baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hz Ali (R.A.)buyurdu ki

Hz Ali (R.A.)buyurdu ki Empty Hz Ali (R.A.)buyurdu ki

Mesaj  Admin Paz Mayıs 26, 2019 10:47 pm

Hz Ali buyurduki; Kim ki kendisinin yanında Ha Allahın sünneti resulullahın sünneti evliyasının sünneti olmazsa onun elinde hiç birşey yoktur.
Hz Aliye denildiki Allahın sünneti nedir ali buyurduki insanların sırlarını gizlemektir.
Resulullahın sünneti nedir ali buyurdu ki insanlar ile iyi geçinmektir. Evliyanın sünneti nedir insanlardan gelen ezaya katlanmaktır. Bizden öncekiler bu üç şey ile birbirlerine casiyet ettiler birbirlerine bu hasletler ile yazışırlardı. Kimki ahret için bir iş yaparsa din ve dünya işlerinde Allah ona kafi gelir. Kimki iç alemini güzelleştirirse Allah onun dış alemin güzelleştirir. Kimki kendisi ile Allah arasındaki işlerini düzeltirse Allah’da onun ile insanlar arasını düzeltir.

Kanaat tükenmez maldır. Takva, imanın temelidir. Bilgiyle dirilen, ölmez. İlim hakiki bir mürşiddir. Çok gülenin heybeti azalır. Eğrinin gölgesi de eğridir. Gözü olana, sabah ışımıştır. Aklı kıt olan, dilini tutamaz. Söyleyene bakma, söylenene bak. Uzun arzulu olan, ameli unutur. İlim meclisi cennet bahçesidir. İnsan, dilinin altında gizlidir. Nice kan vardır ki onu dil döker. Ölümü unutmak, kalbi paslandırır. Yoksulluğun en kötüsü ahmaklıktır. Kişinin değeri yaptığı bağıştadır. Batıla yardım eden, hakka zulmeder. Eğri cetvelden, doğru çizgi çıkmaz. Fikir çatışmalarından hakikat çıkar. Haddini bilen kimse, hakaret görmez. Dostları yitirmek, gurbete düşmektir. Akıl tamamlandığında, söz noksanlaşır. Dili’ni yermekten de övmekten de koru. Gıybeti dinleyen gıybeti yapan gibidir. Kudret altında olan her aziz, zelildir. Dilim kestikçe kılıcım kınından çıkmaz. Kemal, doğru konuşmak ve doğru olmaktır. En hayırlı dost, seni hayra sevk edendir. Gerçekle savaşan, elbette alt olur gider. Bir dağ bile beni sevse musibetlere uğrar. Akıllı adamın yüreği sırlarının kasasıdır. İnsanın değeri, becerdiği şeylerle ölçülür. Adamlık, ahde vefa, verdiği sözü tutmaktır. Söz ilaç gibidir; azı yaşatır, çoğu öldürür. İlim bir noktadır, onu çoğaltan cahillerdir. Hilim yumuşak huyluluk gibi üstünlük yoktur. İnsanlar, bilmedikleri şeylere düşmandırlar. Âlim, ölse de yaşar, cahil ise yaşarken ölür. Sevgiliye verilen en büyük hediye sadakattir. Düşünmeden konuşma, sonuna bakmadan iş yapma. Ahlak ve fazilet aklın dışarıdan görünüşüdür. Perde kaldırılırsa bile yakinim artmaz benim. Yoksulluk bir insan olsaydı, onu katlederdim. Dindarlığın en üstünü, dindarlığı gizlemektir. Bir şey feda edilmeden, hiçbir şey kazanılmaz. Müminin sevinci yüzünde, üzüntüsü kalbindedir. Utancın üstünü, insanın kendinden utanmasıdır. Tamah seni kul etmesin, Allah seni hür yarattı. Sabır en güzel huy, ılim en güzel süs eşyasıdır.

Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com