baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MÜZİK DÖRDÜNCÜ SINIF ÇALIŞMALAR

Aşağa gitmek

MÜZİK DÖRDÜNCÜ SINIF ÇALIŞMALAR Empty MÜZİK DÖRDÜNCÜ SINIF ÇALIŞMALAR

Mesaj  Admin Ptsi Şub. 10, 2020 12:31 pmNOTALAR
Do,re,mi,fa,sol,la,si,do


Notaların İsimleri Nasıl Ortaya Çıktı?
2/22/20190 Yorumlar

Resim
​Notaların kaynağı, müzikle ilgili olan ve özellikle enstrüman çalan bir çok kişinin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Notalara neden Do, Re, Mi, gibi isimler verilmiştir? Neden 7 tane doğal (naturel) nota ismi vardır? nota sistemi nasıl oluşturuldu? gibi sorular, bizi notaların kaynağına götürmektedir.

Aşağıda bir araya getirdiğimiz bilgiler, bu konu hakkında genel bir fikire sahibi olmamızı sağlayacaktır.

Notalar kullanılmaya başlamadan önce, melodiler, müzisyenlerin belleklerinde tutuluyor ve aynı sözlü edebiyatta olduğu gibi, duyum yolu ile aktarılıyorlardı.

Notaların doğuşu ile müzik icracıları melodileri ezberlemekten kurtulmuşlardır. Böylelikle, notaların keşfinden bu zamana kadar, çeşitli dönem ve bölgelere ait eserler doğru şekilde günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Bu şekilde hem kişilerin hemde toplumların, müzik repertuvarlarında ciddi bir artış ve çeşitlilik söz konusu olmuştur. Aynen yazılı edebiyatta olduğu gibi.

Notaların kullanılmasıyla, dönem ve bölgelerin kendine özgü tarzlarının, evrimlerini ve birbirleri ile benzerliklerini ya da farklarını inceleyebilme imkanı doğmuştur.

Notaların kullanılması, müzik pratiğine olağanüstü bir gelişme imkanı vermiştir. Notalar sayesinde müzisyenler, bilmedikleri bir müzik parçasını bile, tek başına icra edebilir hale gelmiştir.Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4367
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz