baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kırkkilit Otunun Faydaları

Aşağa gitmek

Kırkkilit Otunun Faydaları Empty Kırkkilit Otunun Faydaları

Mesaj  Admin Perş. Eyl. 27, 2012 6:30 pm

Kırkkilit Otu (Equisetum arvense): Atkuyruğugillerden; kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir.

Toplanması ve Kurutulması: Çay için toplanacak yaz sürgünleri (Equisetum, 25 – 60 cm yükseklikte ve sapı 3 – 6 mm civarında olan türlerdir. Mayıs – Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Bitkide sonbahara hastalık gözükebilir. Hastalıklı bitkiler toplanmamalıdır. İyi kurumuş bitki gevrekleşerek çıtır çıtır kırılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örgüye serilerek 1 – 2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır.

FAYDALARI;
•Kanı temizler.
•Saçı besler ve kepeği önler.
•Kronik öksürükte faydalıdır.
•Sindirim sistemini güçlendirir.
•İdrar ve balgam söktürücüdür.
•İdrar torbasındaki iltihabı giderir.
•Ödem giderici etkiside bulunmaktadır.
•Romatizma ve nikris şikâyetlerini azaltır.
•Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır.
•Vücut direncini arttırır.sifalibitkileriniz.com
•Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.
•Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur.
•Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı, kılları dökülmüş olsa bile, atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardim sağlar.

Kırkkilit Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır? Kırkkilit Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Kırkkilit suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı faydalıdır. Kökler zehirli olduğundan toplanırken sürgünlere karışmamasına dikkat edilmelidir.

Çay: 1-2 çay kaşığı bitkinin taze veya kuru yaz sürgünü 150 ml. suda 3 – 5 dak.kaynatilir. Sonra 15 dakika demlenir, süzülür.

Uyarı: Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Kırkkilit otunun bazı türleri zehirlidir. Kullanırken dikkat edilmeli ve uzman kişilere danışılmalıdır.

Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4369
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Kırkkilit Otunun Faydaları Empty Geri: Kırkkilit Otunun Faydaları

Mesaj  Admin Perş. Haz. 23, 2022 11:47 am

efsane otlar...Kırkkilit Otu
Kırkkilit otu, halk arasında bu ota atkuyruğu otu da denilmektedir. Aynı zaman da tilki kuyruğu, kuş kuyruğu, katır kuyruğu otu olarak da bilinen bir ottur. Genel olarak kırkkilit otu Çin, Roma ve Yunan ülkelerinde tedavi amaçlı kullanılmakta ve faydasından yararlanılmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde tercih edilen bu ot sağlık açısından da oldukça faydalara sahiptir. Oldukça şifalı bitki olan bu ot genel sağlık adına bronşit, tırnak sağlığı ve kemik erimesi gibi hastalıkların iyileşmesinde son derece etkilere sahiptir.
Kırkkilit Otu Faydaları
Anti mikrobik özelliği sayesinde iyi bir iltihap önleyici olan kırkkilit otunu iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
Çıban hastalığı olan kişiler bu ot ile kür yapması tavsiye edilir ve çıbanların hızlı iyileşmesi gerçekleşir.
Kemik erimesi sorunu olan kişilerin bu ot ile çay yapılan bitki çayları tüketmeleri tavsiye edilir. Özellikle osteoporoz tedavisinde kullanılabilir.
Kırıkkilit otunu böbrek hastalıklarına karşı şifa verici olarak kullanılabilir. Böbrekler de eğer taş durumu varsa otun düzenli kullanılması ise taşlar düşürülebilir.
İdrar sökücü özelliği sayesinde iyi bir ödem sökücüdür.
Tırnaklar hastalığı olan kişiler de otun içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler ile tırnaklar iyileştirilebilir. Kırılgan tırnaklara sahip kişilerin kırkilit otu kürü hazırlamaları ve tırnaklara uygulanması önerilir.
Egzama, kaşıntı ve ciltte ufak yanıklar bulunuyor ise kırkkilit otu kullanılabilir. Cilde iyi gelmesinde ki en önemli neden ise otun içerisinde bulunan silika adlı maddedir. Bu madde pek çok kozmetik ürünlerin içerisinde de bulunmaktadır. Cilt yanığına iyi gelen bu madde aynı zamanda ciltte bulunan döküntüleri de hızlı şekilde iyileştirmektedir.
Öksürük ve bronşit hastalığı olan kişiler de hızlı iyileşme gösterir ve hastalığın tedavi sürecini kısaltır.
Basur sorunu olan kişilerin bu ot ile sıcak su uygulamaları önerilir. Basur sorunundan dolayı meydana gelen ağrı ve acı hissini giderir.
Kırkkilit Otu Zararları
Kırkilit otunun sağlık açısından çok zararı yoktur. Ancak aşırı tüketilmesi zehirlenmelere ve bilinç kaybına neden olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için düzenli ve bilinçli kullanılması tavsiye edilir.
Çay olan bu bitki hazırlandığı zaman içerisine her hangi bir tatlandırıcı ilave edilmemesi gerekir. Aksi halde vücuda zarar verebilir.
Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin tercih ettikleri nikotin bandı ya da sakızı kullanılıyor ise kesinlikle bu otun kullanılmaması gerekir.
İleri derecede böbrek hastalığı olan kişilerin kırkkilit otu kullanmamaları gerekir.
Hamilelik şüphesi olan veya gebe olan bayanların kullanmaması önerilir.
Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin bitkisel otlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekir. Aksi halde bitkisel kür veya çaylar kişilere ciddi hasar verebilir.
Düzensiz ve bilinçsiz kullanan kişilerin B12 vitamini eksikliğine yol açabilir.
Madde bağımlısı ya da alkol bağımlığı olan kişilerin uzman tavsiyesi ile kullanmalara önerilir.
Kırkkilit otu bazı kişiler de alerjiye yol açabilir. Özellikle vücutları hassas olan kişiler için bu durum geçerlidir. Ancak otu kullandığınız da vücutta kaşıntı veya kızarıklık meydana geliyor ise kullanımın bırakılması önerilir.
Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?
Kemiklerin güçlenmesinde fayda sağlayan bu otun kullanım alanı çok geniştir. İdrar sökücü etkisi olduğu gibi tırnak kırılmalarını da giderir. Kırkkilit otunu kırılgan olan tırnaklar için kür yapılıp kullanılabilir.
Kırkkilit otunu bir su bardağı kaynar olan suyun içerisine bir fiske şeklinde ilave edip demlemeye bırakın. Birkaç dakika demlendirin ve sürenin ardından ılık olarak tüketin.
Kalp ritim bozukluğu yaşan kişilerin kırkkilit otunu sıcak suyun içerisine ilave edilip 3-4 dakika kaynatılması gerekir. Böylelikle kalp ritim bozuklukları da geçecektir.
Böbrek taşlarının düşürülmesi için bir tutam kırkkilit otu bir litre suya ilave edilip yaklaşık 5 dakika demlenir. Sürenin ardından sıcak olarak tüketilir ise böbrek taşları düşürülür.
Ağız yaraları olan kişilerin bir su bardağı sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kırkkilit otu ilave edip dinlendirmeleri önerilir. Ardından ağız su ile yıkanır veya içilir ise ağız yaraları da geçecektir. Alternatif Tıp
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4369
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz