baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İhlas Suresi Okumak

İhlas Suresi Okumak Empty Vefat Eden Anne ve Babanın Hakkının Ödenmesi İçin

Mesaj  Admin Perş. Mart 11, 2021 3:55 am

VEFAT EDEN ANNE-BABA HAKLARININ ÖDENMESİ İÇİN BİR BAŞKA USÛL

Anne-babanın haklarının ödenmesi için, çarşambayı perşembeye bağlayan gece, akşamla yatsı arasında, 2 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte:

7 Fâtiha-i şerife, 7 Âyetü’l-Kürsî, 5 İhlâs-ı şerif, 5 Felak sûresi, 5 Nâs sûreleri okunur. Bu namazın sevabı anne-babaya gönderilir. (4)

Abdullah b. Ömer (r.anhüma) anlatıyor:

Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Siz babalarınıza iyilikte bulunun ki, çocuklarınız da size iyilik yapsın. Siz iffetli yaşayın ki, kadınlarınız da iffetli yaşasınlar.” (5).

(4) Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neştiyat,İstanbul, 1983, s. 57; ayrıca bkz. Tefsîru Rûhu'l-Beyân, 7, 79. (5) el-Hâkim, el-Müstedrek, 4, 171; Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat, 1, 299.
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

İhlas Suresi Okumak Empty İhlas Suresi Okumak

Mesaj  Admin Perş. Mart 11, 2021 3:54 am

Vakti zamanında Allah dostlarından birinin oğlu vefat eder. Ve o gece oğlunu rüyasın da cehennemde azap çekerken bitkin bir vaziyette olduğunu görür ve çok üzülür. Ertesi akşam oğlunu tekrar rüyasında yine görür, fakat bu defa oğlunu Cennet-e ve çok sevinçli bir halde görür. Merakla oğluna sorar: «Ey oğlum, seni dün akşam Cehennem de bu akşam ise Cennette gördüm, bu nasıl iş ve sebebi nedir diye sorar. Babasının bu sualine oğlu şöyle cevap verir. «Bugün mezarlığımıza muhterem bir mümin uğradı. Üç defa ihlâs suresini okuduktan sonra sevabını bütün Müslümanların ruhlarına bağışladı, benim hisseme düşen sevapla; Rabbim, beni Cennetine koydu.» der
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics