baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İyiliği Emredip Kötülükten Men Etmek

Aşağa gitmek

İyiliği Emredip Kötülükten Men Etmek Empty İyiliği Emredip Kötülükten Men Etmek

Mesaj  Admin Cuma Kas. 20, 2020 7:12 am

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ قَالَ لِصَبِيٍّ تَعَالَ هَاكَ ثُمَّ لَمْ يُعْطِهِ فَهِيَ كَذْبَةٌ. (حم)

Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Her kim ki bir çocuğa, ‘gel, şunu al’ der, sonra da ona vermezse, bu (sözü) bir yalandır.” (Müsned-i Ahmed bin Hanbel)

YALANIN FENÂLIĞI:

Hazret-i Âişe (radıyallâhü anhâ): “Resûlullâh’ın Ashâbı nezdinde, yalandan daha kötü bir ahlâk yoktur.” buyurmuştur. Çünkü yalan, îmânın zıttıdır.

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bir yere dayanmış vaziyette iken: “Sizlere günahların en büyüğünü haber vereyim mi? Allâh’a şirk koşmak, anaya babaya âsî olmak.” dedikten sonra dayandığı yerden doğruldu ve “Dikkat ediniz, bir de yalan söz.” buyurdular.

Dayanırken kalkıp oturması, yalan sözün büyük günah olduğuna dikkat çekmek içindir.

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Muhakkak melekler, yalan söyleyenden çıkan kötü koku sebebiyle ondan bir mil uzaklaşır.” buyurmuştur. Diğer bir hadîs-i şerîflerinde: “Yalan, rızkı azaltır.” buyurmuşlardır.

Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem), yalandan men etmişlerdir. Zîrâ yalan söz, Allâhü Teâlâ’ya iftirâ etmektir. Bu sebeple yalan, îmâna zıttır.

BEYİT:

Cümleler doğrudur sen doğru isen,

Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

MERTEBESİ ŞEHİTLERDEN ÜSTÜN OLANLAR

Ebû Zer (radıyallâhü anh) anlattı: Hazret-i Ebûbekir, Peygamber Efendimize (s.a.v.): “Müşriklerle, silahla savaşmaktan başka türlü bir cihat var mıdır?” diye sordu. Resûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Evet, ey Ebûbekir. Muhakkak Allâhü Teâlâ’nın yeryüzünde mücâhidleri vardır ki onlar şehîdlerden de üstünlerdir. Diri olup yeryüzünde dolaşır, rızıklandırılırlar. Allâhü Teâlâ onlarla semâdaki meleklerine övünür ve cennet onlar için süslenir.”

Hazret-i Ebûbekir (r.a.): “Onlar kimlerdir yâ Resûlallâh?” diye sordu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Ma‘rûfu emredip, münkeri nehyedenler, Allah için sevenler, Allah için buğzedenlerdir. Nefsim kudretinde olan Allâh’a yemîn ederim ki onlardan birinin cennetteki köşkü, şehîdlerinkinden daha yukarıda olacaktır…” (İhyâu Ulûmiddin)
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4371
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz