baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doç. Dr. Selim Uzunoğlu , “ VİCDAN VARKEN KÖTÜLÜK OLAMAZ”

Doç. Dr. Selim Uzunoğlu , “ VİCDAN VARKEN KÖTÜLÜK OLAMAZ” Empty Doç. Dr. Selim Uzunoğlu , “ VİCDAN VARKEN KÖTÜLÜK OLAMAZ”

Mesaj  Admin Çarş. Ara. 29, 2010 5:46 pm

Doç. Dr. Selim Uzunoğlu , “ VİCDAN VARKEN KÖTÜLÜK OLAMAZ”

CBÜ Fen –Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Selim Uzunoğlu, Çarşamba seminerinde , “ Değiştirilebilen ve değiştirilemeyen İnsan davranışlarını” anlattı.

CBÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Abalı, Dekan yardımcıları, Öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı konuşmasında, Doç. Dr. Uzunoğlu şunları söyledi:

“ İnsanın değiştirilemeyen özellikleri mizacı, karakter ve kişiliğidir. Mizaç, insanın doğuştan getirdiği potansiyeldir. Bu potansiyele göre, altı aya üç yaş arası “ben” duygusu,3-11 yaş arasında “karakteri” oluşur. Bu dönem çocuk eğitimi için son derce önemlidir. Iskalanmamalıdır. Geriye dönüşü yoktur. Uygun rol modeller verilmelidir.11-25 yaşlarında ise kişilik oturur. Eğitimin en önemli unsuru kişinin bu değişmeyen yönlerini iyi bilip, değiştirmeye çalışmamak ona göre davranmaktır. Yoksa yaklaşımımız terör estirmemize neden olabilir”

“ İnsanın değiştirilebilen yönleri ise, “ farkındalık,irade ve vicdanı” dır. Bireyin Kendisinin, ötekinin ve varlık alanlarının ayırtına varması demek olan Farkındalık eğitimle verilebilir ve potansiyel insanı gerçek insana dönüştürür. İrade, kişinin kendisini kontrol etmesini bilmesidir. Eğitimle öğretilir, irade eğitimi “ego” yu insan yapma çalışmasıdır. Zekâ tüm canlılarda vardır. Grip virüsü bile tuzaklara karşı her yıl kendini değiştirerek ortaya çıkar. İyi, kötü güzel çirkin gibi etik ve estetik değerleri ayırt eden insandır. Ondaki “vicdan” kişinin iç mahkemesidir. Onun bu iç sesi vicdan eğitimiyle azaltılıp çoğaltılabilir. İnsanda vicdan varken ona kötülük yaptırmak mümkün değildir. Vicdan eğitimi kötülükleri ortadan kaldırmada önemli bir faktördür”.
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics