FARENJİT NE YAPMALIYIZ?

Aşağa gitmek

FARENJİT NE YAPMALIYIZ?

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 25, 2009 1:54 am

Farenks (Pharynx) bademciklerle ses kutusu arasında kalan kısımdır. Dolayısıyla farenjit boğaz ağrısı denilen hastalığın başka bir adıdır. Bu akut veya kronik olabilir. Akut farenjite sebep ya bir bakteri (beta-streptococcus) veya bir virüstür. Beta-Streptococcus hastalığına strep throatı adı da verilir. Kronik şekli sürekli sinüs, akciğer veya ağız enfeksiyonundan olabilir ve sinüslere yayılır.

Belirtiler:

- Boğaz ağrısı,

- Yutma güçlüğü,

- Ateş.

Ayrıca çok alkol, sigara veya kötü, dumanlı hava solumak da başlıca sebepleri arasındadır.

Teşhis

Boğazınız kızarıp şişerek, yutkunmayı ve bazen soluk almayı bile zorlaştırabilir. Cerahat da görülebilir. Boğazınızda yanma hissedebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç günden fazla sürerse doktorunuza başvurun.

Doktorunuz boğazınızı muayene edecek ve enfeksiyon etkeninin bir bakteri olup olmadığını belirlemek için, laboratuvara gönderilmek üzere bir kültür örneği alacaktır. Ayrıca burun ve solunum yolları enfeksiyonu gibi diğer hastalıklar yönünden de muayene edecektir.

Tedavi

Çoğunda tedavi gerekmez. Ancak bakterinin yaptığı farenjit için antibiyotik verilebilir. Virüs nedeniyle olanlarda antibiyotiğin yararı olmaz.

Bol bol dinlenmeli, aspirin veya benzer bir ilaç olmalı ve günde birkaç kez ılık tuzlu suyla gargara yapmalısınız. Pastiller de rahatlatabilir.

Yumuşak yiyecekler yiyerek boğazınızı tahrişten kaçınabilirsiniz
ALINTI: http://www.hekimce.com/index.php?kiid=503
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2916
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Faranjit için Meyan ballı pastil müthiş

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ocak 12, 2011 9:26 pm

Faranjit Doğal TedaEkinezya, faranjitin etkili olduğu süreyi kısaltan bir bitkisel ilaçtır; ama, hastalık başlar başlamaz kullanılmalıdır. Altınmühür; özellikle ekinezya ile birlikte kullanıldığında ise, faranjitteki ağrıya ve yutkunma zorluğuna kati surette iyi gelir. Piyasada, boğaz ağrısı için kullanılmak üzere sprey halinde de bulunur.

Uyumadan önce bir fincan papatya çayı içilmelidir. Papatya, iltihabı dindirir, faranjitin sebep olduğu öksürüğü yatıştırır, ve bedeni iyi bir uykuya hazırlar. Piyasada hazır olarak bulunmasına karşın, taze papatyalardan evde de yapılabilir. Kaynamış suya bir çay kaşığı taze papatya konur, beş dakika demlendirildikten sonra içilir.

Düzenli olarak gün boyunca tahriş olan boğazı sakinleştirmek için meyan kökü pastili kullanılması tavsiye edilir. Meyan kökü binlerce yıldır solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılan lezetli bir bitkisel ilaçtır. Kan şekeri yüksekse, meyan kökü tüketilmemelidir.

Ada Çayı

Ada çayından yapılmış boğaz spreylerinin boğaz ağrısına iyi geldiği görülmüştür. %15 ada çayı içeren boğaz spreyi etkisinin plasebo ile birlikte denendiği bir çalışmada, ada çayının plaseboya oranla boğaz ağrısını çok daha etkin bir şekilde azalttığı görülmüştür. Alındıktan ilk iki saat sonra semptomatik iyileşme kaydedilmiştir. Boğazda kuruluk ve hafif yanma yan etkileri arasında rapor edilmiştir.

Sadece boğaz ağrısı için üretilmiş adaçayı içeren boğaz spreylerinin kullanılması önerilir.

Karaağaç

Karaağaç, Kuzey Amerika’da bir zamanlar boğaz ağrısı için eczanelerde satılan popüler bir bitkisel ilaçtı. 1960’lara kadar, Amerikan ilaç rehberinde, ilaç kodeksine uygun bir bitkisel içerik olarak listelenmişti. Özellikle Kuzey Amerika’nın doğu bölgelerinde yetişir.

Boğaz ağrısı için, ağacın iç kabuklarından yararlanılır. Musilaj denen, jel kıvamında, suyla karıştırıldığında şişen bir maddedir. Musilajın, boğazı kaplayarak, irritasyonu azalttığı, ağrıyan boğazı yatıştırdığı düşünülür.
Alıntı:
http://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/faranjit-bitkisel-tedavi
visi
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2916
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz