SBS PUAN HESAPLAMA

Aşağa gitmek

SBS PUAN HESAPLAMA

Mesaj  Admin Bir Ptsi Eyl. 07, 2009 4:33 pm

SBS puan hesaplama ve cevap anahtarı


Ortaöğretime geçiş sistemi 6. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yapıldı. Yaklaşık 1 milyon 100 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen 6. sınıf SBS ile ilgili tüm sınıflardaki (6, 7, Cool seviye belirleme sınavları tamamlanmış oldu.
13 haziran 2009 tarihinde yapılan İlköğretim 6. sınıf SBS ile tüm ilköğretim öğrencileri için gerçek tatil başladı. Ama, öğrencilerin içlerinde de sınav sonuçları ve puan hesaplamalarına ilişkin bir merak kaldı. İşte bu merakı gidermenize yardımcı olmak için, Londravizyon sizlere SBS puan hesaplama formulünü anlaşılır bir halde sunmaya çalışacak. Aşağıda hem bu hesaplamayı, hem de 6. sınıf SBS cevap anahtarını bulacaksınız. SBS puan hesaplamasında izlenecek yöntem şöyle:
1. Önce SBS sınav cevap kağıtlarınız iki optik okuyucu tarafından çifte okumaya tabi tutulacak. Ardından, testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayılarınız tespit edilecek.
2. Her SBS testi için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğu cevap sayısından çıkartılarak geçerli sayılara karşılık ham puanlar bulunacak. Örneğin, 18 soruluk bir testte 6 yanlış cevabınız var ise bunun üçte biri olan 2 rakamı doğru cevap sayınız olan 13'den çıkartılarak 11 sayısı bulunacak ve buna karşılık gelen ham puan hesaplanacak. Böylece her öğrenci beş teste girdiğinden, beş ham puan hesaplanmış olacak.
3. Tüm öğrencilerin ham puanları toplanarak, sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünecek ve böylece herbir SBS testinin ortalaması bulunacak ve ayrıca standart sapma hesaplanacak. Böylece, her bir öğrenci için standart puan (SP) bulunacak. Bu belli katsayılarla çarpılarak bir testin ağırlıklı standart puanı belirlenecek. Bu ağırlıklı toplam standart puan ise en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecek. Bu ise sizin SBS puanınız olmuş olacak.
4. Ortaöğretime yerleştirme puanınız (OYP) ise 6, 7 ve 8. sınıflardaki sınıf puanınızın (SP) belli yüzdeleri alınarak elde edilecek. Bu oranlar SP6'nın yüzde 25'i, SP7'nin yüzde 35'i, SP8'in yüzde 40'ı şeklinde olacak. Sınıf puanlarınız (SP) ise SPS sınav puanınızın yüzde 70'i ile, yılsonu başarı puanının (YBP) belli bir yüzdesi alınarak hesaplanacak.
Yani aşamaları kısaca açıklığa kavuşturmak gerekirse, önce sınavına yakında girdiğiniz SBS puanınız önemli, daha sonra onun da katkısıyla hesaplanan sınıf puanınız, ve ardından da üç yıl boyunca alacağınız sınıf puanlarının hesaplamasından oluşan ortaöğretime yerleştirme puanınız. Yani önem sırasına göre büyükten küçüğe OYP-SP-SBS geliyor. 6. sınıf SBS cevap anahtarı için ise aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
İlgili haber: 6. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Cevap Anahtarı
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2916
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz