baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HADİS-İ ŞERİFLER İSLAM ALİMLERİNDEN GÜZEL SÖZLER

Aşağa gitmek

HADİS-İ ŞERİFLER İSLAM ALİMLERİNDEN GÜZEL SÖZLER Empty HADİS-İ ŞERİFLER İSLAM ALİMLERİNDEN GÜZEL SÖZLER

Mesaj  Admin Paz Ekim 30, 2016 10:26 am

“Kim mü’mine zarar verirse Allah da onu zarara uğratır. Kim de mü’mine meşakkat verirse, Allah da ona meşakkat verir.”
Tirmizi, Birr 27

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Sizden biriniz mal ve yaratılış (ve dünya zînetleri) husûsunda kendisinden üstün olan kimseleri gördüğü zaman (üzülmesin), hemen hâli kendinden aşağıda olanlara baksın.” (Hadîs-i Şerîf,

“Abdestli olarak uyuyan kimseyi Allâhü Teâlâ bağışlar. Din kardeşinin yüzüne şefkatle bakan kimseyi Allâhü Teâlâ bağışlar. (Meşrû ve mübâh) bir işe “Bismillâh” diyerek başlayan kimseyi de Allâhü Teâlâ bağışlar.” (Hadîs-i Şerîf, Kenzü’l-Ummâ

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Ahlâkı en güzel olan ve ailesine (çoluk çocuğuna) en lütufkâr olanlar, iman bakımından müminlerin en kâmil
Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Biriniz din kardeşini gıybet ettiği zaman onun için istiğfar etsin. Zîrâ bu onun için keffarettir.” (Hadîs-i Şerîf, Kenzü’l-Ummâl)
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Muhakkak öfke şeytandandır. Şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş ancak su ile söndürülür. Öyleyse biriniz öfkelendiği zaman abdest alsın.” (Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu’cemu’l-Kebîr.

Rasulullâh ﷺ şöyle buyurdu:

“İnsan, dostunun dini üzeredir. O halde her biriniz dost edineceği kişiye dikkat etsin!” (Ebû Dâvûd, Edeb 16)

Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kadere iman etmek, sıkıntı ve üzüntüyü giderir.” (Hadîs-i Şerîf, Kuzâî, Müsnedü’ş-Şihâb)
İbni Abbas (r.a) şöyle dedi: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, kadınlaşan erkeklere ve erkekleşen kadınlara lânet etti.” (Buhâri)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kim evinden çıkarken “Bismillâhi tevekkeltü alellâhi lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” derse ona ‘Bu sana yeter ve sen muhafaza edildin.’ denilir. Şeytan o kimseden uzaklaşır.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kim anababasını râzî ederse muhakkak Allâhü Teâlâ’yı razı etmiş olur. Kim de ana-babasını öfkelendirirse muhakkak Allâhü Teâlâ’yı gadablandırmış olur.” Hadîs-i Şerîf, Kenzü’l-Ummâl)

Rasulullâh ﷺ şöyle buyurdu:

“Kıyamet gününde insanlar arasında ilk görülecek dava, kanlarla ilgili olacaktır.” (Buhârî, Diyât 1)


Kırk gün içinde bir ilim sohbetinde bulunmayan kimsenin kalbi kararır.
Büyük günah işlemeye başlar
Çünkü ilim kalbe hayat verir.
[i.Rabbani

”Oturduğun bir yerde, bulunduğun bir toplulukta dişlerini kürdan ve benzeri şeylerle temizlemeye kalkışma.” {Hazreti İmam-ı Gazali}

Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4371
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz