baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hüzün ve Sabır Abdülkadir Geylani k.s.

Aşağa gitmek

Hüzün ve Sabır Abdülkadir Geylani k.s. Empty Hüzün ve Sabır Abdülkadir Geylani k.s.

Mesaj  Admin Salı Tem. 19, 2022 5:37 am

*HÜZÜN VE SABIR*

Abdülkâdir Geylânî (k.s.) sabır hakkında şöyle buyurdu:

“Sabır, belânın indiği vakitte onu güzel bir İslâmî edeple tahammül ve sükûnet üzere karşılamak, Cenâb-ı Hakk’ın rahmetinden ümidi kesmemektir. Bakara Sûresi’nin 156. âyet-i celîlesinde (meâlen): ‘Biz her hâlde Allâh’ın kullarıyız ve nihâyet ona dönüp varacağız’ buyurulduğu üzere kendini ve bütün işlerini Cenâb-ı Hakk’a teslim etmek, zâhiren ve bâtınen ızdırap ve üzüntü içinde olmayıp kalbi, dâimâ sebat üzere bulunmaktır. Yani Cenâb-ı Hak tarafından takdir olunmuş başına gelen her ne imtihân olursa, elem ve gam çekmeyip acısını Kur’ân-ı Kerîm’de ve Resûlullah Efendimizin sünnet-i seniyyesinde bildirilen hükümler ve müjdelerle karşılayıp onlar ile kendine teselli vermektir.”

Hâtem-i Esam (rah.) şöyle buyurdu: “Hüzün iki kısımdır. Birisi lehine olan hüzün diğeri ise aleyhine olan hüzündür. Aleyhine olan hüzün, dünya ve dünya ziyneti için olan hüzündür. Lehine olan hüzün ise âhiret için olan hüzündür.”

Bundan şunu anlamak lâzımdır; paralarını kaybettiğin zaman hüzünlenmen dünya için olan hüzündür, bu aleyhinedir. Hatâ, gıybet, hased veya başka bir günah işleyip de pişman olman ve hemen tevbeye sarılman senin lehinedir.

*19 Temmuz 2022 Salı*
Fazilet Takvimi
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4369
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 49

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz