baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OBAMA'NIN GELİŞİ TURİZMİ CANLANDIRACAK

OBAMA'NIN GELİŞİ TURİZMİ CANLANDIRACAK Empty OBAMA'NIN GELİŞİ TURİZMİ CANLANDIRACAK

Mesaj  Admin Perş. Nis. 09, 2009 2:54 am

Obama'nın tanıtımı para ile ölçülemeyecek kadar değerli

ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte İstanbul'da Ayasofya Müzesi'ni, ardından Sultanahmet Camii'ni ziyaret etmişti. Obama'nın ziyareti dünya basınında geniş yer buldu.
ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti en çok turizmcileri sevindirdi. Obama'nın İstanbul'da Ayasofya ve Sultanahmet gibi çok önemli iki mekânı ziyaret etmesi ve görüntülerin dünya televizyonlarından canlı yayınlanması Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağladı.

Küresel krizin etkisiyle ziyaretçi sayısındaki düşüşten endişe eden turizmciler şimdi özellikle ABD'li turist sayısında artış bekliyor. 2 bini Amerikalı olmak üzere Türkiye'ye yılda 10 bin turist getiren Fez Travel'in sahibi Ekrem Usta, paha biçilemeyecek önemdeki ziyaretin yurtdışındaki turizm fuarlarında büyük paralar harcanarak yapılan tanıtımın kat kat üstünde fayda sağladığını belirtiyor. "Obama'nın ziyaretiyle sadece ben 50-100 bin dolar masraf yapmaktan kurtuldum." diyen Usta, bu yıl Amerika'dan gelecek turist sayısının önemli ölçüde artmasını beklediklerini söylüyor. Obama'nın Türkiye ziyaretinin görüntülerinin dünyada 3 milyara yakın insana ulaştığını belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ise ziyaretin Türkiye'nin tanıtımına milyonlarca dolar değerinde katkı sağladığını belirtiyor. Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Antik Otel Genel Müdürü Sevda Yılgaz, Obama'nın ilk ziyaret ettiği ülkenin Türkiye olmasının da turizm açısından önem taşıdığına dikkat çekiyor. ABD'lilerin daha çok kültür turizmi için ülke ülke dolaştığını belirten Yılgaz, "Bu ziyaret Türkiye'yi gezi için hiç düşünmemiş ya da gideceği ülke için arayışta olanlara mutlaka yön verecektir. Zaten ABD'den olumlu sinyaller alıyorduk, şimdi ilgi daha fazla artacak." diyor. 11 Eylül saldırılarının ardından yarı yarıya azalan ABD'li turist sayısı son yıllarda yükselişe geçmişti. Küresel krizin gölgesindeki 2009'un ilk iki ayında Avrupalı turist sayısında gözle görülür düşüş yaşanırken Amerikalı turist sayısında yüzde 4'e yakın bir artış oldu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihî olarak nitelendirilen iki günlük Türkiye ziyareti dünya basınında geniş yer bulmuştu. Yerli ve yabancı çok sayıda medya mensubunun adım adım takip ettiği Obama'nın İstanbul'da Ayasofya Müzesi ve Topkapı Camii'ne yaptığı ziyaret dünyada birçok ülkede televizyonlarda ve gazetelerde geniş bir şekilde yer aldı. Dün dünyada birçok ülkede gazetelerin manşetlerinde Obama'nın Türkiye ziyaretiyle ilgili ayrıntılara yer verildi. Obama'nın ziyareti, tarihî ve turistik potansiyelini yeterince tanıtmamakla eleştirilen Türkiye için büyük fırsat oldu. Ülkenin tanıtımı için ayrılan bütçeden şikâyet eden turizmcilerin yüzleri gülüyor. Ziyaretin maddi değerinin paha biçilemez ölçüde büyük olduğu belirtiliyor. Sektörün uzmanlarının ortak görüşüne göre Obama'nın gelişi önümüzdeki aylarda özellikle ABD'li turist sayısında artış sağlayacak. Türkiye, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'den gelen turist sayısındaki ciddi düşüşler üzerine bu ülkede tanıtıma ağırlık vermişti. Tanıtım bütçesinden ABD'de yapılacak reklamlar için yıllık 6 milyon dolar ayrılıyor.

ABD'li turist sayısı artıyor

11 Eylül saldırılarının ardından yarı yarıya azalan ABD'li turist sayısı son yıllarda yükselişe geçmişti. 2003'te 222 bine kadar gerileyen Amerikalı ziyaretçi sayısı 2006'da 532 bine çıkmıştı. 2007'de Türkiye'ye 642 bin Amerikalı gelirken bu sayı 2008'de 679 bine yükseldi. ABD, küresel krizden en çok etkilenen ülkelerden birisi olmasına rağmen Türkiye'ye gelen ABD'li turist sayısı bu yıl da artmaya devam ediyor. Amerikalı turist sayısı ocak ve şubat ayı toplamında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,37 artarak 36 bin 880'e ulaştı. Fez Travel'in sahibi, ABD'li turist sayısındaki artışı kruvaziyer gemilerin yaygınlaşmasına bağlıyor. Avrupalı büyük gemi şirketlerini alan Amerikalı işletmelerin kruvaziyerler için yeni durak aradığını belirten Usta, Akdeniz çanağında önemli turistik değerler barındıran Türkiye'nin de şirketler için her geçen gün cazip hale geldiğini dile getirdi.

09 Nisan 2009, Perşembe
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics