baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PADİŞAH VE HABİB BABA

PADİŞAH VE HABİB BABA Empty PADİŞAH VE HABİB BABA

Mesaj  Admin Paz Ocak 06, 2019 9:02 pm

"PADİŞAH VE HABİB BABA.."

Habib baba 4'düncü murat devrinde kimsenin bilmediği ALLAH dostlarından biridir. Yaşlıdır fakirdir garibandır fakat ...
Rabbinin yanında değerli bi zenginliği vardır. Yaşlı habib baba tozunu yorgunluğunu çıktığın uzun erzurum istanbul kervan yolculuğunda üzerinden atmak için hamama gitmeye karar verir....
Niyeti tozu kiri yorgunluğu üzerinden atıp ALLAH'a daha temiz kıyafetlerle namaz kılmak...
Hamama gelir fakat hamamcı bugun hamamı padişah 4düncü muradın vezirlerinin geleceğini o yüzden hamama kimsenin almadığını söyler. fakat habib baba ısrar eder ve himmet eder rica eder derki hamamcıya ..
-Evladım rabbime ibadet etmek için utanıyorum bu halde ne olur izin ver kimseye gözükmem...
ve binbir dil döker. hamamcıda ehli insaftır kabul eder habib babaya derki...
--Tamam şu en son odada çabuk yıkan kimseye gözükme parada istemiyorum senden yeterki vezirler seni fark etmesinler der....
habib baba sevinir hamamcının gösterdiği odaya gider yıkanmaya başlar....
Bu arada hamamcının karşısına başka bi müşterisi çıkar. uzun boylu poslu yakışıklı fakir elbisiler içinde. bi delikanlı....
Fakat bu sefer bu gelen bu fakir kıyafetli kişi gerçekte padişah 4'düncü murad'tır. kılık kıyafet değiştirerek hamama gelir. vezirlerinin topluca hamam sefası yapcaklarını duyar bu yüzden padişah der dur bakalım bu vezirler benden uzakta ne yaparlar nasıl eğlenirler.bu merak padişahı hamama getirir....
Padişah hamama girmek istiyince az önce habib babayla aralarındaki gecenler padişahla hamamcı arasındada yine gecer. padişah...
-- Giriyim diye bastırır. hamamcı..
--Olmaz padişahın vezirleri der...
Padişan ısrar edince hamamcı yine dayanamaz padişah olduğunu bilmediği delikanlıya hamamın son odası habib babanın yanını göstererek gizlice o ihtiyarın yanında yıkanmasını kimseye görünmemesini ister.vezirler varlığınızı bilmesin diyede tembihler....
Sonra 4'düncü murad'ta habib babanın yanına süzülür sessizce yakınmaya başlar...
Bu arada hamamın büyük odası vezirlerin bulunduğu yerden, tef dümbelek çalgı sesleri gelir. Habib babanın gözü genç padişahın sırtına takılır. fakat habib babada gencin 4'düncü murad olduğunu bilmez ve genç padişaha derki....
-- Evladım sırtın fazlaca kirlenmiş müsade edersem sırtını bi keseliyim.
genç padişah aldığı bu teklifde şaşırır. çünki hayatında kimse padişah olduğunu bilmediği halde bi çıkarı olmadığını halde karşılıksız yardım edecekti padişaha ve bu durum genç padişahı birazda duygulandırır. Hamamın içinde vezirlerin eğlenceleri def dümbelek sesleride yankılanmaktadır.daha sonra padişah habib babanın önünde diz çöker....
--Buyur baba ellerin dert görmesin der....
habib baba genç padişahı keseledikten sonra genç padişah bu iyiliğin altında kalmak istemez ve habib babaya
--gel baba sıra bende. bende seni keseliyim de ödeşmiş olalım der....
Habib baba teklifin genç padişahtan geldiğini bilmez ve padişaha ...
--olur evlad diyip padişahın öünde diz çöker....
bu arada padişah habib babayı keselerden bi yandanda habib babanın ağzını arar derki:
-Bak baba görüyor musun bu zamanda padişah 4'düncü muradın veziri olmak var. Vezirler içerde def, dümbelek eğleniyor biz ikimiz bi hırsız gibi burda...Yıkanıyoruz....
Padişahın sözünü bitirmeden habib baba sırtını keselettirdiği padişaha öyle birşey derki padişahın elindeki kese yere düşer ve ağzı açık kalır. Habib baba padişah 4'düncü murada şöyle demiştir....
--Eh be evladım sultan 4'düncü murad dediğinde kimdir. Asıl sen kendini Alemlerin SULTANI olan ALLAH'a sevdir. o zaman sultan 4'düncü murada bile sırtını keselettirir.
Okuduysanız paylaşalım bu güzel kıssayı herkes okusun
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics