baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NAZAR DUALARI

NAZAR DUALARI Empty NAZAR DUALARI

Mesaj  Admin Cuma Mart 05, 2010 7:19 am

[font=Arial Black]Sual:
Nazardan kurtulmak için hangi dualar okunur?
CEVAP
İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin (Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı) mealindeki 51. âyet inmiştir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy]

(İnsanların yarısı nazardan ölür.) [Taberani]

(Nazar haktır.) [Müslim]

Kendisine nazar değen kimse, aşağıda bildirilen duaların birini veya tamamını okumalıdır.
1- Fatiha, Âyet-el kürsi ve dört kul [Kâfirun, İhlas, Felak, Nas sureleri] 7şer defa okunup hastaya üflenirse, büyü, nazar ve her dert için iyi gelir. Tuza okunup, suda eritilerek içmek de olur. Bir hadisi şerifte de, (Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez) buyuruldu. (Deylemi)

2- Bir hadis-i şerifte, (Sabah akşam, [Besmele ile] v3 defa “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim” okuyan, büyü ve nazardan korunur) buyuruldu. (İbni Mace)

3- Âyet-el-kürsi, Fatiha, iki kul euzü ve Kalem suresinin sonunu okumak çok iyi gelir. (Medaric)

4- Peygamber efendimiz, iki kul euzüyü okuyup buyurdu ki: (Bu iki sure ile [belalardan, nazardan] korunun! Hiç kimse, bu iki sure ile korunduğu gibi, başka şeyle korunamaz.) [Ebu Davud]

5- (Euzü bi-kelimâtillahittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmetin) tavizini, sabah akşam 3 defa okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, şeytan ve hayvanların zararından korur. (Mevahib)

6- Peygamber efendimiz nazar için (Allahümme barik fihi ve la tedarruhü) okurdu. (İbni Sünni)

7- Nazarı değen kimse veya herkes, beğendiği bir şeyi görünce Mâşâallah demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Hadisi şerifte, (Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez) buyurdu. (Beyheki)8- Nazardan korunmak için âyât-i hırz denilen âyetleri okumalı ve üzerinde taşımalıdır.

9- İbni Âbidin hazretleri (Tarlaya kemik, korkuluk, hayvan kafası koymalı. Bir kadın, ürününe nazar değmemesi için ne yapacağını sorunca, Resulullah, (Tarlaya hayvan kafası as) buyurur. Bakan kimse, önce bunu görüp tarladaki ürünü sonra görür) buyuruyor. (Redd-ül-muhtar)

10- Tivele, temime ve efsun caiz değildir. Manasız veya küfre sebep olan rukyeyi okumaya Efsun denir. Nazarı bizzat önlediğine inanılan nazarlıklara Temime denir. Şirinlik muskası denilen rukyelere Tivele denir. Rukye, okuyup üflemek veya üzerinde taşımak demektir. Rukye, âyet ve hadis ile bildirilen dualarla yapılırsa taviz denir. Taviz ise caizdir. Hadis-i şerifte, (İlaçların en iyisi Kur’an-ı kerimdir) buyuruldu. (İbni Mace)

11- İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] (Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bismillâhillezî lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semî’ul alîm) duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.)
"Allahümme erinel hakka hakkan verzugnel ittibâa ileyh ve erinel bâtıle bâtılen verzugnel ictinâbe anhü'':

-Allahım; bana hakkı hak olarak göster ve ayırma,Bâtılıda bâtıl olarak göster ve ondan kaçındır.

Allahümme ya mukallibel kulub sebbit kalbi ala dinike ve tatikel islam:Ey kalplere hükmeden Allah'ım benim kalbimi dinin ve islami itaatin üzerine sabit kıl.

UZUN ÖMÜR İÇİN 3 DEFA: SÜBHANALLAHİ MİLEL MİZAN VE MÜNTEHEL İLMİ VE MEBLEĞAR RİZA VE ZİNETEL ARŞ:ALLAH IM MİZANIN DOLUSUNCA İLMİN NİHAYETİNCERIZASI BÜYÜKLÜĞÜNCE VE ARŞIN AĞIRLIĞINCA TESBİH EDERİM.

ZENGİN OLMAK İÇİN 3 DEFA : YA HAMİDEL FİALİ ZELMENNİ ALA CEMİİ HALGIHİ BİLUTFİHİ.

TECDİDİ İMAN VE NİKAH DUASI:  ALLAHÜMME İNNİ ÜRİDÜ EN ÜCEDDİDEL İMANE VEN NİKAHA TECDİDEN Bİ-KAVLİ LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDÜN RESULÜLLAH.

KORKUTAN RÜYADAN SONRA: ALLAHÜMME İNNA NEUZÜ BİKE MİN AMELİŞ ŞEYTANİ  VE SEYYİATİL AHKAM.

YA DA:EUZÜ Bİ KELİMATİLLAHİT TAMMATİ MİN GADABİHİ VE ŞERRİ İBADİHİ VE MİN HEMEZATİŞ ŞEYADİNE VE EN YAHDURUN.
Uykudan uyanınca:"Elhamdülillahillezi ahyana bade ma ematena ve ileyhil basü vennuşur" okunur.
Sabah Namazının Farzı ile Sünneti Arasında Okunacak Duâ

يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ يَا ذَا الْجَلاَلِ وَاْلاِكْرَامِ اَسْئَلُكَ اَنْ تُحْيِىَ قَلْبِى بِنُورِ مَعْرِفَتِكَ اَبَدًا يَا اَللهُ يَا اَللهُ يَا اَللهُ يَا بَدِيعَ السَّمَوَاتِ وَاْلاَرْضِ

„Yâa hayyu yâa kayyûmü yâa zelcelâali ve'l-ikraam. Es'elüke en tuhyiye kalbii binuuri ma'rifetike ebeden yâa Allâhü yâa Allâhü yâa Allâhü yâa bedîassemâavâati vel'ardi.“
Mânâsi:
„Ey Hay ve Kayyûm olan (Allâh'im); Ey celâl ve ikram sahibi olan (Allâh'im)! Ey gökleri ve yeri esi ve benzeri olmayan bir mükemmellikte yaratan (Allâh'im) ! Ey Allâh'im, ey Allâh'im, ey Allâh'im! Kalbimi mârifet nûrunla ebediyyen ihyâ etmeni istiyorum.“
Bu duâyi sabah namazinin sünneti ile farzinin arasinda en az üç defa okumaya devam eden kimseye son nefesinde imanla gitmek nasib olur.
LAA İLAAHE İLLALLAAHÜ VAHDEHÜÜ LAA ŞERİYKE LEH LEHÜ'L MÜLKÜ VE LEHÜ'L HAMDÜ YUHYİİ VE YÜMİYTÜ VE HÜVE HAYYÜN LAA YEMÜÜTÜ BİYEDİHİ'H HAYR VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY'İN KADİYR.

PEYGAMBER EFENDİMİZ:BUNU OKUYANA CENEB-I HAK BİR MİLYON HASENA VERİR,BİR MİLYON GÜNAHINI SİLER,DERECESİNİ DE BİR MİLYON YÜKSELTİR.
OKUYAN MÜ'MİNİN İMANI TAZELENMİŞ OLUR.
BiSMiLLAHiRRAHMANiRRAHiM

ESTAGFiRULLAH, ESTAGFiRULLAH, ESTAGFiRULLAH. EL- AZiM EL– KERiM ELLEZi LAiLAHE iLLAHU EL– HAYYÜL KAYYUM VE ETUBÜ iLEYHi VE NES´ELÜHÜT TEVBETE VEL MAĞFiRETE VEL HiDAYETE LENA.iNNEHU HÜTETEVVABURRAHiM, TEVBETE ABDiN, ZALiMiN LiNEFSiHi, LA YEMLiKÜ LiNEFSiHi MEVTEN VELA ´HAYATEN VELA NÜŞURA.

iLAHi YARABBi, iLAHi YARABBi, iLAHi YARABBi, EGER BENiM
ELiMDEN VE DiLiMDEN VE GÖZÜMDEN VE KULAGIMDAN VE
AYAGIMDAN VE CEMii AZALARIMDAN, BiLiP BiLMEYiP
SENiN RIZANA MUHALiF iSLEDiGiM KELiMEi KÜFÜR, SiRK, HATA VE
iSYAN HER NE Ki SADIR OLDUYSA, BEN ONLARIN CÜMLESiNE TEVBE ETTiM RUCU ETTiM. PiSMAN OLDUM, BiR DAHi iŞLEMEMESiNE AZMi CEZMETTiM.

PEYGAMBERLERiN EVVELi HAZRETi ADEM ALEYHiSSELAM,
AHiRi iKi CiHAN SERVERi MUHAMMED MUSTAFA SALLALLAHÜ
TAALA ALEYHi VE SELLEM EFENDiMiZ HAZRETLERiNE
VE BU iKiSiNiN ARASINDA NE KADAR PEYGAMBERLER GELDi
VE GECTi VE SENiN CANiBiN DEN HER NE GETiRDiLER iSE BEN
ONLARIN CÜMLESiNE iNANDIM VE iMAN GETiRDiM.
DiLiM iLE iKRAR, KALBiM iLE TASDiK ETTiM.
HAKTIR VE GERCEKTiR. ASLA SEK VE SÜPHEM YOKTUR.

AMENTÜ BiLLAHi VE BiMA CAE MiN iN DiLLAH. AMENTÜ BiLLAHi
VE BiMA CAE MiN iN DiLLAH, AMENTÜ Bi RESULULLAH VE BiMA
CAE MiN iNDi RESULULLAH. AMENTÜ BiLLAHi VE MELAiKETiHi VE
KÜTÜBiHi VE RUSULÜHi VELYEVMiL AHiRi VE BiLKADERi HAYRiHi
VE ŞERRiHi VE MiNALLAHi TEALA VELBA´SÜ BADEL MEVT.HAKKUN, EŞHEDÜ EN LAiLAHE iLLALLAH. VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHU VE RESULÜHÜ.
HZ:EYYÜB: Rabbi ennî messeniye'd- durru ve Ente erhamürrâhimin' demeliyiz.” diyor.
Rabbi ennî messeniyed durru ve ente erhamurrâhimîn.(Hz. Eyüp A.S.`ın duası) Meal:Ey Rabbim.Bana gerçekten zarar dokundu.Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin.
Sübhânallahî ve bihamdihî sübhânallâhil azîm. Meal:Yüce olan Allah her türlü kusur ve noksanlardan uzaktır.
Bismillâhillezı lâ yezurru mea ismühû şey ün fil arzı velâ fissemâi ve hüvessemîul alîm. Meal:Allah`ın adıyla başlarım.Onun adıyla başlayınca ne yerde nede gökde hiçbirşey bana zarar veremez. (H.Ş_3 defa)
Rabbi yessir velâ telâ tuassir?Rabbi temmim bil hayr .(hadis) Meal: Rabbim menim işlerimi kolaylaşdır,zorlaşdırma,Rabbim işlerimi hayırla tamamlattır.
اَللَّهُمَّ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُبِ ثَبِّتْ قَلْبِى عَلَى دِينِكَ وَطَاعَتِكَ اْلاِسْلاَمِ

Allâhümme yâa mukallibe'l-kuluub, sebbit kalbii alâa diynike ve taatike'l-islâm.“

Mânâsı:
„Ey kalbleri döndüren (kalblere hükmeden) Allâh'ım; benim kalbimi dinin ve İslâmî itâatın üzerine sâbit kıl.“
Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez zâlimîn(Hz. Yunus`un duası) Meal:Senden başka ilah yoktur.Sen kusurlardan uzaksın.Gerçekten ben kendime zulmedenlerden oldum.
Subbûhun Kuddûsun rabbünâ ve rabbûl melâiketi verrûh. Meal:Kusurlardan uzak, yuce olan bizim Rabbimizdir ve O melaikelerin ve Cibrilin de Rabbidir .

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed. (salavat) (11) Meal:Ey Allah`ım Salat (dua) ve selam efendimiz Hz. Muhammed`in üzerine olsun.

Allâhümme inneke afüvvün kerimûn,tuhibbül affe fa`fu annî. (hadis) Meal:Allah`ım sen çok affedicisin çok Kerimsin affetmeyi seversin.Beni de affet.
Bir yerin ağrıdığı zaman elini koy:"Bismillahi euzü biizzetillahi  ve kudretihi min şerri ma ecidü min vecai haza."oku.  
Ya da 7 defa mesh et:"Euzü biizzetillahi  ve kudretihi min şerri ma ecidü ve uhaziru."okunur.
Bir gün Hz. Kabise, Resûl-i Ekrem’e: Yâ Resûlallah, yaşım ilerledi, birçok şeylerden kaldım, yapamaz âciz bir hâle düştüm, bana bir şeyler öğret ki, onlardan istifâde edeyim.

Bunun üzerine Resûl-i Ekrem Efendimiz: Dünyalığın için, akşam namazını müteakip üç kere: “Sübhânallahi ve bihamdihi sübhânallahilazîm, lâ havle velâ kuvvete illâ bi’llâhi’l-âliyyi’l-azîm” de ve buna devâm et. Çünkü buna devam eden birçok hastalıktan, elem ve kederden emin olur.
HELAYA GİRERKEN VE ÇIKARKEN OKUNACAK DUA:

EUUZÜ BİLLAAHİ MİNEL HUBSİ VEL HABAAİS.

ÇIKINCA;ELHAMDÜ LİLLAHİLLEZİ EZHEBE ANNEL EZA VE AAFAANİİ MİN ZALİK.:HAMD OLSUN O ALLAH'A Kİ BİZDEN EZAYI GİDERDİ VE ONDAN BENİ KURTARDI.

[İbni Mace]
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

NAZAR DUALARI Empty NAZAR DUALARI

Mesaj  Admin Cuma Mart 05, 2010 7:16 am

1-
Resûl-i Ekrem Efendimiz, torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.)'e, nazar değmesin diye duâ okurlarmış. Bu duâ:

"Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh." "Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım."

2-
Peygamber efendimiz nazar için ( Allahümme barik fihi ve la tedarruhü ) okurdu. (İbni Sünni)

"Allâh'im, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasina izin verme."

3-  
Büyük velîlerden Hasan Basrî Hazretleri göz değmesine karşı (Kalem Sûresinin 51-52. ayetleri olan) şu âyetleri okurdu:

"Ve in yekadullezîne keferû leyuzlikûneke biebsarihim lemmâ semiu'z-zikre ve yekulûne innehu le mecnûnun ve ma huve illâ zikrun lil âlemîn."

"Gerçekten o küfredenler Kur'an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. "O, mutlaka bir mecnundur" diyorlar. Oysa Kur'an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır.." (Kalem Sûresi, 51-52)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İ. Adiy]
(İnsanların yarısı nazardan ölür.) [Taberani]
(Nazar haktır.) -----------------------------------------------------------------------------
4-
Nazar değen kimse şifa için:

Fatiha Suresi,
 Ayetü'l-Kürsî,
 Felâk Suresi,
 Nâs Suresi, okumalıdır.

5-
Bismillâhirrahmânirrahîm bismillâhi azîm-iş- şâni şedîd-il birri mâ şâallahü kâne habese hâbisün min hacerin yâbisin ve şihâbin kâbisin. Allahümme innî radedtü ayn-el âini aleyhi ve alâ men ehabb-en-nâsi ileyhi ve fî keyedihî ve kilyetihî lahmün rakîkun ve azmün dakîkun fîmâ lehû yelîku ferci-il basara hel terâ min fütûrin sümmerci-il basara kerrateyni yenkalib ileyk-el basaru hâsian ve hüve hasîr ve in yekâdüllezîne keferû leyüzlikûneke biebsârihim lemmâ semi-uz- zikra ve yekûlûne innehû lemecnûnün ve mâ hüve illâ zikrun lilâlemîne lâ havle velâ kuvvete illâ billâh-il aliyy-il azîmi Lâ ilâhe illallâhü hısnî, men kâle-hâ dehale hısnî, ve men dehale hısnî emine min azâbî. Sadaka rasûlullahi sallallahü teâlâ aleyhi ve selleme.

6-
Sabah-akşam, Besmele ile 3 defa "Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim"  okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur."

7-
Fatiha, Âyet-el kürsi ve ( Kâfirun, İhlas, Felak, Nas sureleri ) 7şer defa okunup üflenirse, büyü, nazar ve her dert için iyi gelir. Tuza okunup, suda eritilerek içmek de olur. Bir hadisi şerifte de, (Fatiha ile Âyet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez) buyuruldu.      

En son Admin tarafından Paz Ara. 09, 2018 5:28 am tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com