baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cebrail A.S. Yaşı

Aşağa gitmek

Cebrail A.S. Yaşı Empty Geri: Cebrail A.S. Yaşı

Mesaj  Admin Perş. Nis. 22, 2021 11:57 pm

İSMÂİL HAKKI BURSEVÎ’NİN (RAH.) OĞLUNA NASÎHATLERİ

Evlâdım, insan, kalbini ve bütün âzâlarını haramdan korumalıdır.
Ey oğlum, çok uyuma. Husûsi ile sabah namazından sonra işrak vaktine kadar yaz ve kış uyanık olup zikirle meşgul ol. Aile ve evlâdından mükellef olanları da uyutma ve onlara namaz kıldır. Onları oyun ve eğlence yerlerine gönderme. Zîra kendin günah işlemiş gibi olursun.
Cünüb iken yemek yiyip içme. Ancak abdest alırsan yiyip içebilirsin. Zîra abdest guslün yarısıdır. Cünüb olduktan sonra guslü geciktirme. Zîra gusül geciktikçe rahmet melekleri ondan kaçarlar. Eğer bir zarûretten dolayı geciktirmek gerekse abdest almak lazımdır.
Ana babaya adlarıyla hitap etmek büyük edepsizliktir ve fakirliğe sebeptir. Kapı eşiği üzerine oturma ve kapı yanına dayanıp durma. Elbisenin kolları ve eteğiyle yüzünü silme. Sakalını ayakta tarama ve ıslatıp tara, kuru tarama.
Misvak gibi sakal tarağını da başkasına kullandırmaktan kaçın. Her yemekten sonra misvak kullan.
Hiçbir zaman dünya seni aldatmasın. Her zaman sûretin dünyâda, sîretin ukbâda ve sırrın Hazret-i Mevlâ’da olsun. Dünya meşguliyetlerinden halâs bulmak; kurtulmak güçtür. Rabbin fazl ü rahmetinden vermiş, şükreyle ki Müslüman oldun. Dünya nimetlerinden mahrum kaldığında ümitsiz olma. Zira güneş dâima bulut altında kalmaz. Muhakkak açıldığı zaman olur.
Dünya maksatları gelip geçicidir. İnsanın gam çektiğine değmez. Dînî hususlarda senden yüksekte olanlara, dünyâ işlerinde de senden aşağıda olanlara bakıp ibret almak lazımdır.
Haklara riâyet azaldı. Halkın ekserisi istiklâl davasına düştüler. Cenâb-ı Hakk’ın yeryüzünde halîfeleri olduklarını bilmediler. Göreyim sizi, siz ve size tâbi olanlar en büyük kurtarıcı olan takvâya yapışın. Kendinizi şerîat yoluna bağlayın. Ahlaksız ve gaddâr olmayın. Bizim ömrümüzden az bir vakit kaldı. Vesselam
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4371
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Cebrail A.S. Yaşı Empty Cebrail A.S. Yaşı

Mesaj  Admin Perş. Nis. 22, 2021 11:49 pm

Efendimiz ( s.a.v )...bir gün ziyaretine gelen cebrail a.s.ma
Buyurdularki..
Ya cebrail..kaç yaşındasın..bu beklenmedik soru karşısında cebrail.a.s.bir an duraksadılar.. ve..bilmiyorum..ya resulallah..yaşımın kaç olduğunu bilemiyorum..şu ana kadar 123 bin 999 peygamber geldi ve geçti.. hiçbirisi sormadı ya resulallah..merak ta etmedim.taki siz sorana kadar..
Efendimiz (S.a.v)..düşün bakalim ya cebrail..diye tekrar sorduğunda.. cebrail aleyhisselam..bir süre bekledikten sonra...ya resulallah..tam olarak yaşımı bilemiyorum..fakat bir alamet var onu biliyorum..
Ya resulallah şu semada 70 bin yılda bir çok parlak bir yildiz görünür...işte o parlak yıldızı ben 72 bin kerre gördüm..ordan hesap edersiniz yaşımı ya resulallah.. buyurdugunda.

(ALLAHÛEKBER)

.Efendimiz (S.a.v) ya cebrail..o 70 bin yilda bir görünen ve senin 72 bin kez gördüğün o parlak yıldız varya işte o benim nurumdur...buyurarak Allah indindeki derecesini sırrını ifşa etmistir.
⚘ Bizler işte böyle bir peygamberin ümmetiyiz..en yüksek makam olan makami_mahmud sahibi bir nebiyi_zışanin ümmetiyiz..bu şuurda yaşamamız gerekir.
⚘ Rabbim zatına hakiki kul..efendimize (s.a.v)hakiki ümmet olabilen garip kullarindan eylesin..geceniz mübarek olsun..kardeşlerim.
Şu mubarek gün ve gecelerde dua eder dua bekleriz..mevlam günahsız bir dille dua edebilmeyi nasip etsin..amin...

🤲🤲🤲


Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4371
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz