlanılan nokta şudur;

Allahu Teala diyor ki; nefsini alçatanı biz yükseltiriz. O nefsini alçaltıp yaptığı o muhteşem eserde küçücük bir payeye bile kendini layık görmezken, ALLAH onu en muhteşem haliyle imzasını Süleymaniye'ye mühürletmiştir.


avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz