böbrek ağrısı

Aşağa gitmek

böbrek ağrısı

Mesaj  Admin Bir Salı Şub. 10, 2009 7:01 pm

Ürolojik hastalıklarda, hasta şikayetleri ve nedenleri
Tüm hastalıklar da olduğu gibi ürolojikhastalıklarda da hasta şikayetlerini dinlemenin tanıdaki rolü büyüktür.Yeterli ve doğru bir öykü alınması hekimi daha kısa sürede tanıyayakınlaştıracaktır. Bu yüzden ürolojik şikayetlerin (semptomların)ürologlar tarafından iyi değerlendirilmesi ve süratle yorumlanmasıgerekmektedir.

Hastanın öyküsünü almak, bilgilenmek içinkullanılan yöntemlere ve hekimin becerisine bağımlı bir sanattır. Busanata hastaların katkısı çok büyüktür. Doktora başvurduğunuzda o bölümile ilgili hangi şikayetlerin aktarılması gerektiğini bilmek önemlidirve doktorunuzun size daha erken tanı koymasını sağlar.

Bu nedenle doktora başvurduğunuzda şikayetlerinizihangi önem sırası ile vurgulamanız da önem arzetmektedir. Bu bölümdekibilgiler genel sağlık bilgilerinin yanı sıra ürolojik hangişikayetlerin olabileceği ve bunların hangi hastalıklardagörülebileceğini detaylarıyla açıklamaktadır.

Genel durum bozukluğunu araştırmada nelere dikkat edilmelidir?

Ateş ve kilo kaybı dikkatle araştırılmadır. Basitbir idrar kesesi iltihabı (sistit) ateşsiz iken böbrek etli dokusunututan iltihaplar (akut pyelonefrit) veya ani gelişen prostat ilthapları(prostatit) titremeyle birlikte 40 dereceye kadar çıkan ateşle seyreder.

Bazen böbrek kanseri yüksek ateşe eşlik eder .Kronik böbrek iltihaplanmalarında ise ateş görülmeyebilirken builtihabın olmadığı anlamına gelmez.

Kanserlerin ileri evrelerinde ya da klinik tabloyaenfeksiyon eşlik ettiğinde kilo kaybı gözlenir. Ayrıca, kanserlerde,kronik iltihabi hastalıklarda ve böbrek yetmezliklerinde genel birhalsizlik , bitkinlik hali mevcuttur .


Ürolojik kökenli ağrılar nerden kaynaklanır?

Ürogenital sistem hastalıklarında lokal ve dahaçok da yansımalı ağrılar gözlenmektedir . Lokal ağrı, hastalıklı organbölgesinde veya yakınında hissedilir. Bu ağrı daha çok yanlarda,böğürde ve son kaburganın hemen altında hissedilir.

Yansımalı ağrılar ise organdan kaynaklanmasınarağmen organdan uzakta hissedilen ağrılardır. Örneğin üst idrarkanalındaki (üreterdeki) taşın ağrısı aynı taraf yumurtanın üzerinde(testiste) şiddetli ağrıya neden olur.


Böbrek ağrısı nerede hissedilir?

Tipik böbrek ağrısı böğür olarak isimlendirilenvücutta son kaburganın hemen altında yanlara doğru hissedilen künt vesürekli ağrı şeklindedir.

Bu ağrı sıklıkla kaburga altından göbeğe doğruveya alt karın bölümüne doğru yayılır. Böbreğin etrafını saran zarın(kapsülünün) aniden gerilmesine neden olan hastalıklar bu tip ağrılaraneden olabilir . Tıpkı akut iltihaplanmalar yada taşa bağlıtıkanıklıklarda bu ağrılar hissedilir.


Yalancı böbrek ağrısı nedir?

Tam olarak böbrek ağrısına uyan bölgede hissedilenama aslında böbrekten kaynaklanmayan ağrıdır. Her gün binlerce hastaüroloji polikliniklerine yan ağrısı şikayeti ile başvurur ancakbunların bir kısmında böbrek ağrısı çıkmaz. Ağrıya sebep olan bubölgedeki omurga kemiklerine yakın seyreden sinirlerin uyarılmasıdır.Tıpkı böbrek ağrısı gibi zannedilir.


Yalancı böbrek ağrısı, gerçek böbrek ağrısından nasıl ayırt edilir?

Aşağıdaki özelliklerden herhangi birisi var ise çoğunlukla ağrı böbrekten kaynaklanmıyordur:

- Pozisyonla değişiklik gösteriyorsa (eğilip doğrulmakla artıyor yada azalıyorsa)
- Ağrı bir ağır kaldırma sonrasında başladıysa
- Ağrı yüksekten düşme sonrasında başladıysa
- Ağrı çarpma sonucu başladıysa
- Kişi sabah uyandığında belinde bir sertlik varsa ve bu sertlik gün içerisinde giderek azalıyorsa
- Fiziksel zorlanmalarda ağrı şiddetleniyorsa
- Engebeli yolda araba kullanırken ağrı artıyorsa
- Belli pozisyonda artıyor, hastayı uykudan uyandırıyor ve pozisyon değiştirdiğinde ağrı kayboluyorsa
- Ağrı bel hareketlerinden etkileniyorsa


Üst idrar kanalı ağrısı (üreter) nerede hissedilir?

Bu ağrı daha çok taş düşürme sırasındahissedilmektedir. Taş kanalın üst bölümlerinde ise erkeklerde aynıtaraf yumurtada, kadınlarda kadın yolunda hissedilir. Aşağı doğruilerledikçe karın ön tarafına ve kasıklara doğru vuran bir ağrıhissedilmektedir. Bu ağrıyı yapan idrar kanalının içindeki taşı atmakiçin yapmış olduğu kasılmalardır.


Mesane (idrar torbası) ağrısı nerede hissedilir?

Ani idrar tıkanmalarında, iltihaplarda, idrarkesesi taşlarında, aşırı derecede gerilmiş mesane küçük karın olarakadlandırılan karın alt bölümünde kıvrandırıcı ağrıya neden olur.

Mesane ağrısının en sık görülen nedenienfeksiyondur . Ağrı genellikle mesane üzerinde değil de alt idrarkanalının sonuna doğru (erkeklerde penisin ucuna doğru, kadınlardakadın yoluna vuracak şekilde) hissedilir ve işemeyle alakalıdır.

Şiddetli mesane iltihaplanmalarında (sistitte)temel şikayet idrar yaptıktan sonra sonunda aşırı yanma hissedilmesi vetam idrarını boşaltamama hissi şeklindedir.


Prostat ağrısı nerede hissedilir?

Prostatın doğrudan ağrıması nadirdir. Arasıraprostatın ani iltihaplanmalarında yumurta torbasının bitimi ile makatarasına uyan bölgede (perinede) veya makat (rektal) bölgesinde bellibelirsiz bir rahatsızlık hissi ve dolgunluk hissedebilir.


Yumurta ağrısı (testis) nerede hissedilir?

Travma, enfeksiyon veya meni kanalının kendietrafında dönmesi ve boğumlanmasına bağlı çok şiddetli yumurta ağrısıgörülebilmektedir. Bu ağrı kasıklarda yada karın alt bölgesinde dehissedilebilir. Varikosel ağır egzersizlerden sonra testiste künt birağrıya neden olur. Bazen fıtıkta ilk şikayet testis ağrısı olabilir .


Ürolojik hastalıklarda mide barsak sorunları olur mu?

Ağrılı ya da ağrısız ürogenital sistempatolojilerine mide barsak şikayetleri eşlik eder. Bu daha çok karındaağrı ve şişkinlik, bulantı ve kusma şeklindedir.


Ürolojik ağrılar niçin başka bölüm hastalıkları ile karışır?

1. Böbrek-Barsak refleksi (Renointestinal reflex):

Böbrek dış zarından (kapsülünden) ya da böbrekhavuzunun (böbrek pelvis) kaslarından gelen uyarılara bağlı olarakbarsaklarda bulantı kusma tarzında tepkilerin oluşması

2. Organ komşulukları :

Sağ böbrek kalın barsak, karaciğer, ince barsağınbir bölümü, safra kesesi, pankreas ile komşu olduğu için bu bölgedekihastalıklar ile karışır.

Sol böbrek kalın barsak, dalak, mide ve pankreasile yakın komşulukta olduğu için bu organların ağrıları ve hastalıklarıile karışır.

3. Karın zarının (periton) uyarılması (irritasyonu):

Böbreklerin ön yüzleri periton denilen barsaklarıörten karın zarıyla örtülüdür. Bu nedenle böbrek iltihabına neden olanhastalıklar karın zarını uyararak tüm karında yaygın ağrı vehassasiyete neden olabilirler
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 2919
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 45

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz