baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dünyada İnsanların Üç Hali

Aşağa gitmek

Dünyada İnsanların Üç Hali Empty Dünyada İnsanların Üç Hali

Mesaj  Admin Cuma Ağus. 19, 2022 5:41 am

DÜNYADA İNSANLARIN HÂLİ ÜÇ KISIMDIR
İnsanların dünyadaki hâllerinin, bir kısmı hayvanlara, bir kısmı meleklere, bir kısmı da peygamberlere benzemesi bakımından üç kısım olduğunu dinimiz beyan buyurmuştur.
Birinci kısımdan olanların çalışma ve gayretleri sırf dünya hayatı için olup âhirete ait amellerden gafildirler. Dünyada talep ettikleri nefsânî şeylere nâil olurlar. Bunlar ise gelip geçici ve olup bitici şeylerdir. Onlara çok düşkün olmakla âhiret cihetinden gafil olanların Cennet ve Cemâl-i İlâhî nimetinden nasipleri olmayacaktır. Kıyamette günahlarla dolu olan amel defterleri sol taraflarından verileceği cihetle, kendilerine “Ashâb-ı Şimâl” denir.
İkinci kısımdan olanların çalışma ve gayretleri âhiret nimetleri ve Cennet dereceleri için olup dünya için çalışmaları ihtiyaç miktarı kadardır. Bunların da kıyamet günü amel defterleri sağ taraflarından verileceğinden, kendilerine “Ashâb-ı Yemîn” denir.
Üçüncü kısımda olanlar ise: Evliyaullâh olup bütün himmetleri, dünya ve âhiret makamları için değil de sırf Allah için ve Allâh’a yakınlık için olduğundan, bunlara “Mukarrabûn” denilir.
Evliyâullâhın hizmetleri, Hakk’ın emri ile insanları Hakk’ın birliğine davet etmek; yüce himmetleri ile tâliplerin kalplerini dünyevî meşguliyetlerden ve manevi noksanlıklardan uzaklaştırarak hidâyet ve felâha ulaştırmaktır.
Hakikatte bir konaklık mesafe olan bu dünya âleminde müsafir olanların sermayesi sadece dünya olursa kazancı, günah ve nedâmettir. Sermayesi tâat ve ibadet olursa bunun kazancı da cennet olur. Ehlullâhın aslî sermâyesi, Allâh’ı bilmek olduğundan onun kazancı da Cemâl-i İlâhî’ye ulaşmaktır. En azîz matlûb ve maksûd olan da bu nimettir.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4371
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz