baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

(Din) kardeşinde şu üç hasleti gördüğün zaman ondan istifâde edebileceğini ümit et

(Din) kardeşinde şu üç hasleti gördüğün zaman ondan istifâde edebileceğini ümit et Empty (Din) kardeşinde şu üç hasleti gördüğün zaman ondan istifâde edebileceğini ümit et

Mesaj  Admin Paz Haz. 30, 2019 1:42 pm

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا رَأَيْتَ مِنْ أَخِيكَ ثَلَاثَ خِصَالٍ فَارْجُهُ: اَلْحَيَاءَ وَالْأَمَانَةَ وَالصِّدْقَ، وَإِذَا لَمْ تَرَهَا فَلَا تَرْجُهُ. (فيض)

Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “(Din) kardeşinde şu üç hasleti gördüğün zaman ondan istifâde edebileceğini ümit et: Hayâ, emânete riâyet ve doğruluk. Şâyet bu üç hasleti göremezsen ondan istifâde etmeyi bekleme.” (Feyzü’l-Kadîr)

BİR İNSANI NASIL TANIRSINIZ?:

Lokman Hakîm Hazretleri oğluna şöyle nasîhatte bulundu:

“Oğlum! Üç şey, ancak üç zamanda bilinir:

Yumuşak huylu insan ancak öfkelendiği zaman bilinir,

Şecâat ve cesâretli insan ancak harp zamanında bilinir,

Gerçek kardeş de ancak ihtiyaç zamanında bilinir.”

Bir kişi, Tâbiîn’den bir zâtı yüzüne karşı övünce o zât:

“Ey Allâh’ın kulu! Beni neden methediyorsun? Öfkelendiğim zaman beni gördün de ağır başlı, halîm, selim biri olarak mı buldun?” demiş. O kişi: “Hayır.” demiş.

“Yoksa benimle bir yolculuk yaptın da benim yolculukta güzel ahlaklı biri olduğumu mu gördün?” demiş.

“Hayır” demiş.

“Peki, bana bir şey emânet ettin de benim güvenilir biri olduğumu mu anladın?” deyince adam:

“Hayır.” demiş. Bunun üzerine Tâbiîn’den olan zat:

“Yazık sana! Bir kimseyi şu üç hususta tecrübe etmeden; tanımadan onu methetmek doğru olmaz.” buyurmuş. (Tenbîhü’l-Gâfilîn)

TIBB-I NEBEVÎ: Peygamberimizden Tavsiyeler

“Yemekten önce ve sonra (parmak ucu ile) biraz tuz alınız.”

“Tuz, yenilen yemeği insanın içine sindirir, aklı artırır, alaca ve uyuz hastalığını insandan giderir.”

“Her sabah aç karnına bal alınız.”

“Mercimek yiyiniz.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri, meyvelerden nar, elma, üzüm, zeytin, incir ve hurma yenilmesini tavsiye etmişlerdir. (Tabâbet-i İslam)

Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics