baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İMKB`de 28 bin - 30 bin arasına dikkat:SERT SATIŞLAR GELEBİLİR

İMKB`de 28 bin - 30 bin arasına dikkat:SERT SATIŞLAR GELEBİLİR Empty İMKB`de 28 bin - 30 bin arasına dikkat:SERT SATIŞLAR GELEBİLİR

Mesaj  Admin Cuma Nis. 17, 2009 12:31 am

İMKB`de 28 bin - 30 bin arasına dikkat

Değerli yatırımcılar, geçen haftanın ortalarından itibaren, bu köşede grafiler eşliğinde, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 45 milyar dolar balon çıktı-Dow Jones'ta (DOW) durum kritik-İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) DOW'a göre yüzde 10 primli-İMKB'de eldeki verilerle 28.000-30.000 bandı geçilemez başlıkları altında, aşırı olumlu havaya kendinizi kaptırmamanız yolunda sizleri uyarmaya çalıştım.

Yiğit BULUT / REFERANS

Özellikle IMF ile ilgili inanılmaz bir algılama vardı ve bir süre sonra hayalden gerçeğe çökmesi kaçınılmazdı.

Dow Jones kritik seviyelerde

Peki geçen hafta ortasından bu yazıyı yazdığım saate kadar neler oldu? Değerli dostlarım, özellikle DOW'un 96 günlük siyah çizgiyi geçememesi durumunda İMKB'nin de sarsılacağı noktası çok önemliydi ve İMKB'de 28.000-30.000 bandında maliyet yapmamak kısa vadede posizyonlama açısından dikkat çeken bir detaydı. Bu yazıyı yazarken durum çok açık, DOW siyah çizgiyi geçemedi ve satıldı, futurlar 7.800 seviyelerinde. Yalnız burada çok önemli bir detay var, 7.860 DOW'da kısa vadeli ara destek. DOW buradan dönebilirse veya en azından bunun altına kadar satılmazsa yeniden 8.000 üstünde iddia gösterebilir. Bu arada diğer bileşenlere bakalım. Altın fiyatlatı 900 dolar sınırında ve Euro-dolar paritesi 1,32 seviyesinin üzerinde direnmeye çalışıyor. Euro-dolar için 1,32 çok önemli bir destek. Bu noktada DOW'un siyah çizgi üstündeki kader yolculuğuna bir kez daha bakalım.

Gördüğünüz gibi teknik sinyaller satış gösteriyor ve kısa vadede hareketin yukarı dönmesi için yeni bir taban oluşması gerekli. Bu yazıyı yazdığım saate kadar önümde toplanan verilerden yola çıkar ve piyasalarımıza gelirsek.

1- İMKB'de 28.000-30.000 bandı, IMF gazı ile zaten DOW'a göre yüzde 10 primli bir bölgeydi. DOW sınırı zorladığı için burada kalabildi. Bugün 28.000 altında satış-geri sarma şeklinde devam eden taban arayışı veya taban yoklaması başlayacak. İlk etapta ana destek bandı 12 günlük ortalamanın geçtiği 27.077 -28.050 arasında.

Grafik üzerinde de görüldüğü gibi 5 günlük ortalamayı aşağı kıran İMKB'nin ortalamalar arasında geri çekilmesi gerekli. Ana taban nerede derseniz, kısa vadede 27.077-28.000 bandı denenmesi gereken bölge olmakla birlikte dünya genelinde bozulma katsayısı artarsa, ana destek 25.000-26.000 aralığında.

2- Dolara gelince. 1,55-1,62 TL bandındayız. Daha önce eldeki veriler ile 1,55'in aşağı geçilemeyeceğini tartıştık. 1,55'in çarpan kurun 1,55-1,62 bandında tepki vermesi gayet doğal. 1,60-1,62 eldeki veriler ile geçilemez.

Arkanıza yaslanıp bekleyin

Sonuç 1: İMKB 28.000-30.000 bandını zorlarken DOW'un kader çizgisine dikkat edip, özellikle IMF ile anlaşma gazına gelmeyenler, arkalarına yaslanıp satışın bitmesini bekleyebilirler.

Sonuç 2: 28.000 üstünde maliyet yapanlar kısa vadede çok dikkatli olmalılar. DOW hala iddiasını devam ettirebilecek mi, bu gece yani bu yazı basıldıktan sonra belli olacak.

Sonuç 3: DOW iki denemede sınırı aşamadı geri çekiliyor. 7.860'da kalırsa sorun yok. Kalamaz ise içeride özellikle İMKB'de dikkat demem gerekli.

Son söz: DOW 8.050 sınırını aşabilirse yeni bir piyasadan bahsedebiliriz ama henüz erken.

Bu haber ile ilgili 10 adet yorum bulunmaktadır.
yatırım tavsiyesi değildir
evet bende bir rakam açıklıyorum. bu hesaplamayı sabah erken saaatlerde uykuluyken yaptım. biraz zor oldu ama hmmmmmmmmm borsa 45.45646 ile 46.879 aralığında gider gelir. yatırıncılar 46.8 olunca satın 45.5 olunca alın , direnç ve destek seviyeleri burası herhalde.

yatırım tavsiyesi değildir
yiğit abi merak etme 40 olmadan satmayı düşünmüyorum. ben cambaz değilimki 28-30 arasında işlem yapacak , kimin ne spekilasyon yapacağı belli olmuyor , benim sana tavsiyem al bu fiyattan iyi bir işletmenin senedini, hem stres olmassın , satarsın 40 civarlarına gelince

cikacak inecek demeyeceksin bizi zora sokmayin
kelinilaci olsa basina surer, tum yorumlari dinleyerek risk alindiginda kazaniliyor , zaten olacagi birileri bilseydi yorum yazmaz karayiplerde gununu gun ederdi , fikrin olmadan zikrin olmaz derler fakat bilmiyorsan ki bilmen de imkansiz o zaman ortada teknik yorum yapacaksin, yok cikacak yok inecek gibi insanlari yanlis yonlendirmeyeceksin , bu yazim tum bu isi yapan finansor ve yorumcularadir ....

Fikir
Yiğit bulutu çoktandır takip etmekteyim çok nadir yanıldığını gördüm Ekonomistler tabiiki ön görerek bilgilerini iletir.Bunun al-sat muhasebesininde son söz kendimize aittir.
iceliker34 16.04.2009 13:21:21

tersi...
bu adam boş atar dolu tutar...ben nezaman bu adamı dinledim ve onun dediği yönde uygulama yaptıysam hep zarar ettim..kendi tercübe ve deneyimlerinize güvenin daha sağlıklı karar verebilirsiniz...

TEKNİZ ANALİZ BÖYLE YAPILIR.
Artık yorumcu arkadaşler Bulut kardeşimiz ve diğer teknik analizcilerin sırrını çözmüş görülüyor.Yani fiyatların gelişimi veya geçmişteki fiyat hereketlerinin gelecekteki fiyat oluşumu tahminine dayanan ve hiç bir zaman kesin sonuç vermeyen teknik analizci yorumlarını herkesi güldürüyor(Elbette borsayı bilenleri).Zaten teknik analiz yorumuna dikkat ederseniz içine temel analizi ve temel analiz oluşumuna göre yorum yapınca ne oluyor güya bildim oluyor.Şöyle ki,eğer yarın dow yüksek kaparsa biz de yükselirmişiz,faiz düşürülürse borsa çıkarmış,imf ile anlaşılırsa endeks şu olur,anlaşılmazsa bu olurmuş,ya da bunun gibi zaten o tür oluşumlarla teknik analize gerek yok ki faiz çıkarsa borsa düşer,faiz düşerse borsa çıkar,firma batıyorsa o hissenin fiyatı düşer,önceden karı yüksek çıkacağı biliniyor ya da tahmin ediliyorsa o hisse fiyatı yükselir.Bunları teknik analiz içinde göremezsiniz.Temel analiz yapıp ta teknik analiz yapıyormuş gibi yazıp çizerseniz ,geçmişteki bir çok örnekteki gibi hala 20bin altında mal almayı bekleten teknik analizcilerin durumuna düşersiniz.Beni sorarsanız 21binden beri 3 kere mal çevirdim en az bir yıl tutacağım hisseyi aldım 26 mayısta 1lira nominale 96 krş temettümü alacağım sonra da o hisseye en az 150 miyon Euro iştirak satışından nakit girince en az % 63 civarı bedelsiz yapınca adetlerimi de artıracağım.Seneye de en az 150-200krş yine temettü alırım İLAÇ gibi.1 yıllık D.tahvili faizinin iki misli verim varken işte teknik? analiz böyle yapılır.
nehirer34 16.04.2009 12:35:33
Katılıyorum 81%

18% Katılmıyorum Toplam:11

Ne oldu?
28.000''in altına düşecekti ne oldu? Yazık değilmi bu yanlış yorumlarla zavallı yatırımcının zarar etmesi? Hani 24.000''deyken 18.000''e düşeceğiz diyenler neredeler? Herkes kendi başınadır Borsa ormanında dikkatli olun; size akıl veren büyükanne aslında kurt olabilir. Çok oynayan zarar eder, sağlam bir hisse alın, bir sene bekleyin. Aç gözlü olmayın 100% karı bekleyen herkes nasıl olsa alacak. Saygılarımla, (not: yatırım tavsiyesidir Smile)
dishekimi76 16.04.2009 11:13:05
Katılıyorum 81%

18% Katılmıyorum Toplam:48

IMKB ne zaman düşer?
Bu iyi yada kötü haberlerle ilgili değil büyük oyuncular ne zaman isterse o zaman düşürüyorlar.Genelde birikimlerini kaybeden küçük yatırımcılar ne olduğunu bile anlayamıyor.İşler iyi gitse endex düşüyor,yada sabit kalıyor.Bu olasılık zaten satın alınmıştı deniyor.Kötü giderse yükselişe geçiyor,analistler borsa geleceği satın alıyor diyor.Bankaların büyük karlar ettiğide bana pek inandırıcı gelmiyor.Kredi kullanıp ödeyemeyen hiç yomu yani?Geçen sene 150000TL olan ev şimdi 90000TL bunu krediyle alan kişi zararda değilmi?
TahsinOnar1 16.04.2009 10:54:01
Katılıyorum 96%

3% Katılmıyorum Toplam:26

BENCE
Bence Yiğit Bey''in yorumları sonuca göre değişiyor. Mesela şurayı geçemez isek düşer diyor. Orası geçiliyor, sonra ya tutunacak mı bakalım diyor ya konuyu kapatıyor. Haftalar sonra orası aşağı kırılıyor ben demiştim diyor. Sürekli tutturmaya çalışıyor.
mbb19 16.04.2009 10:16:42
Katılıyorum 84%

15% Katılmıyorum Toplam:52

Bu kadar grafige gerek yok Smile
Bence bankalar kar acikladi ve kendi hisselerinide kendileri aliyorlar. cunku yan tarafta yabanci payi yaziyor. pazartesi yabanci payi dusuktu, dun biraz yuksekti bugun ise yine azalmis ne kadar ilginc degil mi , ayrica issizlik en yuksek rakama cikmis borsa yine yukseliyor. iscilerin hepsini atin fabrikalarda kapansin, borsa tavan yapsin Smile , yazimi yazarken %1 lik artisla acilis yapti ne ilginc valla kolay gelsin bol kazanclar yatirim tavsiyesi felan degildir. alin satin demiyorum bu nedenle katilmayanlar oylama yapnasinlar tesekkurler. katilanlar yesile tiklayabilirler.

UYARI: Bu bölümde yer alan görüş ve yorumlar tamamen bigpara.ekolay.net kullanılıclarının kişisel görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu yorum/görüş/bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardaN ADMİN sorumlu tutulamaz.
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics