DOĞAN'IN VARLIKLARI CEZAYI KARŞILAR MI?

Aşağa gitmek

DOĞAN'IN VARLIKLARI CEZAYI KARŞILAR MI?

Mesaj  Admin Bir Salı Eyl. 08, 2009 9:54 pm

DOĞAN'IN VARLIKLARI CEZAYI KARŞILAR MI?
Maliye Bakanlığı Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi cezasını Doğan Grubu'na kesti. Peki, şirketlerinin neredeyse tamamı halka açık grup bu yükü kaldırabilir mi?

ORHAN PALA - HABERTURK.COM EKONOMİ MÜDÜRÜ

Doğan Grubu bünyesinde incelemelerini sürdüren Maliye denetmenleri 2005–2006 ve 2007 yıllarına ait incelemeleri sonucunda Doğan Yayın Holding’e 1.88 milyar TL vergi aslı, 1.88 milyar TL vergi zıyaı cezası, toplam 3 milyar 755 milyon TL ceza kesti. Maliye Bakanlığı yılın ilk aylarında yine Doğan Yayın Holding’e 2006’daki Doğan TV hisselerinin yüzde 25’nin 375 milyon Euro’ya satışını 2007’de yapmış gösterip vergi kaçırdığı gerekçesiyle 826 milyon lira ceza kesmişti. İki ceza toplamı 4 milyar 581 milyon lira yapıyor.
Gruba kesilen bu cezaya karşılık Maliye, Doğan Grubu’nun varlıklarının önemli bir kısmına tedbir koymuştu.
Peki, grup Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi cezasını ödeyebilecek güce sahip mi? Bu sorunun yanıtını vermek için öncelikle şirketlerin değerini, yani bugün vitrine konulsa kaç liraya satılacağına bakmak lazım. Bunun için en önemli gösterge ise borsada oluşan değer. Yerli yabancı tüm yatırımcılar şirketin varlıklarını beklentilerle birleştirerek tek bir potada eritiyor ve borsada hisse fiyatı oluşuyor. Genellikle şirketler el değiştirirken de borsa fiyatına yakın bir değer biçiliyor.
Bu çerçeveden bakıldığında ceza kesilen Doğan Yayın Holding’in piyasa değeri sadece 1.1 milyar lira. Neredeyse kesilen cezanın dörtte biri.
Bu arada 5 ay önce söz konusu şirketin piyasa değerinin 400 milyon lira olduğu da unutulmamalı.

YABANCILARIN DA HİSSESİ VAR

Ve ayrıca Doğan Yayın Holding’in yüzde 34’ü da halka açık. Yüzde 10 da Alman Axel Springer’in kontrolünde... Ayrıca Axel Springer, grubun içerisindeki en değerli varlığı olan Doğan TV’nin de yüzde 20’sini elinde tutuyor. Yani Doğan Yayın Holding’in yaklaşık yüzde 51’lik kısmı Doğan Grubu’nun kontrolünde. Ayrıca şirketin yurtiçi ve yurtdışında irili ufaklı yüzlerce iştiraki bulunuyor. Şirketin bağlı ortaklıklarının başında yüzde 65 pay ile Hürriyet geliyor. Doğan Ofset’in yüzde 65’i, Doğan Haber Ajansı’nın yüzde 81’i, Doğan TV’nin yüzde 74’ü, Kanal D’nin yüzde 70’i Star TV’nin sahibi Işıl TV’nin yüzde 74’ü, Smile Holding’i yüzde 100’ü Doğan Yayın Holding’in en önemli iştirakleri arasında.

HİSSELER KREDİ KARŞILIĞINDA REHİN

Almanların hisseleri ve halka açık kısım da dahil olsa Doğan Yayın Holding’in piyasa değeri, bugünkü piyasa değeriyle bile kesilen verginin cezasını karşılayacak bir büyüklüğe sahip değil.
Bir önemli ayrıntı da Doğan Yayın Holding hisselerinin yüzde 15’i, Hürriyet hisselerinin yüzde 18.5’i ve Kanal D hisselerinin yüzde 49’u grubun uzun vadeli finansal borçları nedeniyle finansal kuruluşlarda rehin. Doğan TV’nin yüzde 54’ü ve 405 bin liralık teminat mektubu bir önceki vergi cezası nedeniyle Maliye’ye teminat olarak verilmiş durumda.

İKİ HOLDİNG BİLE YETMİYOR

Doğan Grubu’nun diğer halka açık şirketi ve amiral gemisi olarak bilinen Doğan Holding’in piyasa değeri ise ilk seans kapanışı itibarıyla 2.9 milyar lira. Bu rakam dün 3.3 milyar liraydı. Hisselerde sert düşüş devam ettiği sürece erimeye de devam edecek. Doğan Holding’in 6 ay önce 0.50 lira olan hissesi bugün 1.20 liradan işlem görüyor. Yani kısa sürede hissede yaşanan oldukça sert yükseliş şirketin piyasa değerini de yukarı taşıdı. Bugünkü değer bile baz alındığında Doğan Yayın Holding ve Doğan Holding’in piyasa değeri 4 milyar liraya denk geliyor. Doğan Holding’in de yüzde 34’ü halka açık. Yani hisselerin yüzde 64’lük kısmı grubun kontrolünde.

ÜSTÜNE HÜRRİYET’İ VERSELER DE KAPATMAZ

Diğer taraftan grubun üçüncü değerli varlığı ise yüzde 40’ı halka açık olan Hürriyet’in de borsadaki piyasa değeri 767 milyon lira. Yüzde 41’i halka açık olan Doğan Gazete’nin piyasa değeri 204 milyon lira. Belirttiğimiz gibi bunlar ilk seansta taban olan hisse fiyatları baz alınarak hesaplanan piyasa değerleri. Hisselerde yaşanacak her fiyat hareketi bu rakamı değiştirecek.

EN DEĞERLİ GAYRİMENKUL HİLTON

Grubun diğer şirketleri Ditaş Doğan, Çelik Halat, Mipaz’ın toplam piyasa değeri yaklaşık 100 milyon lira. Ray Sigorta’da ise holdingin yüzde 10 payı kaldı.
4 milyar lira gibi oldukça yüksek piyasa değerine sahip olan Petrol Ofisi’nin ise yaklaşık yüzde 41’i OMV’nin elinde. Ve OMV POAŞ’ın tüm paylarını almak için 800 milyon Euro’luk kaynak arayışını sürdürüyor. Piyasada kesilen ceza sonrası satış sürecinin hızlanacağı konuşuluyor. İşte bu söylenti açılışta taban seviyesine kadar gerileyen POAŞ hisselerini ilk seans kapanışa doğru neredeyse artı seviyeye taşıdı.
Geriye Doğan Ailesi’nin elindeki varlıklar kalıyor ki, bunların içerisinde de en önemli olanı Taksim’deki Hilton arazisi. Mecidiyeköy’de inşa edilen ve kısa bir süre önce satışa sunulan Trump Towers da grubun önemli gayrimenkul projeleri arasında yer alıyor. Bu projenin yüzde 50 ortağı olan Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı geçtiğimiz günlerde Trump Towers’taki yüzde 50 payını 125 milyon dolara Doğan Grubu’na devretti.
Öte yandan, Maliye 2005–2006 ve 2007 yılı incelemelerini tamamladıktan sonra bu cezayı kesti, 2008 yılı incelemeleri bir ceza gerektirir mi bilinmez! Bu arada unutmadan hatırlatalım; grup vergi inceleme raporlarında yer alan tüm iddialara karşı uzlaşma dahil, her türlü yasal hak adı geçen bağlı ortaklıklar tarafından kullanılacağını açıkladı.

ALINTI: http://www.borsagundem.com/haber/oku/kulis/9892/doganin_varliklari_cezayi_karsilar_mi

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2919
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz