baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MEVLANADAN ÜÇ ÖĞÜT

MEVLANADAN   ÜÇ  ÖĞÜT Empty MEVLANADAN ÜÇ ÖĞÜT

Mesaj  Admin Salı Ekim 18, 2016 10:50 pm

Üç Öğüt(Ders çıkarılacak bir hikaye lütfen okumaya çalışalım)
Adamın birisi hile ile tuzağına bir kuş düşürdü. Kuş ona dedi ki:
"Ey ulu hoca!..
Sen şimdiye kadar birçok deve kurban ettin, birçok öküz, koyun yedin!..
Dünyada onlarla doymadın da, benimle mi doyacaksın? Eğer bırakırsan beni,sana öyle üç öğüt veririm ki, aklın şaşar!..
Birincisini elinde iken, ikincisini samanla karışık balçıktan yapılma şu damın üzerinde, üçüncüsünü de ağacın dalına konduğumda veririm. Bu üç öğütle bahtın iyileşir, rahat edersin. Ne dersin ha?
Bak ilkini söylüyorum:
'Olmayacak söze; kim söylerse söylesin, inanma!..'
Tamam mı?"
Adamın aklı yattı kuşun bilgeliğine, gevşetiverdi parmaklarını, pırrr diye uçtu, azat oldu, duvarın üzerine konup dedi ki:
"Geçmiş, gitmiş şeye gam yeme... Fırsatı kaçırdın diye dövünme!..
Bak beni bıraktın ama, şu küçücük bedenimde on dirhem ağırlığında, değerine paha biçilemeyecek bir inci var idi. Sana da, oğullarına da yeterdi de artardı bile!.. O inci senin hakkındı!.. Fakat kısmetin değilmiş kaçırdın...
Dünyada bir eşi bulunmayacak kadar kıymetli ve emsalsiz idi..."
Adam, gebe kadın doğururken nasıl feryat eder, bağırırsa öyle bağırmaya,dövünmeye başladı.
Kuş dedi ki:
"Sana geçmiş, gitmiş şeye üzülme, gam yeme diye nasihat etmedim mi? Madem ki, geçip gitti neden üzülürsün? Sen; ya benim öğüdümü anlamadın, yahut da sağırsın!.. Aslanım, ben kendim üç dirhem gelmem zaten, içimde on dirhemlik inci nasıl bulunabilir?"
Adam bu söz üzerine kendine geldi;
"Haydi" dedi... "O üçüncü güzel öğüdü de ver bakalım!.."
Kuş dedi ki:
"Allah için, o ikisini iyi tuttun da üçüncüsünü sana bedava
söyleyeceğim
ha!.."
Uykuya dalmış, bilgisiz kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum saçmaktır.
Aptallık ve bilgisizlik yırtığı yama kabul etmez!..
Ey öğütçü; ona hikmet tohumunu pek saçma!...
-Mesnevi-i Şerif(4.cilt,2245-2264)
"Bildiklerini anlat, ama aklı vermeye kalkma, anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma.
Sessiz kalmak, bir şey bilmediğin anlamına gelmez, çok konuşmakta çok şey bildiğini göstermez. Herkesi kendine eşit gör, her kim olursa olsun bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir, bilgisizlikten gelirse cehalettir...
-Hz.Mevlana
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics