baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İç Sıkıntısı ne Anlama Gelir

Aşağa gitmek

İç Sıkıntısı ne Anlama Gelir Empty İç Sıkıntısı ne Anlama Gelir

Mesaj  Admin C.tesi Ara. 12, 2020 6:42 am

!!!!!!! Kalpler niçin huzur bulamaz !!!!!!

“” Kalpler niçin huzur bulamaz, insan neden iç sıkıntılara dûçar olur?
“”Esasen mü’minde iç sıkıntısı, ilâhî bir îkazdır. Bu îkâzı duyabilmek de, aslında şükrü gerektiren ayrı bir nîmettir. Çünkü bu, hâlini ıslah ve hatâsını telâfî yolunda hâlâ bir ümit ışığı olduğunun emâresidir.
“” Zira kalbi katılaşıp mühürlenmiş gâfiller, râbıtasızlıktan-zikirsizlikten-fikirsizlikten dolayı böyle bir iç sıkıntısı duymamaları, onların rahmet-i İlâhîden, nûr-i sübhânî ve feyz-i Muhammedî’den nasiplerinin olmadığı mânâsına gelir. Onlar artık sefâletlerini saâdet, felaketlerini selamet zanneden şaşkınlar sürüsü hâlindedir… Huzursuzluk girdabında kararsızca çabalaya çabalaya istikrarsız bir şekilde ömürlerini tüketirler.
“” Bir Allah dostu bu hakîkati şöyle ifâde etmektedir:
“Hak yolunda okuduğun virdi (Kur’an-ı Kerim hatmini, haftalık sohbet ve hatimleri, günlük rabıta ve) çektiğin tesbîhi (zikri) terk edince zahmete, sıkıntıya düşersin, sana sebebi bilinmeyen bir iç sıkıntısı gelip çatar.
“”Bu sebepsiz üzüntü, bu iç sıkıntısı bir çeşit ihtardır. Bir çeşit terbiyedir. ‘Devam edegeldiğin virdini (manevi vazifelerini) bırakma, eski ahdini (Allah yolundaki hizmetlerini, gayretlerini aksattıp) bozma!’ demektir.
“” Bu iç sıkıntısı, bu darlık, bir zincir şeklini almadan; gönlünü bağlayan, sıkan şey sana ayak bağı olmadan önce virdine (zikr u fikrine, topyekün kulluk vazifelerine) devam et. (Sakın ihmâlkârlık edip aksatma!)…”
***
Son söz
Kendine bir iyilikte bulun, toparlan ve kendine gel. Yoksa başkalarının da sana bir faydası dokunmaz. Kendine acımayana kimse acımaz!
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4371
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz