baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YILAN DİLİ OTU FAYDALARI NELERDİR?

Aşağa gitmek

YILAN DİLİ OTU FAYDALARI NELERDİR? Empty YILAN DİLİ OTU FAYDALARI NELERDİR?

Mesaj  Admin Cuma Şub. 18, 2022 9:16 am

Saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunan yılan dili otu, her yörede farklı bir isimle anılmaktadır.

Yılan otu, en faydalı8 bitki türlerinden biridir. Doğal alanlarında elde edilebilen yılan otu, koyu mavi rengiyle dikkat çeken ot türüdür. Çayır kenarlarında sıklıkla yetişir. Güzel kokusuyla ünlü bitki türüdür.
Yılan otu güzel görünüm ve hoş kokusuyla bilen bir bitkidir. Çayır kenarlarında ve daha pek çok yerde kendiliğinden yetişebilmektedir. Kökleri kalın olan ve uzun yıllar yaşayan yılan otu, insan sağlığı açısından değerli faydalara sahiptir. Yan etkileri oldukça az olmasına rağmen, kullanımı öncesinde doktora başvurulmalıdır.
Yılan Otu Ne İşe Yarar?

Yılan otu, insan sağlığı için en değerli sayılan birkaç bitkiden biridir. Yararları oldukça fazladır. Kan temizleyici özelliğinin yanı sıra, sindirim sisteminde uyarıcı görevi görebilmektedir. Midede ve tükürük bezinde salgıların artmasına yarar sağlar
Yılan Otu Nasıl Kullanılır?

Yılan otu, bitki türlerinin çoğunluğunda olduğu gibi kaynatılarak tüketilmesi önerilir. Kaynatılmadan önce kurutma işleminin yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Yılan Otunun Kullanımı

Tek kişilik yapılacaksa, 1 bardak sıcak su kaynatılmalıdır. İçerisinde kurutulup toz haline4 getirilen yılan otundan 1 çay kaşığı eklenmelidir. 10 dakika kadar bekletildikten sonra tüketilmeye başlanabilir.

Mutfaklarda kendine çok fazla yer bulamasa da aslında pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle de Akdeniz Bölgesi bu otun yoğun olarak bulunduğu yerlerdendir. Yöre insanları otun faydalarından haberdar olup sıklıkla da kendisinden faydalanırlar. Şekli itibariyle zaten aşina olduğunuz bu ot, tipini muhtemelen bildiğiniz ancak adını çıkaramadığınız bir bitkidir.
Yılan Otu Faydaları Nelerdir?

Yılan otu kansızlıklara iyi gelen bitkilerden biridir. Kansızlık sorunu olan kişiler uzman tavsiyesi sonrası kullanabilirler.

Sıtma, baygınlık ve gut sorunlarına yılan otunun faydalı olduğu söylenebilir.

Tonik etkisi yaratabilen yılan otu cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

İştahın düzelmesine yardımcı olur. İshal durumlarında kullanılması uzmanlar tarafından önerilir.

Bağırsak sorunlarının giderilmesi için yılan otunun kullanımı tavsiye edilir.
Nezle, grip ve soğuk algınlıklarında yılan otu kullanımı tavsiye edilir.

Karaciğer ve dalak organlarının rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Bu bölümler için faydaları oldukça fazladır.

Yılan Otunun Zararları Var mıdır?

Yılan otu, insanlar için en çok faydaya sahip olan bitkilerin en başında gelir. Bitkinin aşırı tüketimi halinde ise faydaları bazen zarara dönüşebilir. Aşırı tüketimde;

Baş ağrılarına,

Sulu göz rahatsızlığına,

Sırt ağrılarına neden olabilir.

Ayrıca kişiler, hamileyse veya emzirme dönemindeyse kullanılmamalıdır.

Yılan otu, kronik problemleri olanlarda ve 12 yaşın altındakilerde kullanılmamalıdır.
İçindekiler [göster]

YILAN DİLİ OTU NEDİR?
Yılan dili otu her bir yörede farklı bir adla anılır, kimileri tarafından tırşik olarak da bilinmektedir. Kimileri ise zehirli pancar, yaban pancarı, gavur pancarı, yılan pancarı ya da yılan yastığı da demektedir.

Yılan Dili Otu

Görünüşü ıspanağı andırmaktadır. Ancak özellikleri ıspanakla pek benzerlik göstermemektedir. Ot, özelliği gereği Akdeniz ikliminde yetişmektedir. Özellikle de Kahramanmaraş’ta Andırın bölgesinde sıkça tüketilmektedir. Hatta o yörede bu ottan Andırın Doktoru şeklinde bahsedildiği dahi bilinmektedir.

Normalde zehirli olan yılan dili otu, bu sebeple çiğ olarak tüketilmez. Daha çok çorbası yapılıp içilir. Ancak yine de çorbasını yapacak olan kişinin deneyimli olması önerilir. Çorbanın tarife uygun olarak yapılması önemlidir. Çoğunlukla kış aylarında tüketilir. Madem zehirli ise bu otun neden bu kadar çok tüketildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Sebebi, otun çok sayıda faydasının olmasıdır.

YILAN DİLİ OTU FAYDALARI NELERDİR?
Bu özel ve faydalı ot bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudun direncini artırır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olduğundan bilhassa kışın hastalıklara karşı koruyucu görevi görür. Vücutta ortaya çıkan yaraların iyileşmesinde etkilidir. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta ciddi bir iç temizlik yapar. Zararlı maddeleri bedenden uzaklaştırdığı için çok sayıda kanser türüne karşı da koruyucudur.

Kan şekerini ve kan basıncını dengeler. Özellikle de şeker hastaları ve tansiyon hastaları için olumlu etkileri vardır. Sindirim sistemini düzene soktuğu için bu konuda sorun yaşayanların en büyük yardımcısıdır. Mide sorunlarında da vücudu destekleyerek sağlığınızın kendi dengesine dönmesine yardımcı olur.

İştah açıcı etkisi vardır. Ancak yılan dili otu çorbası son derece düşük kalorili ve besleyicidir. Bu yüzden diyet yapanlar ve kilo problemi olanlar da tereddüt etmeden tüketebilir. Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardım ettiği için böbrekte kum ve taş oluşumuna engel olur. Kas ve kemik erimesinden mustarip kişiler, özellikle de ileri yaştaki kişiler için idealdir; çünkü kemiklerin sağlığını iyileştirir.

İdrar söktürücü özelliğinden ötürü idrar yolu enfeksiyonları ile savaştığı bilinmektedir. Bağırsakların çalışmasını düzenlediğinden kabızlık problemini de ortadan kaldırır. Tüketildiği yerlerde bu ottan yapılan çorbayı 7 kere içen kişinin tekrar hastalanmayacağına inanılır.

Yasal Uyarı: Uyarı: Bu sayfada yer alan bilgilerin hiç biri doktor önerisi niteliğinde bilgi değildir ve hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik tanı, teşhis ve tedavi gibi amaçlar için olarak kullanılmamalıdır.


Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4369
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz