baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CEZA PROBLEMİ ÇÖZER Mİ? ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE OKULDA YANLIŞ CEZALAR VERMEYİN

CEZA PROBLEMİ ÇÖZER Mİ? ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE OKULDA YANLIŞ CEZALAR VERMEYİN Empty CEZA PROBLEMİ ÇÖZER Mİ? ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE OKULDA YANLIŞ CEZALAR VERMEYİN

Mesaj  Admin Paz Ekim 14, 2018 5:36 pm

Hayır.Ceza en son seçenektir.
20 YILLIK ÖĞRETMENLİĞİMİN ÖZETİ
Çocuk bir problem çıkardığında öncelikle sakin olun.Derin nefes alın.Neden böyle davrandığını sorun.Çözümler üretin.
Düşünün,araştırın.Bir bilene danışın.Aileyi okula davet edin.Aileyle konuşurken güleryüzlü olun.Gülümseyin.
Aileyle görüşün.Çocuğun neden böyle davrandığını sorun.Ailelerle iletişim halinde olun.
Çocuğa neden böyle davrandığını sorun.Şu an yaptığının doğru olup olmadığını sorun.
Sonra yaptığının doğru olmadığını kibar bir dille söyleyin.Öğrenciyi rencide etmeyin.Arkadaşlarının yanında utandırmayın.
Terbiyesiz,ahlaksız,beyinsiz,doğuştan özürlü gibi sözleri asla söylemeyin.
Tecrübeli öğretmene durumu anlatın.Müşavere edin..O kişiye güvendiğinizi samimi şekilde belirtin.
Daha az düşünün, daha çok hissedin. Empati yapın.Çocuğun yerine kendinizi koyun ve öyle strateji geliştirin.
Daha az somurtun, daha çok gülümseyin.Çocuğa karşı samimi olun.Güleryüzlü olun.
Daha az konuşun, daha çok dinleyin.Onu dinlemek onu insan yerine koyduğunuzu ve ona değer verdiğinizi hissettirir.
Daha az yargılayın, daha fazla kabul edin.Onun bazı fikirlerine katıldığınızı belirtin.
Daha az şikayet edin, daha çok takdir edin.Çocuğu değil davranışı övün.Davranışı övmek çocuğun kibirli olmasını önler.
Çocuğun olumlu yanlarını görmezlikten gelmeyin.Olumlu davranışları ödüllendirin.
Daha az korkun, daha çok sevin.Şu an çok sinirliyim.Sigara içmem lazım diye yanlış mesaj içeren sözler söylemeyin.
Sen dün de aynı boku yedin.Gibi sözler asla söylemeyin.Sıraları devirmeyin.Öğrencinin yüzüne asla tükürmeyin.
ÖNYARGILI olmayın.Eleştirilere açık olun.Öğrenci size karşı geldiğinde onun da haklı olabileceğini belirtin.Ben de sizin gibi insanım.
Ben de hata yapabilirim deyin.Kendinizden nefret ettirmeyin.Olay nefret derecesine gelirse eğitim-öğretim bitmiştir.Geçmiş olsun.
Çocuğu dinleyin.Ona değer verdiğinizi hissettirin.Senin neden böyle davrandığını anlayamadım.Seni anlamaya çalışıyorum.deyin.
Bir olayda iki tarafı  da dinleyin.İki tarafa da sakin olmasını söyleyin. ÇOCUKLARI TEHDİD etmeyin.Bu sınıf çok problemli demeyin.
Lakin siz sorunu çözmek için öğretmen oldunuz.İşiniz sorunu çözmek.Hata ettiğinizde özür dilemeyi bilin.Öğrencinin sevgisini
kazanırsınız.Düşünceli davranın.Onun zeki olduğunu kapasitesinin altında ders çalıştığını söyleyerek kapasitesinin farkına varmasını
sağlayın.Cesaret ve özgüvenini arttırın.Onu cesaretlendirin.İyi bir hareketinde teşekkür edin.
Herbir öğrenci uyarılara farklı tepki verir.Bu yüzden aynı uygulama her öğrenciye yapılmaz.Bazı öğrencilere ters teper.Bu yüzden dikkatli olmalıyız.
Sınıfı toplu kötülemeyin. Neden en gerizekalı bu sınıf şimdi anladım.Sözler asla söylenmemelidir.TOPLU CEZA VERMEYİN.Asla çocuğu sınıftan dışarı atmayın.Çocuğu eğitimden mahrum etmek suçtur.
EN SONUNDA KARAR verin.ZAMANE ÖĞRETMENLERİ ÇOCUĞUN YÜZÜNE TÜKÜREN Mİ DERSİN,ÇÖP KUTUSUNA ÇOCUĞUN KAFASINI SOKAN MI DERSİN.Sırayı sınıfa ters çeviren,çocuğu tek başına köşeye oturtan mı dersin.Sınıftan çocuğu dışarı atan mı dersin.Çocuğu tehdid eden mi dersin
Öğrenci haftasonu kursuna gelmesin diye bağıran,hakaret eden mi dersin.Bütün bunlar çocuğu okuldan soğutur.Çocuk öğretmeninden nefret eder.
MİLLİ EĞİTİM BAKANIM LÜTFEN BU KONULARA BİR EL ATIN.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics