baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DUÂ ASKERİ, GAZÂ ASKERİ

DUÂ ASKERİ, GAZÂ ASKERİ Empty DUÂ ASKERİ, GAZÂ ASKERİ

Mesaj  Admin Paz Ocak 21, 2018 2:48 pm

DUÂ ASKERİ, GAZÂ ASKERİ*
Leşker-i duâ yani duâ ordusu bizzat savaşa gidenlerin galib olması için duâ edenlerdir. *İmâm-ı Rabbânî Hazretleri "Bir savaş iki ordunun ittifakıyla kazanılır. Biri leşker-i gazâ, diğeri leşker-i duâdır."* buyurmuşlardır. Yani silah ile harbeden askerin galip olması için duâ askerinin duâ etmesi icabeder.
Ashâb-ı Kirâm radıyallahu anhüm harbe giderlerken Ashâb-ı Suffe'den duâ istemeleri de bunun en güzel numûnelerindendir.
Çünkü Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem:
*"Bir mü'minin bir mü'mine gıyâbında duâsından daha çabuk kabul edilen hiçbir duâ yoktur."* buyurmuştur.
*Vezir Nizamülmülk'ün Sultan Melikşah'a cevabı leşker-i duânın ehemmiyetini gayet güzel açıklar.*
Selçuklu veziri Nizâmülmülk'ü çekemeyenlerden bazısı Sultan'a şikâyet edip: "Nizâmülmülk her yıl âlimlere, zikir ehline ve Kur'ân okuyanlara 300 bin altın veriyor. Eğer bu para ile bir ordu donatılsa İstanbul'u bile fethetmek mümkündür." dediler. Melikşah, bunu vezirine sordu. Nizâmülmülk şöyle cevab verdi:
"Ey dünya sultanı, Allah, sana ve bana, kullarından hiç kimseye nasip etmediği ikramlarda bulunmuştur. Buna karşılık sen, Allâh'ın dinini yüceltmeye çalışan, onun Aziz Kitabına hizmet edenlere yılda 300 bin altın sarf etsen çok mudur? Sen her yıl askerlere onca para harcıyorsun. Halbuki bunların en kuvvetlisi ve en nişancısının attığı ok, bir milden ileri gitmez. Bunlar ellerinde bulunan kılıçlarıyla yalnız yakınlarındaki kimseleri öldürebilirler. Ben ise bu para ile öyle bir ordu donatıyorum ki, onların duâları tâ Arş'a kadar gider ve Allâh'a ulaşmasına hiçbir şey engel olamaz." Sultan Melikşah, ağladı ve:
"Sen bu ordunun sayısını elinden geldiği kadar artır; sana istediğin kadar para hazır, dünyanın serveti senindir." dedi.
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com