baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SALAT-Ü SELAM GETİRMENİN FAZİLETİ! (1)

SALAT-Ü SELAM GETİRMENİN FAZİLETİ! (1) Empty SALAT-Ü SELAM GETİRMENİN FAZİLETİ! (1)

Mesaj  Admin C.tesi Ocak 27, 2018 8:40 pm

SALAT-Ü SELAM GETİRMENİN FAZİLETİ! (1)

Abdullah bin Ömer radıyallahu anh rivayet eder: Rasül-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular:
- Siz müezzini (ezan okur iken) işittiğiniz zaman, onun dediği gibi söyleyiniz, (sonra) bana salat-ü selam getiriniz. Çünkü kim ki bana bir kez salat ederse Allah ona on kere salat (rahmet) eder. Sonra benden kurtuluş yolu dileyiniz. Çünkü o , cennette öyle bir derecedir ki, ona ancak Allah'ın kullarından salih ve derecesi yüksek olan layık olur. Kim benden kurtuluş yolu taleb ederse ona şefaatim verilir. (İmam Nesaî)
Abdurrahman bin Avf rivayet eder: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem buyurur:
- Ben Cebrail'e uğradım. Cebrail bana şöyle dedi. Sana müjde ederim ki, Allah-ü Teala buyuruyor:
Kim sana selamet dilerse, ona selamet veririm, kim sana salat ederse, ona rahmet ederim. (İmam Suyütî)
Übey bin Ka'b radıyallahu anh rivayet eder:
-Ey Allah'ın Rasülü! Ben sana çok salat getiriyorum, kendim için dua zamanından ne kadarım sana ayırayım? dedim. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
-Dilediğin kadar, buyurdu. Übey bin Ka'b, radıyallahu anh
-Dörtte birini mi?
-Dilediğin kadar, eğer fazla vakit ayırır isen, o senin için hayırlıdır.
-Üçte birini mi, ya Rasulallah!
-Dilediğin kadar, eğer fazla vakit ayırır isen, o senin için hayırlıdır.
-Yarısını mı?
-Dilediğin kadar, eğer fazla vakit ayırır isen, o senin için hayırlıdır. Bunun üzerine Übey bin Ka'b şöyle der:
-Öyle ise ya Rasülallah! Kendim için olan dua vaktimin tümünü sana salat-ü selam getirmeye haşredeyim.
Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
-Böylesi sana yeter, günahların bağışlanır. (İmam Tirmizi) Allah-ü Teala ve tekaddes hazretleri Kur'an-ı Kerim'de buyurur: -«Muhakkak, Allah ve melekleri, peygamber üzerine salat ederler. Ey iman şerefiyle müşerref olan kullarım! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.» (Ahzab Suresi 56) Rivayet olunur ki, Rasul-u Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem, birgün güler yüzlü ve sevinçli olduğu halde, meclise gelerek şöyle buyurdu:
-Cebrail aleyhisselam bana gelerek, «Ya Muhammedi Ümmetinden sana bir salavat getirene on salavat, bir selam getirene de on selam getirmeme razı olmaz mısın?» dedi. İşte benim neşeli oluşum bu sebebtendir. (Nesaî ve îbn. Hibban) Yine Resul-u Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular:
-Benim üzerime bir salavat getirene, melekler on kere istiğfar ederler. Binaenaleyh isteyen (salavatı) azaltsın, isteyen çoğaltsın. (İbn. Mace, Amir b. Rebia'dan) Gene buyuruyorlar:
-«Ümmetimden üzerime salavat getirene on sevab yazılır ve on günahı mahvolur.» Gene buyuruyorlar:
- Kim herhangi bir kitapta benim üzerime salavat-ı şerîfe getirirse, yani salavat-ı şerife kitapta yazar ise, ismim orada kaldığı müddetçe, melekler o adam için istiğfar ederler. (Taberanî) Gene buyuruyorlar, Cabir radıyallahu anhden:
- Bir yerde toplanıp peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem'e salat getirmeksizin dağılanlar, ancak leş kokusundan daha çirkin bir koku ile dağılırlar. (İmam Suyutî) Ebü Musa et-Tirmizî bazı alimlerden rivayet ediyor, diyor ki: Kişi bir meclisde, bir kez Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem'e salat-u selam getirir ise, o meclis ona kafidir. (Sâdık Dânâ, Altınoluk dergisi, 1995 - Eylul, Sayı: 115, Sayfa: 028)
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics