baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Önemli Nasihatler imam Birgivi Hz.

Aşağa gitmek

Önemli Nasihatler imam Birgivi Hz. Empty Önemli Nasihatler imam Birgivi Hz.

Mesaj  Admin Ptsi Tem. 18, 2022 8:08 am

AHİRET YOLUNUN YOLCULARINA NASİHATLERİ (imamı birgivi hzr.)

Size nasihatim şudur ki; Allahü Teala’nın emrettiği şeyleri yapın, kazaya kalmış namazlarınızı kılın, kalmış zekatlarınızı verin ve oruçlarınızı tutun, hac lazımsa edin, farz olan din ilimlerini ki, bunlara ilm-i hal denir, öğrenin. İlim ve amelde sika (itimada şayan büyük alim) olanların fetvasıyla amel edin. Önüne gelen herkesin fetvasıyla amel etmeyin.

Sema’ meclisinde (çalgı, musıki meclisinde) hazır olmayın. Allahü Teala’nın ism-i şerifi zikrolununca saygı gösterip “Teala ve Tebarake” deyin. Rasülüllah’ın ve sair peygamberlerin ismi zikrolunduğu zaman salevat getirin ve bu mübarek isimleri yazdığınız zaman kısaltılmış bir işaretle iktifa etmeyin, olduğu gibi yazın. Ashab anılınca “RadıyAllahü Teala Anh” deyin. Ulema ve meşayih anılınca “Rahmetullahi Aleyh” deyin.

Alım, satım ve bütün muamelelerinizi şer-i şerif ile icra edin. Padişahların, Askeri erkanın, beylerin kapısına zaruret olmadıkça gitmeyin. Cemaatle namaza müdavemet edin, sünnet-i müekkedeleri terketmeyin. Devamlı surette misvak kullanın. Bilhassa namaz kılacağınız ve abdest alacağınız zaman, uykudan kalkınca, Kur’an okumaya, tefsir ve hadis nakletmeye başlarken kullanınız.

Dualarınızı tazarru ile ve gizlilikle yapınız. Tenha zamanlarda ve tenha yerlerde Allahü Teala’ya tazarru ve tezellüller edip, günahlarınızı itiraf edip ağlayın. Hak Teala’dan istikamet, afv-ü afiyet, rıza ve tevfik isteyin. İmanınızın zevalinden korkup, daima hayatınızın iyi bir şekilde sona ermesini isteyin. İslam nimetine nail olduğunuz için çok şükredin.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4369
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz