baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cennette iki Şey

Aşağa gitmek

Cennette iki Şey Empty Cennette iki Şey

Mesaj  Admin C.tesi Ara. 25, 2021 3:45 am

Cennette iki şey olacaktır:
1. Ziyaret  2. Ziyafet
Zikir, okuma da 3 kelime olacaktır. *Subhanallah,  Selam ve Elhamdülillah.
İslam’ın vazifelerinden iki vazife de cennette devam edecektir. Bunlar iman ve aile hayatıdır. Çünkü insanın En Mesut olduğu zaman ailesi ile baş başa kaldığı zaman, beraber olduğu zamandır.
Cennete Cuma günü girilecek ve ziyaretler başlayacaktır.
Evvela Cumartesi günü evlatlar anne babasını ziyaret edecek,
Pazar günü de ana-babalar evlatlarını ziyaret edecektir.
Pazartesi günü talebeler hocalarını ziyaret edecek,
Salı günü de hocalar talebelerini ziyaret edecektir.
Çarşamba günü Ümmetler peygamberlerini ziyaret edecek,
Perşembe günü de peygamberler ümmetlerini ziyaret edecektir.
7.Gün yani Cuma günü cennet halkı Cenab-ı hakkın Cemal’ini seyredeceklerdir.

CENNET BAHÇELERİNDE BULUŞMAK,ve CEMALİ İLAHİ İLE MÜŞERREF OLMA DUASI İLE
DUA EDER DUALARINIZI BEKLERİM.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kim ümmetimden bir kimseyi sevindirmek maksadıyla bir ihtiyacını görürse
Mesaj Admin Perş. 11 Tem. 2019 - 23:45
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ قَضَى لِأَحَدٍ مِنْ أُمَّتِي حَاجَةً يُرِيدُ أَنْ يَسُرَّهُ بِهَا فَقَدْ سَرَّنيِ وَمَنْ سَرَّنِي فَقَدْ سَرَّ اللهَ وَمَنْ سَرَّ اللهَ أَدْخَلَهُ اللهُ الْجنَّةَ. (مشكاة)

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kim ümmetimden bir kimseyi sevindirmek maksadıyla bir ihtiyacını görürse muhakkak beni sevindirmiş olur. Ve beni sevindiren muhakkak Allâhü Teâlâ’yı sevindirmiş (râzı etmiş) olur. Kim de Allâh’ı sevindirirse (râzı ederse) Allâhü Teâlâ onu cennetine girdirir.” (Mişkâtü’l-Mesâbih)

ÂHİRETTE KURTULUŞUN YOLU:

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.), Muâz bin Cebel’e (r.a.) buyurdular: “Yâ Muâz, muhakkak Allâhü Teâlâ yerleri ve gökleri yaratmazdan evvel yedi melek yarattı. Bu yedi melekten her birini gök kapılarının birine bekçi kıldı… Bu melekler, içinde gıybet, öğünme, kibir, kendini beğenmek, hased, süm‘a (işittirme) ve riyâ (gösteriş) bulunan amelin, merhametsiz kimsenin yaptığı amelin ve ihlâs ile işlenmemiş olan amelin Allâhü Teâlâ’nın huzuruna çıkmasına müsâade etmezler. Sonra (melekler) bunlardan biri ile bozulmamış (olarak gördükleri) bir ameli getirip, arz ederler de Allâhü Teâlâ “Ben kulumu sizden iyi bilirim. O, amelini benim için işlememiştir.” buyurur ve kabûl etmez.

Bunun üzerine Muâz bin Cebel (r.a.) çok ağladı. Sonra “Yâ Resûlallâh, sen Allâh’ın Resûlüsün, günahtan korunmuşsun. Ben ise Muâz’ım, günahtan korunmuş değilim. Benim için kurtuluş nasıl olur?” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdular: “Yâ Muâz, amelin noksan olsa da dâimâ bana -benim sünnetime- uyarsın. Dilini (bütün insanları) husûsi ile de Kur’ân ehlini gıybetten tutarsın. Günahlarının tamamını kendinden bilir, dîn kardeşlerinden bilmezsin. Onları kötüleyerek kendini temize çıkarmaz, kibirlenip onları kendinden alçak görmezsin. Dînî ilimlerin tahsîli gibi âhiret amellerine dünya menfaati ve arzusu karıştırmazsın. Riyâ karışmaması için amelini (nâfile ibâdetlerini), gizli işlersin. Kardeşlerinle bir araya geldiğinde dîne ve edebe aykırı söz etme. Zîra bunlar kötü ahlâktandır. Arkadaşınla aranızda gizli olan bir husûsu, yanında başka bir kimse varken söyleme. Kat’iyen kendini -ilmin yâhut malın ile- insanlardan büyük görme, yoksa dünya ve âhiret hayırları senden kesilir. İnsanları gıybet ederek yahut kötüleyerek yaralama, yoksa seni de kıyâmet günü cehennemde canavarlar parçalar…”

Hz. Muâz (r.a.) sordu: “Yâ Resûlallah, bu hasletleri yerine getirmeye ve bu azaptan kurtulmaya kimin gücü yeter?”

Peygamberimiz (s.a.v.): “Yâ Muâz, Allâhü Teâlâ’nın kendisine kolaylaştırdığı kimseye bu hususlar pek kolaydır. Sana şunu bilhassa tavsiye ederim ki bunu yaparsan kurtulursun: Kendi nefsin için sevdiğini insanlar için de sev,
kendin için hoş görmediğini insanlara da revâ görme.”Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4761
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 50

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz