ÇOCUĞUN KULAĞINA EZAN OKUMAK VE ONA GÜZEL İSİM KOYMAK

Aşağa gitmek

ÇOCUĞUN KULAĞINA EZAN OKUMAK VE ONA GÜZEL İSİM KOYMAK

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mart 24, 2018 9:23 pm

ÇOCUĞUN KULAĞINA EZAN OKUMAK VE ONA GÜZEL İSİM KOYMAK
Çocuk dünyâya geldiğinde sağ kulağına Ezân-ı Muhammedî, sol kulağına kâmet okunmalıdır.
Rasûlü’s-Sekaleyn (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimiz, Hazret-i Hasan (radıyallâhü anh) dünyâya geldiklerinde kulağına ezan okumuşlardır.
Çocuk doğduğunda damağına tatlı bir şey sürülerek Resûlullah Efendimiz Hazretlerinin de okuduğu rivâyet edilen şu duâ okunur: “Allâhümmec’alhü berran. Veenbithü fi’l-İslâmi nebâten hasenen.”
Bu duâyı okuyan şöyle demiş oluyor: “Yâ Rabbi! Dinimize, zamanın sultânına ve üstâzına; baba ve annesine ve sâir itâati lâzım olan kimselere itâatkâr ve bağlı eyle! Zâlim, gaddar, günahkâr ve âsî kılma! İslâm’da kudûmünü bereketli kılıp ahlâkını güzel, lisânını fasîh ve belîğ eyle!”
Çocuğun, velîsi üzerindeki haklarından biri de, çocuğu güzel isim ile isimlendirmektir. Şöyle ki, Peygamberlerden birisinin ismine muvâfık olması, en güzelidir. Resûl-i Ekrem (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimiz “Kıyâmet gününde herkes isimleriyle çağrılacağı için, peygamberlerden birinin ismine sahip olan ismin sâhibi, o ismin bereketine nâil olur.” buyurmuşlardır.
Erkek çocuğunu Mehmed, Ahmed, Mahmud, Abdullah, Abdurrahman gibi en güzel isimlerle isimlendirmenin fazilet ve hürmetlerine dâir birçok rivâyet vardır. Kız evladı ise Hadîce, Fâtıma, Âmine, Âişe gibi isimler ile isimlendirmelidir.
Zîrâ, güzel isim bereket sayılır. Hazret-i Fahr-i Âlem (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimizin, güzel olmayan isimleri değiştirdikleri rivâyet olunmuştur. Peygamberlerden birinin ismi konulan evlada, ziyâdesiyle hürmet etmek lazımdır. (Osmanlı’da “Muhammed” ismine hürmeten “Mehmed” denilmiştir.)
(Hukûku Veled)
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3067
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz