KERMESLERİN ÖNEMİ

Aşağa gitmek

KERMESLERİN ÖNEMİ

Mesaj  Admin Bir Çarş. Nis. 11, 2018 12:40 am

KERMES - HAYIR ÇARŞISI
Medeniyetimizin en önemli hususlarından birisi , hiç şüphesiz yardımlaşma ve vakıflardır. Tarih boyunca , insanlığa hizmette yarışmış şanlı ecdadımız , hemen hemen her sahada vakıflar kurmuştur.

Kış aylarının şiddetli geçtiği yerlerde , vahşi hayvanların açlıktan kırılmaması için orman kenarlarına yiyecek koymak üzere tesis edilen vakıflardan tutun da, Yolda kalmışlara yardım etmek için kurulmuş vakıflara kadar , pek çok hizmet , hayır ve hasenat işleri “ Mahlukata hizmet Hakka hizmettir “ anlayışla yürütülmüştür . Savaş zamanlarında imar işlerinde,

Kıtlık zamanlarında, fakir ve muhtaçlara ve BİLHASSA TALEBELERE yardım maksadıyla insanlar bir araya gelmiş , malı olandan mal , parası olandan para , el emeği verenden el emeği alınmış ve bu gibi hizmetler , imece usulü ile gönül birliği ve dirliği içinde îfa edilegelmiştir ve Ecdadımız zamanındaki bu anlayış , daima hayırda yarış olarak telakki edilmiştir .

Osmanlı Medeniyeti’nde ilk vakfı kuran sultan Orhan Gazidir . Osmanlı devletinin ikinci padişahı olan Orhan bey , İznik’te bir medrese kurarak insanlığa ilk önemli vakıf eserini bırakmıştır .

Osmanlı'nın son zamanlarında , Bu Vakıf hizmetlerinin bir devamı gibi olan , sergiler yani bugünkü manada KERMESLER de düzenlenmeye başlanmış ve tarihi gelenek böylece yaşatılmaya devam ettirilmiştir.

Bu Vakıf Kültürünün , KERMESLERLE Günümüzde de devam ediyor olması bizlere , mutluluk ve yapılan işin Ecdadımızın torunları olarak bizlerin o mirasa sahip çıkma ve devam ettirme iştiyak ve hakkımızın olduğunu gösteriyor olması da çok önemlidir

Günümüzde , hayır müesseselerinin organize ettiği , fakirlere yardım , TALEBE ve Kur'an Kursu hizmetleri için dikkatimizi çeken kermesler her geçen gün yaygınlaşmakta ve ecdadımızın unutulmaya yüz tutmuş bu ananesi yaşatılmaya devam ettirilmektedir ..

Gönüllü vakıf ve dernek mensuplarının ve bilhassa hanımların yaptığı el emeği , göz nuru işler ve leziz yemeklerle her türlü eşya çeşidi ile yapılan kermesler artık insanların sıkça uğradığı HAYIR ÇARŞILARI olma yolunda ilerlemektedir .

Her başarılı olayın arkasında olduğu gibi , kermeslerin de görünen fedakar erlerinin yanında görünmeyen kahramanları da vardır . Kermes olayının en önemli faktörü ve gizli kahramanları da fedakar hanımefendilerdir .

Düzenlenen kermeslerde sergilenen ve satışa çıkarılan , yiyeceğinden giyeceğine kadar her ürün birer el emeği ve göz nurudur . Bunları hazırlayanlar ise değerli hanımefendilerdir . Onlar vakitlerinden feda ederek , gece gündüz demeden nadide eserlerini bu kermeslere hazırladılar . Çoğu geceyi uykusuz geçirerek en azından bir öğrencinin eğitilmesinde fayda sağlamak için çalışıp didindiler

Bir çok kadın oturup dizi film , magazin izleme derdine düşerken , bu insanlar hizmet ve insanlığa faydalı olmaya katkı sağlamak için gecelerini gündüzlerine kattılar. Her gece pasta , börek , sarma gibi hazırlıklar yaptılar , gün içinde ise onun satışını yapıp kışın Talebelerimizin üşümesini engelleyecek bir çuval fazla kömür alacak imkanı temin etmenin yorgun ama huzurlu mutluluğunu yaşadılar .

Ayrıca maddi menfaat ve dünya hırsından dolayı evlat babadan , kardeş kardeşten kuruşların en ince hesabını yaparken , bu HAYIR ÇARŞILARINDA çalışan bay , bayan tüm çalışanlar , bırakın maddi bir menfaat gözetmeyi , evinde yaptığı pastayı bile Kermes mahallinde yerken satın alıp çifte hasenat yazdırmanın gayreti ve şuurlu yarışı içinde oldular .
Türk-İslam medeniyetlerini ayakta tutan vakıfların kermesler eliyle bugün hala yaşatılıyor olması gerçekten çok güzel . Yardımlaşmanın ve dayanışmanın ortaya çıktığı bu kermeslere elimizden geldiğince destek olmalıyız .

Hususi ile , Ahlaktan ve maneviyattan hızla uzaklaşan bir gençliğin , sisli ve kara bir bulut gibi ortalığı kapladığı bir zamanda , topraksız mermerde yetişen gül misali , mucizevi bir yetişme ile , yetişen ve yetiştirilen ÖĞRENCİ YURDUNDAKİ Talebeler için yapılan kermeslerin hepsinin GAYESİNİN başta , Vatanın istikbal ve istiklalinde sigorta görevi gören ve görecek olan Ehli Sünnet inancının , belki son savunucuları olan bu özel ve güzel gençliğin yetişmesine yardım etmek olduğunu unutmayalım ,

Özellikle ve özellikle , geleceğimizin ve 15 Temmuz zehrinin panzehiri olan ve olacak olan , din , iman , vatan , bayrak , namus mefhumlarının kıyamet sabahına kadar bayraktarlığına gönüllü olarak soyunan bu Ashabı Soffe ruhunun fidanlarını sulayıp yeşertmekte , Amiri ile , memuru ile , esnafı , ev hanımı ve tüm belde halkı ile hepimizin fert fert vazifesi olduğu şuurunu , her daim canlı ve dinamik tutma mecburiyeti vardır .

Bu duygular ile bize düşen , HAYIR ÇARŞISINDA , Hayra teşviktir .
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 3049
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 46

Kullanıcı profilini gör http://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz