AMELSİZ İLİM ALEYHTE DELİLDİR İmam-ı Gazâlî

Aşağa gitmek

AMELSİZ İLİM ALEYHTE DELİLDİR İmam-ı Gazâlî

Mesaj  Admin Bir C.tesi Şub. 03, 2018 12:10 am

AMELSİZ İLİM ALEYHTE DELİLDİR
İmam-ı Gazâlî Hazretleri şöyle buyurdu:
Ey oğul, Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîfinde ümmetine şöyle nasîhat etmiştir:
“Allâhü Teâlâ’nın kulundan yüz çevirdiğinin alâmeti, kulun mâlâyânî (dünyâ ve âhiretine faydası olmayan şeyler) ile meşgul olmasıdır. Bir kimse ömründen bir ânı, yaratılış gâyesinin dışında geçirirse, kıyâmet gününe kadar pişmanlığı hak etmiş olur. Kim de kırk yaşını geçer ve hayrı şerrinden çok olmazsa cehennem ateşine hazırlansın.” Burada, bu hadîs-i şerîfi iyi anlayanlar için kâfi nasîhat vardır.
Ey oğul, nasîhat etmek kolaydır, zor olan onu kabul etmektir. Çünkü nasîhat, nefsin arzu ve isteklerine uyan kimse için acıdır. Zîrâ bu gibi kimselerin kalbinde yasaklar ve günahlar daha sevimlidir. Husûsiyle de nefsini üstün tutmak ve dünyâ menfaati elde etmekle meşgul olan ilim talebelerine daha da zordur. O, amelsiz ilmin kendisini kurtaracağını zanneder.
Fakat bu kibirli kimse amel etmediği müddetçe elde ettiği ilmin kıyâmette, aleyhine delil olacağını düşünemez. Nitekim Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem):
“Kıyâmet gününde en şiddetli azâba uğrayacak olan insan, (amel etmediği için) ilmi kendisine fayda vermeyen âlimdir.” buyurmuştur.
Bir zat, vefat eden Cüneyd-i Bağdâdî Hazretlerini rüyâsında görmüş. Ne halde olduğunu sorunca Cüneyd-i Bağdâdî Hazretleri: �“Bütün öğrendiğim ilimler, dünyâdaki işâretler hepsi kayboldu, gitti. Ancak gece yarısı kalkıp kıldığım birkaç rekât namaz imdâdıma yetişti.” diye cevap vermiştir. (Eyyühe’l-Veled
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3097
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz