Dipten çıkış başladı

Aşağa gitmek

Dipten çıkış başladı

Mesaj  Admin Bir Cuma Nis. 10, 2009 3:52 pm

Dipten çıkış başladı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Mart ayı kapasite kullanım oranının üretimde yükselişe işaret ettiğini söyledi.

AA

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5’lik düşüş olsa da bu yılın Ocak ve Şubat aylarına göre kapasite kullanımının yükselmeye başladığına dikkat çekti.

Mart ayı rakamının gerilemenin durduğuna işaret ettiğini belirten Çağlayan, “Dünyadaki gelişme sinyallerinin yanında, Mart ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimleri önce stokları etkiledi, şimdi üretime ve kapasite kullanım oranlarına yansıyacak. Bu nedenle, Nisan ayında daha iyi rakamlarla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Bu çerçevede Türkiye'nin dip noktasından yavaş
yavaş dönüşe geçtiğini ve çıkışa başladığını düşünüyorum” dedi.

Yükselme trendinin Nisan ayından itibaren daha da güçleneceğini öngören Çağlayan, “Bu dünyada, krize bağlı kötümser rüzgarların şiddetinin azalmasına bağlı sinyallerin yanında, ülkemizde de aldığımız önlemler sonucu olumsuz trendin hız kestiğini göstermektedir. Benim beklentim, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında olumlu anlamda önemli gelişmeler yaşanacağı yönündedir” diye konuştu.

“SANAYİNİN ÇARKLARI YENİDEN DÖNMEYE BAŞLADI”

Küresel krizden ve talep daralmasından en fazla etkilenen 4 sektörde, stokların eritilmesinin ardından üretime yeniden başlandığını belirten Çağlayan, bir çok tesiste 24 saatlik vardiyaya geçildiğini anlattı.

Sanayinin çarklarının yeniden dönmeye başladığını ancak elbette bunun sorunların bittiği, hemen pozitife geçileceği ya da geçildiği anlamına gelmediğini belirten Çağlayan, “Ancak en azından yavaş yavaş kötü gidişin tersine döndüğünün göstergesidir, sıfır noktasına doğru gittiğimizi göstermektedir” dedi.

Yabancıdan dönüş sinyalleri mi?

Başta Citigroup olmak üzere yabancıların, özellikle banka hisseleri olmak üzere piyasaya adeta hücum etmelerinin nedeni ise IMF ile Türkiye'nin 32 milyar dolarlık bir anlaşma yapmaya yakın olduğu haberleriydi.

Oktay Özdabakoğlu / REFERANS

Aslında yabancı yatırımcının Türkiye'ye geri dönüşünün ilk işaretleri daha önce de alınmaya başlanmıştı. Zira Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre yabancı takasındaki hisselerin sayısı 13 Mart-8 Nisan arasında 402 milyon adet artarken, bu dönemde yerli yatırımcının takasındaki hisse sayısı ise 350 milyon adet azaldı.

Yabancıların işlemleri ile ilgili umut verici bir diğer gelişme ise İMKB'nin dün açıkladığı mart ayı işlemleri oldu. 2008 yılında 2 milyar 990 milyon dolarlık net satış yapan yabancı yatırımcılar, bu yılın ocak ayında 135, şubat ayında ise 454 milyon dolarlık net satış gerçekleştirmişti.

3 bankada net alıcılar

Yabancı yatırımcının net satış tutarı mart ayında 22 milyon dolara gerilerken, üç önemli bankada uzun zamandan beri ilk defa net alıcı konuma geçildi. Yabancı yatırımcılar, borsada mart ayında en fazla işlemi Garanti Bankası'nda gerçekleştirdi. 615 milyon dolarlık alıma karşılık 526 milyon dolar satış yapılan Garanti hisselerindeki yabancı işlemleri net 88 milyon dolar alımla sonuçlandı. Yabancı işlemlerinde en fazla işlem hacmi olan ikinci hisse İş Bankası C oldu.

264 milyon dolar alış, 211 milyon dolar satış işlemi sonucunda işlem hacmi 475 milyon dolar olurken, işlemler net 52 milyon dolar alımla sonuçlandı. İşlem hacminde 465 milyon dolar ile üçüncü sırayı alan Turkcell'de 210 milyon dolar alışa karşı 255 milyon dolar satış olunca yabancı işlemleri net 45 milyon dolar satışla sonuçlandı. Yabancılar Akbank'ta da mart ayında 38 milyon dolarlık net alım yaptı.

Küresel krizin etkisini artırdığı geçen yılın son çeyreğinden bu yana borsada yabancı satışını karşılamaya çalışan yerli yatırımcılar son dönemde frene bastı.

Yabancıların alımları dün de borsayı 28.500'e taşırken, bono faizleri ise yüzde 13'ün altına indi. 9 Mart'ta 1.83 TL'ye kadar çıkan dolar, dün 1.56 TL'ye geriledi.

İMKB'nin 2007 sonunda 288.5 milyar dolar olan piyasa değeri, endeksin 21.228 puana düştüğü 20 Kasım 2008'de 86.5 milyar dolara kadar gerilemişti. Son dönemde yaşanan toparlanmayla birlikte şirketlerin toplam piyasa değeri 120 milyar dolara ulaştı...
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2919
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz