baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tehlikeli Cümleler Küfür Olan Sözler

Aşağa gitmek

Tehlikeli Cümleler Küfür Olan Sözler Empty Tehlikeli Cümleler Küfür Olan Sözler

Mesaj  Admin Perş. Kas. 19, 2020 12:05 pm

Küfür tehlikesi olan lâflar
maalesef çevremizde ve halk arasında çokça ve sıkça duyduğumuz çeşitli küfür sözleri var. Bunların, vaziyete göre söyleyeni küfre, şirke düşürmesinden korkmak, endişe etmek ve dikkatli olmak gerekir. Zira en azından insanı günaha-vebâle sürükler.
1- “Yukarda Allah var” sözü, eğer kişinin cehaletinden kaynaklanmıyorsa, Allah Teala’ya mekân isnat etmektir ki, bu ise -Allah korusun- küfür olur.
2- “Allah özene-bezene yaratmış” lâfı da, küfrü icap ettirir. Çünki özenmek, biz âcizlerin işidir. Allah Teala yaratmasını dilediği şeye ” Ol ” der, onun nasıl olamasını dilerse, o da Cenab-ı Hakk’ın kudreti ile öylece olur.
3- Allah Teala’nın yarattığı hakkında, “İmâlat hatası mı?” soru cümlesi de yine tehlikeli sözlerdendir. Böyle söylemekle -hâşâ sümme kellâ ve hâşâ- Hâlık-ı zû’l-Celâl’in (Yüce Yaratıcının) yanlış iş yaptığı söylenmiş oluyor ki, küfür olduğunda kuşku yoktur. Bunun şakası-esprisi de olmaz.
“”Hasılı, bütün bu hatalarımızdan, kusur, isyan-nisyan ve noksanlarımızdan; bilerek-bilmeyerek düşmüş olabileceğimiz küfür ve şirkten dolayı sık sık tevbe ve istiğfarda, tecdid-i iman’da, evli isek tecdid-i nikâhta da bulunmamız gerekir.
Bunları dilimize pelesenk, kulağımıza küpe, kalbimize nakşetmemiz lazım.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4369
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz